Čtěte příbalový leták VESICARE online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k VESICARE a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku VESICARE
- Co je VESICARE a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete VESICARE užívat
- Jak se VESICARE užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak VESICARE uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – VESICARE
1. Co je Vesicare a k čemu se používá
Léčivá látka přípravku Vesicare patří do skupiny tzv. anticholinergik. Tato léčiva snižují zvýšenou aktivitu močového měchýře. V důsledku toho vydržíte déle, aniž byste musel(a) jít na toaletu, a množství moče, které je váš měchýř schopen pojmout, se zvyšuje.
Vesicare se užívá:
– k léčbě příznaků onemocnění zvaného hyperaktivní močový měchýř u dospělých pacientů. Mezi tyto příznaky patří: intenzivní, náhlá nutnost močení bez předchozího varování, velmi časté močení nebo případy pomočení, když se nemůžete dostat včas na toaletu.
– k léčbě onemocnění zvaného neurogenní hyperaktivita detruzoru u dětí ve věku 2 až 18 let. Neurogenní
hyperaktivita detruzoru je stav, kdy dochází k nedobrovolným kontrakcím močového měchýře v důsledku onemocnění od narození nebo poškození nervů, které ovládají močový měchýř. Pokud by bylo ponecháno bez léčby, neurogenní hyperaktivita detruzoru by mohla vést k poškození močového měchýře a/nebo ledvin.
Vesicare se používá ke zvětšení objemu moči, které může Váš močový měchýř udržet, a ke snížení úniku moči.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Vesicare užívat
Před užitím přípravku Vesicare se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud:
– máte problémy s vyprázdněním močového měchýře (obstrukce měchýře) nebo obtíže s močením (např. slabý proud moči) a nepraktikujete čistou přerušovanou katetrizaci. V takovém případě se značně zvyšuje riziko hromadění moči ve Vašem měchýři (retence moči).
– máte nějakou překážku (obstrukci) v trávicím traktu (zácpa)
– je u Vás riziko snížení aktivity trávicího traktu (pohyby žaludku a střev). Lékař Vás v takovém případě na to upozorní.
– trpíte onemocněním, které může způsobit změny rytmu Vašeho srdce, zvláště abnormalita známá jako prodloužení QT intervalu
– trpíte těžkou chorobou ledvin
– trpíte středně těžkou chorobou jater
– trpíte brániční kýlou (hiatus hemia) nebo pálením žáhy
– trpíte nervovým postižením (autonomní neuropatií).
Pokud se Vás cokoli z výše uvedeného týká nebo týkalo v minulosti, informujte o tom svého lékaře, než začnete Vesicare užívat.
Váš lékař před zahájením léčby přípravkem Vesicare posoudí jiné možné příčiny častého močení, např. srdeční selhání (neschopnost srdce pumpovat krev v přiměřeném množství) nebo onemocnění ledvin. Pokud máte infekci močových cest, Váš lékař Vám předepíše antibiotikum (lék proti specifické bakteriální infekci).
Vesicare není určen pro podávání dětem mladším než 2 roky při léčbě neurogenní hyperaktivity detruzoru. Vesicare není určen pro podávání dětem mladším než 18 let při léčbě hyperaktivního močového měchýře.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Je zvláště důležité Vašeho lékaře informovat, pokud užíváte:
– jiné anticholinergní přípravky; účinky obou léčiv, včetně nežádoucích, se mohou sčítat
– cholinergní přípravky, které snižují účinek přípravku Vesicare
– léky stimulující pohyby trávicího traktu jako metoklopramid nebo cisaprid. Vesicare může jejich účinek
snižovat.
– přípravky, které snižují vylučování přípravku Vesicare z těla jako např. ketokonazol, ritonavir, nelfinavir, itrakonazol, verapamil a diltiazem
– léky, které urychlují vylučování přípravku Vesicare z těla, jako např. rifampicin, fenytoin a karbamazepin
– léčiva jako např. bisfosfonáty, které mohou způsobit nebo zhoršit zánět jícnu (ezofagitidu).
Vesicare perorální suspenze nemá být užíván společně s jídlem a/nebo jiným pitím než vodou. Dávku zapijte sklenicí vody. Viz bod 3. Pokud jste nedopatřením užil(a) suspenzi s jídlem a/nebo pitím, můžete pociťovat hořkou chuť a znecitlivění v ústech.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Pokud jste těhotná, neužívejte Vesicare, pokud to není bezpodmínečně nutné.
Neužívejte Vesicare, pokud kojíte, protože solifenacin se může vylučovat do mateřského mléka.
Vesicare může způsobit rozmazané vidění a někdy spavost a únavu. Pokud se u Vás projevují tyto nežádoucí účinky, neřiďte dopravní prostředky a neobsluhujte stroje.
Vesicare perorální suspenze obsahuje ethanol:Tento přípravek obsahuje malé množství ethanolu (alkohol), méně než 100 mg na maximální denní dávku (10 ml perorální suspenze Vesicare ). Ethanol pochází z přírodního pomerančového aroma.
Vesicare perorální suspenze obsahuje methylparaben a propylparaben:Tyto látky mohou způsobit alergické reakce (pravděpodobně zpožděné). Příznaky alergické reakce zahrnují: vyrážku, problémy s polykáním nebo dýcháním, otoky rtů, tváře, hrdla nebo jazyka.
Jestliže se Vám dostala perorální suspenze Vesicare do očí:vypláchněte je a pročistěte pod tekoucí vodou.
3. Jak se Vesicare užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Přípravek se užívá jednou denně ústy. Tento léčivý přípravek můžete užívat před jídlem nebo po jídle. Dávku přípravku Vesicare zapijte sklenicí vody. Neužívejte tento léčivý přípravek společně s jídlem a/nebo dalším pitím. Pokud jste nedopatřením užil(a) suspenzi s jídlem a/nebo dalším pitím, můžete pociťovat hořkou chuť a znecitlivění v ústech.
Dospělí s hyperaktivním močovým měchýřem
Obvyklá dávka je 5 mg (5 ml) denně, pokud Vám Váš lékař nedoporučil užívat 10 mg (10 ml) denně.
Pokud potřebujete užít dávku 5 mg, měl(a) byste použít 5ml stříkačku. Pokud potřebujete užít dávku 10 mg, měl(a) byste použít 10ml stříkačku.
Děti a dospívající (ve věku 2 až 18 let) s neurogenní hyperaktivitou detruzoru
Lékař určí, jakou dávku máte vy nebo Vaše dítě užívat. Váš lékař spočítá správnou dávku pro pacienta v závislosti na jeho nebo její tělesné hmotnosti. Váš lékárník nebo lékař Vám poradí, kterou stříkačku máte použít. Dodržujte důsledně jejich instrukce.
Použijte stříkačku pro perorální podání a adaptér, které Vám poskytl lékárník nebo zdravotnický pracovník, aby bylo zaručeno, že jste odměřil(a) správné množství.
1. Protřepejte lahvičku 20krát před každým podáním.
2. Před prvním použitím lahvičky odstraňte uzávěr a nasaďte adaptér na lahvičku podle instrukcí lékárníka nebo zdravotnického pracovníka.
3. Zasuňte špičku perorální stříkačky do adaptéru, dokud není upevněna na místě.
4. Opatrně otočte lahvičku se stříkačkou dnem vzhůru.
5. Stahujte zpět píst stříkačky, abyste odebral(a) lékařem předepsané množství z obrácené lahvičky.
6. Ponechte stříkačku na místě a otočte lahvičku hrdlem nahoru, ujistěte se, že píst se nepohybuje. Jemně vyjměte stříkačku z adaptéru a ujistěte se, že bylo odměřeno správné množství.
7. Pomalu vstřikujte perorální suspenzi přímo do úst pacienta, dokud není podána celá dávka kapalného přípravku.
8. V případě tlaku v adaptéru, ponechte adaptér v hrdle lahvičky nebo postupujte dle instrukcí lékárníka nebo zdravotnického pracovníka.
9. Uzavřete lahvičku uzávěrem.
10. Vysuňte jemným tahem píst z těla stříkačky. Opláchněte píst a tělo stříkačky vodou a před uložením nechte oschnout.
Pokud jste užil(a) příliš mnoho přípravku Vesicare nebo ho užilo nedopatřením dítě, okamžitě se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
Příznaky předávkování mohou zahrnovat: bolest hlavy, sucho v ústech, závrať, ospalost, rozmazané vidění, představy věcí, které nejsou skutečné (halucinace), výrazné vzrušení, záchvaty (křeče), potíže s dýcháním, zrychlenou srdeční frekvencí (tachykardie), hromadění moči v močovém měchýři (retence moči) a rozšíření zornic (mydriáza).
Pokud jste zapomněl(a) užít Vesicare v obvyklou dobu, užijte jej, jakmile si vzpomenete, pokud ale ještě není čas vzít si další dávku. Nikdy neužívejte více než jednu dávku denně. Pokud jste na pochybách, vždy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
Pokud přestanete Vesicare užívat, mohou se příznaky základního onemocnění Vašeho močového měchýře vrátit nebo zhoršit. Než léčbu přerušíte, poraďte se vždy se svým lékařem.
Máte-li jakékoli nějaké další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Přestaňte užívat Vesicare a vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc, jestliže zaznamenáte následující nežádoucí účinky:
Jestliže se u Vás vyskytl alergický záchvat (náhlý a rychlý nežádoucí účinek, který se skládá z generalizovaného svědění, kopřivky, otoků, dýchacích potíží a/nebo jiných alergických reakcí, nazývaných anafylakce) nebo závažné kožní reakce (jako tvorba puchýřků nebo olupování kůže).
Jestliže trpíte angioedémem (kožní alergie, která způsobuje otoky tkáně těsně pod povrchem kůže), s blokováním dýchacích cest (obtíže s dýcháním). Angioedém byl hlášen u některých pacientů užívajících Vesicare.
Vesicare může způsobit další následující nežádoucí účinky.
Velmi časté(mohou postihnout více než 1 z 10 pacientů):
– sucho v ústech.
Časté(mohou postihnout až 1 z 10 pacientů):
– rozmazané vidění
– zácpa, nevolnost, trávicí obtíže jako pocit plnosti, bolesti břicha, říhání, pálení žáhy (dyspepsie), žaludeční potíže.
Méně časté(mohou postihnout až 1 ze 100 pacientů)
– infekce močových cest, zánět močového měchýře
– spavost, změny chuťového vnímání (dysgeuzie)
– suché (podrážděné) oči
– sucho v nose a v nosohltanu
– žaludeční obsah proniká zpět do jícnu (gastro-ezofageální reflux)
– suchá kůže
– obtížné močení
– únava, otoky dolních končetin (edém).
Vzácné(mohou postihnout až 1 z 1 000 pacientů):
– hromadění velkého množství tvrdé stolice v tlustém střevě (zaklíněná stolice)
– hromadění moči v měchýři kvůli obtížnému vyprazdňování (retence moči)
– závrať, bolest hlavy
– zvracení
– svědění, vyrážka.
Velmi vzácné(mohou postihnout až 1 z 10 000 pacientů):
– halucinace, zmatenost
– kožní alergie.
Není známo(frekvenci nelze z dostupných údajů určit)
– snížená chuť k jídlu, vysoký obsah draslíku v krvi, který může způsobit nepravidelný srdeční rytmus
– zvýšený nitrooční tlak
– změny v elektrické aktivitě srdce (EKG), nepravidelná srdeční činnost, pocit bušení srdce, rychlejší bušení srdce
– poruchy hlasu
– poruchy jater
– ochablost svalů
– poruchy ledvin.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak Vesicare uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na štítku, krabičce nebo lahvičce za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte přípravek v původní lahvičce, aby byl chráněn před světlem. Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání. Po prvním otevření lahvičky smí být perorální suspenze uchovávána po dobu 28 dní.
Nespotřebovanou suspenzi zlikvidujte po 28 dnech po otevření lahvičky.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
– Léčivou látkou je solifenacini succinas, 1 mg/1 ml suspenze.
– Pomocnými látky jsou: draselná sůl polakrilinu, methylparaben (E218), propylparaben (E216), propylenglykol (E1520), simetikonová emulze 30% (obsahující simetikon, polysorbát 65 (E436), mehtylcelulosu (E461), makrogol-stearát, acylglyceroly, xanthanovou klovatinu (E415), kyselinu benzoovou (E210), kyselinu sorbovou (E200), kyselinu sírovou (E513) a čištěnou vodu), karbomer, xylitol (E967), draselná sůl acesulfamu (E950), přírodní pomerančové aroma (obsahující pomerančové silice, přírodní aromatické látky, bezvodý ethanol, propylenglykol (E1520), butylhydroxyanisol (E320) a čištěnou vodu), hydroxid sodný, čištěná voda.
Vesicare perorální suspenze je bílá až téměř bílá vodná homogenní suspenze s pomerančovým aroma. Vesicare perorální suspenze je dodáván v žlutohnědé polyethylentereftalátové (PET) 150ml lahvičce s polyethylenovým (PE) šroubovacím uzávěrem.
Astellas Pharma s.r.o.
Sokolovská 100/94
186 00 Praha 8
Česká republika
Astellas Pharma Europe B.V.
Sylviusweg 62
2333 BE Leiden
Nizozemsko
Rakousko, Belgie, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Island, Litva, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko, Slovinsko, Slovenská republika, Španělsko a Velká Británie: Vesicare
Itálie: Vesiker
Německo: Vesikur
Irsko: Vesitirim
Tato příbalová informace byla naposledy revidována 8. 2. 2018
6/6
ZDROJ: sukl.cz