Čtěte příbalový leták VORIKONAZOL MYLAN online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k VORIKONAZOL MYLAN a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku VORIKONAZOL MYLAN
- Co je VORIKONAZOL MYLAN a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete VORIKONAZOL MYLAN užívat
- Jak se VORIKONAZOL MYLAN užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak VORIKONAZOL MYLAN uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – VORIKONAZOL MYLAN
1. Co je Vorikonazol Mylan a k čemu se používá
Vorikonazol Mylan obsahuje léčivou látku vorikonazol. Vorikonazol je antimykotický léčivý přípravek. Působí tak, že usmrcuje houby (plísně) vyvolávající infekce nebo zastavuje jejich růst.
Používá se k léčbě pacientů (dospělých a dětí starších 2 let) s:
invazivní aspergilózou (typ mykotické infekce vyvolané druhem Aspergillus sp.), kandidemií (jiný typ mykotické infekce vyvolané druhy Candida sp) u pacientů bez neutropenie (pacienti, kteří nemají nízký počet bílých krvinek), závažnými invazivními infekcemi vyvolanými Candida sp., rezistentními vůči flukonazolu (jiný antimykotický lék), závažnými mykotickými infekcemi vyvolanými Scedosporium sp. nebo Fusarium sp. (dva odlišné druhy hub).
Vorikonazol Mylan je určen pacientům se zhoršujícími se, potenciálně život ohrožujícími mykotickými infekcemi.
Prevence mykotických (plísňových) infekcí u vysoce rizikových příjemců transplantátu kostní dřeně.
Tento léčivý přípravek lze používat pouze pod dohledem lékaře.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Vorikonazol Mylan používat
Před užitím přípravku Vorikonazol Mylan se poraďte se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou, pokud:
jste měl(a) alergickou reakci na jiné azoly; trpíte nebo jste trpěl(a) onemocněním jater. Pokud máte onemocnění jater, lékař Vám může předepsat nižší dávky vorikonazolu. Během léčby vorikonazolem bude ošetřující lékař sledovat Vaše jaterní funkce pomocí krevních testů; pokud trpíte onemocněním srdeční svaloviny (kardiomyopatií), nepravidelným srdečním tepem, pomalým srdečním rytmem nebo máte na EKG abnormalitu nazývanou „prodloužení QTc intervalu“.
Během léčby se zcela vyhýbejte slunečnímu záření. Je důležité zakrýt pokožku v místech vystavených slunci a používat ochranný opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, protože se může objevit zvýšená citlivost kůže na sluneční UV paprsky. Tato opatření platí také pro děti.
Během léčby přípravkem Vorikonazol Mylan:
okamžitě sdělte svému lékaři, pokud
– se spálíte na slunci
– se u Vás rozvine těžká kožní vyrážka nebo puchýře
– se u Vás objeví bolest kostí.
Pokud se u Vás objeví výše popsané kožní onemocnění, může Vás Váš lékař odeslat k dermatologovi, který se po konzultaci se může rozhodnout, že je důležité, abyste podstupoval(a) pravidelné kožní prohlídky. Existuje malá pravděpodobnost, že by se u Vás při dlouhodobém podávání vorikonazolu mohla rozvinout rakovina kůže.
Váš lékař má sledovat funkci Vašich jater a ledvin pomocí krevních testů.
Vorikonazol Mylan se nesmí podávat dětem mladším 2 let.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, včetně těch, které lze získat bez lékařského předpisu.
Některé léky, pokud se užívají souběžně s vorikonazolem, mohou ovlivňovat to, jak vorikonazol působí, nebo vorikonazol může ovlivňovat účinek jiných léků.
Informujte svého lékaře o tom, že používáte následující přípravek, protože při současné léčbě vorikonazolem je třeba se vyvarovat, pokud je to možné, užívání následujících léčivých látek:
Ritonavir (používaný k léčbě HIV) v dávce 100 mg 2× denně.
Jestliže již užíváte některý z následujících léků, sdělte to svému lékaři, protože pokud to lze, je třeba zabránit souběžné léčbě s vorikonazolem či může vzniknout potřeba úpravy dávky vorikonazolu:
rifabutin (používaný při léčbě tuberkulózy). Pokud jste rifabutinem již léčeni, bude nezbytné sledovat Váš krevní obraz a nežádoucí účinky rifabutinu. fenytoin (používaný při léčbě epilepsie). Pokud jste fenytoinem již léčeni, bude nezbytné sledovat koncentrace fenytoinu ve Vaší krvi během léčby vorikonazolem a může být upravena jeho dávka.
Jestliže již užíváte některý z následujících léků, sdělte to svému lékaři, protože může vzniknout potřeba úpravy dávky nebo pravidelného ověřování, zda tyto léky a/nebo vorikonazol stále mají požadovaný účinek:
warfarin a jiná antikoagulancia (např. fenprokumon, acenokumarol; používané ke snížení srážlivosti krve) cyklosporin (používaný u transplantovaných pacientů) takrolimus (používaný u transplantovaných pacientů) deriváty sulfonylurey (např. tolbutamid, glipizid a glyburid; používané při cukrovce) statiny (např. atorvastatin, simvastatin; používané ke snížení hladiny cholesterolu) benzodiazepiny (např. midazolam, triazolam; používané při těžké nespavosti a stresu) omeprazol (používaný při léčbě vředů) perorální antikoncepční přípravky (používáte-li vorikonazol souběžně s perorálními antikoncepčními přípravky, můžete zaznamenat nežádoucí účinky, jako je pocit na zvracení a menstruační poruchy) vinka alkaloidy (např. vinkristin a vinblastin; používané při léčbě rakoviny) indinavir a jiné inhibitory HIV proteáz (používané při léčbě HIV) nenukleosidové inhibitory reverzní transkriptázy (např. efavirenz, delavirdin a nevirapin; používané při léčbě HIV), (některé dávky efavirenzu NESMĚJÍ BÝT užívány současně s vorikonazolem) methadon (užívaný k léčbě závislosti na heroinu) alfentanil a fentanyl a jiné krátkodobě působící opiáty, jako je sufentanil (léky proti bolesti užívané při operacích) oxykodon a jiné dlouhodobě působící opiáty, jako je hydrokodon (užívaný při středně silné až silné bolesti) nesteroidní antirevmatika (např. ibuprofen, diklofenak; používané k léčbě bolesti a zánětu) flukonazol (užívaný při mykotických infekcích) everolimus (používaný k léčbě pokročilé rakoviny ledvin a u transplantovaných pacientů).
Pokud neurčí Váš lékař jinak, nesmí se Vorikonazol Mylan během těhotenství používat. Ženy ve věku, kdy mohou otěhotnět, musí používat účinnou antikoncepci. Pokud během léčby vorikonazolem otěhotníte, okamžitě vyhledejte svého lékaře.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.
Vorikonazol Mylan může způsobit rozmazané vidění nebo nepříjemnou citlivost na světlo. V takovém případě neřiďte ani neobsluhujte žádné stroje. Pokud u sebe zpozorujete tyto příznaky, sdělte to svému lékaři.
3. Jak se přípravek Vorikonazol Mylan používá
Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Váš lékař určí dávku podle Vaší tělesné hmotnosti a druhu infekce.
Váš lékař může změnit Vaši dávku v závislosti na Vašem stavu.
Doporučená dávka pro dospělé (včetně starších pacientů) je následující:
Nitrožilně
Podle Vaší odpovědi na léčbu Vám lékař může denní dávku snížit na 3 mg/ kg 2× denně. Trpíte-li mírnou až středně těžkou cirhózou, může Váš lékař rozhodnout o snížení dávky.
Doporučená dávka pro děti a dospívající je následující:
V závislosti na Vaší odpovědi na léčbu Váš lékař může zvýšit nebo snížit denní dávku.
Přípravek Vorikonazol Mylan 200 mg prášek pro infuzní roztok bude rozpuštěn a naředěn na potřebnou koncentraci Vaším nemocničním lékárníkem nebo zdravotní sestrou (pro další informace čtěte prosím informace na konci této příbalové informace).
Přípravek Vám bude aplikován v podobě intravenózní infuze (do žíly) maximální rychlostí 3 mg/kg za hodinu po dobu 1 až 3 hodin.
Jestliže Vy nebo Vaše dítě užíváte vorikonazol k prevenci mykotických infekcí, může Váš lékař podávání vorikonazolu ukončit, pokud se u Vás nebo Vašeho dítěte rozvinou nežádoucí účinky související s léčbou.
Protože Vám tento přípravek bude podáván pod pečlivým lékařským dohledem, je nepravděpodobné, že vynecháte dávku. Nicméně pokud si myslíte, že došlo k vynechání dávky, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Léčba přípravkem Vorikonazol Mylan bude pokračovat do té doby, než lékař doporučí léčbu ukončit, nicméně délka léčky s přípravkem Vorikonazol Mylan 200 mg prášek pro infuzní roztok nesmí trvat déle než 6 měsíců.
Pacienti s oslabeným imunitním systémem nebo s obtížně zvládnutelnými infekcemi mohou vyžadovat dlouhodobou léčbu, aby se zabránilo opakování infekce. Můžete být převeden(a) z nitrožilní infuze na tabletovou formu přípravku, jakmile se Váš stav zlepší.
Pokud léčbu přípravkem Vorikonazol Mylan skončí Váš lékař, neměl(a) byste pociťovat žádné účinky.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Pokud se vyskytnou nějaké nežádoucí účinky, většina z nich jsou spíše méně závažné a dočasné. Nicméně některé nežádoucí účinky mohou být závažné a vyžadovat lékařskou pomoc.
Další nežádoucí účinky
Další významné nežádoucí účinky, jejichž četnost není známa, avšak ihned o nich informujte svého lékaře:
rakovina kůže zánět okostice (tkáně pokrývající kost) červené, šupinaté, kulaté skvrny na kůži, které mohou být příznakem autoimunitního onemocnění zvaného kožní lupus erythematodes.
Reakce během podávání infuze vorikonazolu byly méně časté (zahrnovaly návaly horka, horečku, pocení, zrychlení srdeční akce a dušnost). Pokud se tyto příznaky vyskytnou, Váš lékař může infuzi zastavit.
Protože je známo, že vorikonazol působí na játra a ledviny, musí Váš lékař sledovat funkci Vašich jater a ledvin pomocí krevních testů. Informujte svého lékaře, pokud byste měl(a) bolesti žaludku nebo stolici jiné konzistence.
U pacientů léčených vorikonazolem po dlouhou dobu byly hlášeny případy rakoviny kůže.
K popálení kůže nebo závažným kožním reakcím po vystavení se slunečním paprskům došlo častěji u dětí. Pokud se u Vás nebo Vašeho dítěte rozvinou kožní poruchy, může Vás lékař poslat k dermatologovi, který může po konzultaci rozhodnout, že je pro Vás či Vaše dítě důležité docházet na pravidelné kontroly. U dětí byl také často pozorován vzestup jaterních enzymů.
Pokud některé z těchto nežádoucích účinků přetrvávají nebo působí obtíže, sdělte to svému lékaři.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
5. Jak se přípravek Vorikonazol Mylan uchovává
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro uchovávání před rekonstitucí.
Přípravek Vorikonazol Mylan má být použit okamžitě po rekonstituci, ale pokud je to nezbytné, musí být uchováván maximálně 24 hod při 2 °C – 8 °C (v chladničce). Rekonstituovaný přípravek Vorikonazol Mylan je potřeba ředit s kompatibilním infuzním roztokem předtím, než je použit jako infuze. (Pro další informace čtěte prosím informace na konci této příbalové informace).
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
– Léčivou látkou je voriconazolum.
– Ostatní složky jsou hydroxypropylbetadex a monohydrát laktózy.
Jedna injekční lahvička obsahuje voriconazolum 200 mg, což odpovídá koncentraci roztoku 10 mg/ml, pokud je připraven podle návodu vaším nemocničním lékárníkem nebo zdravotní sestrou (viz informace na konci příbalové informace).
Jak přípravek Vorikonazol Mylan vypadá a co obsahuje toto balení
Vorikonazol je k dispozici v injekčních lahvičkách na jedno použití ve formě prášku pro infuzní roztok. Každá krabička obsahuje jednu 30ml lahvičku.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Mylan S.A.S., 117 Alleé des Parcs, 69800 Saint-Priest, Francie
Synthon BV, Microweg 22, 6545 CM Nijmegen, Holandsko
Synthon Hispania, C/ Castelló n°1, Pol las Salinas, 08830 Sant Boi de Llobregat, Barcelona, Španělsko
Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy
Tato příbalová informace byla naposledy revidována 4. 2. 2018
Následující informace je určena pouze pro zdravotnické pracovníky:
Návod k přípravě
Rekonstituovaný roztok lze naředit za použití:
injekčního roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%)
intravenózní infuze Ringerova laktátového roztoku
intravenózní infuze 5% glukosy a Ringerova laktátového roztoku
intravenózní infuze 5% glukosy a 0,45% chloridu sodného
intravenózní infuze 5% glukosy
intravenózní infuze 5% glukosy v 20 mEkv chloridu draselného
intravenózní infuze 0,45% chloridu sodného
intravenózní infuze 5% glukosy a 0,9% chloridu sodného
Kompatibilita přípravku Vorikonazol Mylan s jinými rozpouštědly, než těmi, která jsou uvedena výše (nebo dále, pod hlavičkou „Inkompatibility“), není známá.
Přípravek Vorikonazol Mylan se nesmí aplikovat stejnou infuzí ani kanylou souběžně s jinými intravenózními přípravky, včetně parenterální výživy (např. Aminofusin 10% Plus).
Infuze krevních derivátů se nesmí provádět současně s infuzí přípravku Vorikonazol Mylan.
Infuze celkové parenterální výživy může probíhat souběžně s infuzí přípravku Vorikonazol Mylan, ale nesmí být aplikována stejnou infuzí nebo kanylou.
Přípravek Vorikonazol Mylan se nesmí ředit 4,2% roztokem bikarbonátu sodného pro infuzi.
ZDROJ: sukl.cz