Čtěte příbalový leták TARDYFERON-FOL online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k TARDYFERON-FOL a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku TARDYFERON-FOL
- Co je TARDYFERON-FOL a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete TARDYFERON-FOL užívat
- Jak se TARDYFERON-FOL užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak TARDYFERON-FOL uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – TARDYFERON-FOL
1. Co je Tardyferon-Fol a k čemu se používá
Tardyferon-Fol se užívá k léčbě prokázaného, bezpříznakového nedostatku železa (snížené hodnoty železa v krvi a ve tkáních ještě před vznikem chudokrevnosti) spojeného s nedostatkem kyseliny listové a při chudokrevnosti z nedostatku železa spojeného s nedostatkem kyseliny listové především v těhotenství, po porodu a v období kojení.
U významného procenta žen vyvolává zvýšená potřeba železa a kyseliny listové v těhotenství, po porodu a v době kojení chudokrevnost různého stupně, kterou lze velmi dobře léčit podáváním přípravku s obsahem železa a vhodného množství kyseliny listové.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Tardyferon-Fol používat
Neužívejte přípravek Tardyferon-Fol
– jestliže jste alergický(á) na léčivé látky nebo kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
– jestliže trpíte jakýmkoliv typem chudokrevnosti, která není způsobena nedostatkem železa (např. megaloblastická anemie způsobená nedostatkem vitaminu B12).
– při přetížení organismu železem, jak je tomu u častých transfuzí nebo u některých chorob látkové výměny, např. u hemochromatózy (chorobné ukládání železa do tkáně jater, slinivky břišní a do srdečního svalu, které poškozuje jejich funkci) nebo u chronické hemolýzy (chudokrevnost způsobená předčasným zánikem červených krvinek).
– při chudokrevnosti způsobené poruchou využívání železa v organismu (např. sideroachrestická anemie, anemie při otravě olovem, thalasemie).
Přípravek nesmí užívat děti do 10 let (vzhledem k vysokému obsahu železa).
Před užitím přípravku Tardyferon-Fol se poraďte se svým lékařem o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Pokud je nedostatek železa provázen zánětlivými projevy, léčba nebude účinná.
Pokud je to možné, léčba železem musí být spojena s řešením příčiny onemocnění.
Obtíže při polykání
Pokud nedopatřením vdechnete tabletu, kontaktujte co nejdříve svého lékaře. Je to z důvodu rizika tvorby vředů a zúžení průdušek způsobeného vniknutím tablety do dýchacích cest. To může mít za následek přetrvávající kašel, vykašlávání krve a/nebo dušnost, a to i v případě, že k vdechnutí tablety došlo dny až měsíce před výskytem těchto příznaků. Proto musíte okamžitě podstoupit vyšetření, zda nedošlo k poškození dýchacích cest tabletou.
Protože existuje riziko vniku vředů v ústech a obarvení zubů, tablety nemají být cucány, kousány nebo ponechávány v ústech, ale spolknuty celé, zapíjejí se sklenicí vody.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Účinky přípravku Tardyferon-Fol a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat
Železo
Soli železa (injekční podání)
Uvolňování železa z jeho komplexní formy a nasycení transferinem můžou být doprovázeny krátkými mdlobami a nebo dokonce šokem.
Snížení vstřebávání železa
Léky proti překyselení žaludku (antacida obsahující magnezium, vápník), vápník a zinek, hydrogenuhličitan sodný a dále pak oxaláty, fytáty, dimerkaprol, cimetidin, omeprazol a deferoxamin snižují vstřebávání železa. Mezi požitím těchto přípravků a přípravku Tardyferon-Fol musí být odstup nejméně 2 hodiny.
Vstřebávání železa snižuje také kolestyramin. Mezi užitím těchto přípravků a přípravku Tardyferon-Fol musí být odstup nejméně 4 hodiny.
Snížení vstřebávání jiných přípravků
Železo snižuje vstřebávání perorálně (podání ústy) podávaných antibiotik cyklinů (tetracyklin a jeho deriváty) a také perorálně podávaných fluorochinolonových antibiotik (např. ciprofloxacin). Tyto přípravky musí být podávány 2 hodiny před nebo 3 hodiny po podání železa.
Železo také snižuje vstřebávání bisfosfonátů, etidronátu, levodopy, methyldopy, carbidopy, zinku, tyroxinu a penicilaminu. Z tohoto důvodu se nesmí uvedené přípravky užívat současně s přípravkem Tardyferon-Fol, mezi užíváním musí být odstup nejméně 2 hodin.
Antikonvulziva (léky k léčbě epilepsie)
Antikonvulziva (jako fenobarbital, fenytoin, fosfenytoin, primidon) mohou způsobit nedostatek kyseliny listové. Užívání kyseliny listové spolu s antikonvulzivy může ovlivnit jejich účinnost jako prevence před záchvaty.
Antagonisté kyseliny listové
Antagonisté kyseliny listové (jako methotrexát nebo sulfasalazin) mohou snižovat množství kyseliny listové v krvi.
Rovněž některé potraviny (celozrnné pečivo, mléko, mléčné výrobky, vejce, káva, především černý čaj a červené víno) ovlivňují vstřebávání železa ve střevě.
Železo se doporučuje užívat nejdříve za 2 hodiny po konzumaci těchto potravin nebo po užití uvedených léků.
Pokud jste těhotná nebo se domníváte, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Těhotenství
Pokud je potřebné, doporučuje se u těhotných žen užívání přípravku Tardyferon-Fol od 4. měsíce těhotenství.
Kojení
Tardyferon-Fol může být v období kojení podáván bez omezení.
Není relevantní.
3. Jak se Tardyferon-Fol používá
Vždy užívejte Tardyferon-Fol přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Dávkování
Přesné dávkování a délku léčby určí lékař.
Mírná a středně těžká chudokrevnost z nedostatku železa spojená s nedostatkem kyseliny listové a skrytý, bezpříznakový nedostatek železa a kyseliny listové:
1 tableta denně ráno, pokud lékař neurčí jinak, tzn. dávka odpovídající 80 mg železa a 0,35 mg kyseliny listové.
Těžká chudokrevnost z nedostatku železa spojená s nedostatkem kyseliny listové:
1 tableta ráno a 1 tableta večer, pokud lékař neurčí jinak, před jídlem, tzn. dávka odpovídající 160 mg železa a 0,7 mg kyseliny listové.
Doba léčby
Léčba má být dostatečně dlouhá, aby došlo k úpravě anemie a obnově zásob železa u dospělých.
Anemie z nedostatku železa: 3 až 6 měsíců v závislosti na vyčerpání zásob železa, prodloužení léčby v případě potřeby, pokud není příčina anemie pod kontrolou.
U těhotných žen se doporučuje užívat od 4. měsíce těhotenství.
Způsob podání
Délku trvání léčby a dávku přípravku Tardyferon-Fol u dětí i dospělých vždy určí lékař.
Protože existuje riziko vniku vředů v ústech a obarvení zubů, tablety nemají být cucány, kousány nebo ponechávány v ústech, ale spolknuty celé, zapíjejí se sklenicí vody.
Tablety se mají užívat před jídlem nebo během jídla podle snášenlivosti zažívacího ústrojí.
Jsou-li dodržovány pokyny lékaře pro léčbu přípravkem Tardyferon-Fol, nemůže dojít k nadměrnému hromadění železa v organismu. Pokud dojde nedopatřením k požití většího množství tablet nebo pokud dojde k požití tablet dítětem, je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Mohou se vyskytnout následující nežádoucí účinky, řazeno sestupně dle frekvence výskytu:
Zácpa
Průjem
Nadýmání
Bolest břicha
Neobvykle tmavá stolice
Pocit na zvracení
Otok hrtanu
Změny stolice
Poruchy trávení (dyspepsie)
Zvracení
Zánět žaludku (gastritida)
Svědění
Vyrážka se zarudnutím kůže
Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Změna zabarvení zubů
Tvorba vřídků v ústech
Reakce z přecitlivělosti včetně kopřivky
Gastrointestinální poruchy:
Vřídky v ústech a vratné obarvení zubů, pokud byly tablety špatně užity, byly rozkousány, cucány nebo ponechávány v ústech.
Zvláště starší pacienti a pacienti s polykacími obtížemi mohou mít zvýšené riziko poškození hrdla nebo jícnu v případě špatného polknutí tablety. Pokud dojde k vniknutí tablety do dýchacích cest, existuje riziko vytvoření vředů v průduškách, které může vést až ke zúžení průdušek.
Následující nežádoucí účinky byly hlášeny z postmarketingového sledování:
Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
alergické reakce (anafylaktické reakce)
kožní alergické reakce doprovázené kopřivkou a otokem kůže a sliznic;
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak Tardyferon-Fol uchovávat
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce za Použitelné do: a na blistru za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
Léčivou látkou je ferrosi sulfas hydricus 247,25 mg (což odpovídá ferrum-ion (2+) 80 mg) a acidum folicum 0,35 mg.
Pomocnými látkami jsou:
Jádro tablety: disperze metakrylátového kopolymeru RS 30%, disperze metakrylátového kopolymeru RL 30%, maltodextrin, triethyl-citrát, mastek, glycerol-dibehenát, mikrokrystalická celulosa;
Potahová vrstva tablety: oxid titaničitý, žlutý oxid železitý, červený oxid železitý, potahová soustava Sepifilm 010 bezbarvá (obsahuje hypromelosu, mikrokrystalickou celulosu a kyselinu stearovou), triethyl-citrát.
Přípravek Tardyferon-Fol jsou světle růžové kulaté tablety.
30 a 100 tablet s řízeným uvolňováním v Al/PVC/PVDC blistru.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Pierre Fabre Medicament
45 place Abel Gance
921 00 Boulogne
Francie
Pierre Fabre Medicament Production / Progipharm
Rue de Lyceé, Gien
Francie
Tato příbalová informace byla naposledy revidována 29. 5, 2018
Lékařská pomoc – postup péče poskytnuté při náhodném předávkování až intoxikaci.
U dětí a dospělých začíná riziko toxicity železa od dávky 20 mg elementárního železa na kg tělesné hmotnosti, ale je vyšší od dávky 60 mg elementárního železa na kg tělesné hmotnosti.
Symptomy intoxikace
Typická intoxikace železem probíhá v 5 klinických fázích. Těmito fázemi jsou gastrointestinální fáze, klidová fáze, šoková fáze, hepatotoxická fáze a fáze s obstrukcí střeva.
Diagnóza akutní otravy železem je založena na klinických příznacích, zvýšené hladině železa v séru (přibližně 2 až 9 hodin po expozici) a vyšetření břicha (pokud byly požity tablety železa).
První pomoc při akutní intoxikaci železem
Symptomatická léčba:
Pečlivé sledování pacienta, udržování respirace a krevního oběhu (rovnováha tekutin a elektrolytů). V případě potřeby protišoková opatření.
Gastrointestinální dekontaminace:
Pro detekci přítomnosti tablet železa v gastrointestinálním traktu (žaludku nebo dvanáctníku) může být provedena břišní radiografie.
V případě požití velkého množství tablet železa (více než 20 mg železa/kg nebo pokud má pacient příznaky intoxikace) a pouze v případě, že k požití došlo před méně než 1 hodinou, je možné odstranit část požitého železa gastrointestinální dekontaminací provedenou pouze v nemocnici:
Indukce zvracení v případě, že pacient je při vědomí a spolupracuje (např. mýdlovou vodou nebo vlažnou slanou vodou). Je možné také podání laxativa s makrogolem nebo celková střevní laváž (např. použití roztoku makrogolu v množství 15–40 ml/kg/hod po dobu 4–8 hodin). Tyto metody jsou indikovány v případě, že navzdory vyvolanému zvracení sérové hladiny železa nadále rostou.
Po ošetření má být opět provedena břišní radiografie k případné detekci dalších tablet železa nebo jejich fragmentů.
Upozornění: Gastrointestinální dekontaminace jsou možné ale nemají být používány při intoxikacích železem rutinně.
Chelatační léčba:
V případě závažné intoxikace je doporučenou léčbou intravenózní deferoxamin. Detailní informace o použití viz SPC deferoxaminu.
ZDROJ: sukl.cz