Čtěte příbalový leták VERSATIS online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k VERSATIS a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku VERSATIS
- Co je VERSATIS a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete VERSATIS užívat
- Jak se VERSATIS užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak VERSATIS uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – VERSATIS
1. Co je přípravek VERSATIS a k čemu se používá
Přípravek Versatis obsahuje lidokain, lokální analgetikum, jež účinkuje tak, že snižuje bolestivost kůže. Přípravek Versatis Vám byl předepsán k léčbě bolestivých kožních potíží, nazývaných postherpetická neuralgie. Tento stav je obecně charakterizován místně ohraničenými příznaky, jako je pálivá, vystřelující nebo bodavá bolest.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek VERSATIS používat
Před použitím přípravku Versatis se poraďte se svým lékařem nebo lékarníkem
– Jestliže máte závažnou poruchu funkce jater, závažné problémy se srdcem nebo závažné
problémy s ledvinami, informujte o tom svého lékaře před začátkem používání přípravku Versatis.
– Přípravek Versatis smí být použit pouze na oblasti kůže po již vyléčeném pásovém oparu. Nesmí být použit v okolí očí a úst.
– Lidokain se štěpí v játrech na několik složek. Jednou z těchto složek je 2,6-xylidin, který při
celoživotním podávání velmi vysokých dávek vedl u potkanů ke vzniku nádorů. Význam tohoto nálezu u lidí není znám.
Nebyly provedeny žádné studie s používáním přípravku Versatis u dětí a dospívajících do 18 let. Použití tohoto přípravku se proto u této skupiny pacientů nedoporučuje.
Další léčivé přípravky a přípravek Versatis
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat
Přípravek Versatis se nemá v těhotenství používat, pokud to není nezbytně nutné.
Nejsou k dispozici žádné studie o používání náplastí u kojících žen. Při používání přípravku Versatis může být pouze velmi malé množství léčivé látky – lidokainu – přítomno v krevním oběhu. Vliv na kojené děti není pravděpodobný.
Vliv přípravku Versatis na schopnost řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje není pravděpodobný. Při používání přípravku Versatis tedy můžete řídit nebo obsluhovat stroje.
Náplast obsahuje propylenglykol (E1520), který může vyvolat podráždění kůže. Navíc obsahuje methylparaben (E218) a propylparaben (E216), které mohou vyvolat alergické reakce. Alergické reakce se mohou někdy objevit až po nějaké době používání náplasti.
3. Jak se přípravek VERSATIS používá
Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Doporučená denní dávka přípravku je přiložení 1 až 3 náplastí podle velikosti bolestivé oblasti kůže. Přípravek Versatis může být také rozstřižen na menší kousky tak, aby odpovídaly postižené oblasti. Nesmíte použít více než 3 náplasti najednou.
Přiložené náplasti musí být po 12 hodinách odstraněny, a pak budete po dobu 12 hodin bez náplastí. Přípravek Versatis můžete podle vlastního uvážení používat během dne i noci.
Obvykle pocítíte určitou úlevu od bolesti první den použití náplasti, ale může trvat až 2–4 týdny, než se plně projeví protibolestivý účinek přípravku Versatis. Jestliže i po této době budete ještě cítit značnou bolest, řekněte to prosím svému lékaři, protože musí být zvážen přínos léčby oproti možným rizikům (viz bod 2 „Upozornění a opatření“).
Váš lékař bude v pravidelných intervalech kontrolovat, jak dobře přípravek Versatis účinkuje.
– Jestliže je bolestivá oblast ochlupená, můžete chlupy ostříhat nůžkami. Neodstraňujte ochlupení holením.
– Kůže musí být čistá a suchá.
– Krémy a tekuté přípravky mohou být na postiženou oblast použity v období, kdy nemáte nalepenou náplast.
– Po sprchování nebo po koupeli musíte před přiložením náplasti počkat, dokud Vaše kůže
nezchladne.
Přiložení náplasti
1. krok: otevřete sáček a vyjměte 1 nebo více náplastí
otevřete sáček odtržením nebo odstřižením okraje podél vyznačené čáry při použití nůžek dávejte pozor, abyste nepoškodili náplasti vyjměte jednu nebo více náplastí podle velikosti bolestivé oblasti kůže sáček po použití pevně uzavřete náplasti obsahují vodu a vyschly by, pokud by sáček nebyl správně uzavřen
Krok 4: odstraňte krycí vrstvu
před odstraněním krycí vrstvy upravte v případě potřeby náplast nůžkami tak, aby velikost náplasti odpovídala velikosti bolestivé oblasti kůže odstraňte z náplasti průhlednou krycí vrstvu snažte se nedotýkat samolepicí části náplasti
Krok 5: přiložte náplast a pevně ji na kůži přitiskněte
přiložte na bolestivou oblast kůže až 3 náplasti přitiskněte náplast na kůži tiskněte náplast nejméně 10 vteřin, aby pevně přilnula ujistěte se, že je na kůži přilepená celá včetně hran a rohů
Je důležité, aby náplast byla v kontaktu s Vaší kůží pouze 12 hodin. Např. jestliže máte větší bolesti v noci, můžete přiložit náplast v 7 hodin večer a odstranit ji v 7 hodin ráno.
Máte-li větší bolesti ve dne než v noci, můžete přiložit náplast Versatis v 7 hodin ráno a odstranit ji v 7 hodin večer.
Pokud je to možné, vyvarujte se styku s vodou v době, kdy máte přiloženou náplast Versatis. Koupat, sprchovat se nebo plavat můžete v době, kdy nemáte přiloženu náplast. Po koupání nebo sprchování musíte před nalepením náplasti počkat, dokud Vaše kůže nezchladne.
Velmi vzácně se může náplast částečně odlepit nebo odpadnout. Jestliže se to stane, pokuste se ji přilepit zpět na postižené místo. Jestliže nedrží, odstraňte ji a přilepte na stejné místo náplast novou.
Při vyměňování náplastí, odstraňujte starou náplast pomalu. Jestliže to nejde snadno, můžete ji před odstraněním na několik minut navlhčit teplou vodou.
Starou náplast odstraňte hned, jakmile si to uvědomíte. Novou náplast můžete použít opět po 12 hodinách.
Jestliže použijete více náplastí, než je zapotřebí, nebo je necháte přiložené příliš dlouho, může se zvýšit riziko vzniku nežádoucích účinků.
V případě, že jste si zapomněl(a) po 12 hodinách bez náplasti přiložit náplast novou, udělejte to ihned, jakmile si to uvědomíte.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Jestliže se v době přiložení náplasti objeví podráždění nebo pocity pálení, musíte náplast odstranit. Na podrážděnou oblast se nesmí přiložit další náplast, dokud podráždění nezmizí.
Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihnout více než 1 z 10 osob): Vyskytují se v místě přiložení náplasti nebo v jejím okolí a zahrnují zarudnutí, vyrážku, svědění, pálení, zánět kůže a malé puchýřky.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na níže uvedený kontakt:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek VERSATIS uchovávat
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na sáčku a krabičce za Použitelné do. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Neuchovávejte v chladničce a chraňte před mrazem.
Po prvním otevření: Uchovávejte sáček těsně uzavřený , aby byl přípravek chráněn před světlem. Použitelnost po prvním otevření sáčku:14 dní.
Nepoužívejte tento přípravek, pokud si všimnete, že sáček byl poškozen. V tomto případě mohou být náplasti vyschlé a méně přilnavé.
Po použití náplast ještě obsahuje léčivou látku, což může být škodlivé pro ostatní. Po sejmutí přeložte náplast v půli samolepicí vrstvou dovnitř tak, aby se lepicí vrstvy navzájem spojily, a náplast vyhoďte, tak aby byla mimo dosah dětí.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
– Léčivou látkou je lidokain.
– jedna náplast o rozměru 10 × 14 cm obsahuje 700 mg (ekvivalentní 5% w/w) lidokainu.
– Dalšími složkami v náplasti (pomocnými látkami) jsou glycerol, krystalizující sorbitol, sodná sůl karmelosy, propylenglykol (E1520), močovina, kaolin, kyselina vinná, želatina, polyvinylalkohol, hydrát dihydroxyaluminium-glycinátu, dihydrát dinatrium-edetátu, methylparaben (E218), propylparaben (E216), kyselina polyakrylová, natrium-polyakrylát, čištěná voda.
Léčivá náplast je 14 cm dlouhá a 10 cm široká. Je bílá, vyrobená z tkaniny a je označená „Lidocaine 5%“. Náplasti jsou baleny v sáčcích, které lze opakovaně uzavírat. Každý sáček obsahuje 5 náplastí.
Krabička obsahuje 5, 10, 20, 25 nebo 30 náplastí balených v sáčcích po 1, 2, 4, 5 nebo 6. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Grunenthal GmbH
Zieglerstr. 6
52078 Aachen
Německo
Rakousko, Belgie, Bulharsko, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Island, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta,Nizozemí,Norsko, Polsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie: Versatis
Portugalsko: Vessatis
Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 1. 2. 2018
6
ZDROJ: sukl.cz