Čtěte příbalový leták SNAKE VENOM ANTISERUM I.P. online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k SNAKE VENOM ANTISERUM I.P. a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku SNAKE VENOM ANTISERUM I.P.
- Co je SNAKE VENOM ANTISERUM I.P. a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete SNAKE VENOM ANTISERUM I.P. užívat
- Jak se SNAKE VENOM ANTISERUM I.P. užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak SNAKE VENOM ANTISERUM I.P. uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – SNAKE VENOM ANTISERUM I.P.
Klasifikace je následující:
1) Hemotoxické (bojga africká, liánovec) způsobují krvácení v důsledku poruchy sráží ivosti.
2) Cytotoxické (zmije, plivající kobra a zemězmije) způsobují rozsáhlé bolestivé otoky v okolí rány s možnou destrukcí tkáně.
3) Neurotoxické (plivající kobry, mamby) způsobují paralýzu svalů, včetně polykacích a dýchacích.
Pacient by měl být uložen na klidném příjemně teplém místě a měl by se vyvarovat zbytečných pohybů. Pokud pacient nemá obtíže s dýcháním a polykáním, může dostat malé množství vody, čaje nebo kávy. Jedná-li se o uštknutí neurotoxickým hadem, hrozí nutnost umělé plicní ventilace. Všichni pacienti by měli být co nejdříve dopravení do nemocnice nebo k lékaři bez ohledu na to, zda jim bylo nebo nebylo aplikováno antisérum. Incise nejsou doporučovány. V místě otisků zubů může být provedeno vysátí hadího jedu. Mechanická vysávačka je součástí balení Snakebite Outfit. Ránu je třeba krýt sterilním obvazem, čistým kapesníkem nebo tkaninou. Pacient, kterého uštknul neznámý had, by měl být observován 24 hodin.
Každá aplikace hadího antiséra je riziková, proto by pacient, pokud je to možné, měl být dopraven k lékaři, nejlépe do nemocnice, kde mu antisérum bude podáno nejúčinnějším způsobem, přímo do krevního oběhu.
Jestliže je nezbytné, aby antisérum aplikoval laik, postup je následující: Je třeba ulomit hlavičku ampulky (viz. návod přiložený u ampulky) a obsah natáhnout do sterilní injekční stříkačky. Kůži je třeba dezinfikovat tampónem přiloženým v balení Snake Outfit nebo jiným dezinfekčním prostředkem, ale neztrácejte zbytečně čas jeho hledáním. Jehlu injekční stříkačky zaveďte pod kůži nebo lépe do svalu a obsah ampule pomalu aplikujte. Poté jehlu vytáhněte, injekční stříkačku znovu naplňte a obsah stejným způsobem aplikujte na jiné místo. Pokud je pacient v kritickém stavu a zvlášť pokud ho uštknula kobra nebo mamba, antisérum by mělo být podáno intravenózně. Touto cestou by měl však lék aplikovat jen zkušený zdravotnický pracovník.
Počáteční dávka by měla být aspoň 2 ampule, ale stav pacienta může vyžadovat až čtyř nebo pětinásobné množství. Pokud podáváte antisérum intravenózně, mělo by mít pokojovou teplotu a mělo by být podáno pomalým bolusem nebo v infúzi během 5–10 minut naředěné do 50–100 ml fyziologického roztoku nebo 5%dextrózy. Pacient by měl ležet v průběhu aplikace a ještě aspoň hodinu po aplikaci. Podání antiséra do okolí rány není doporučeno. Potřebná dávka antiséra se řídí množstvím vstříknutého hadího jedu, ne váhou postiženého. Dávka by neměla být redukována, jedná-li se o dítě.
Jed kobry obojkové (Hemachatus) a plivajících kober může způsobit těžkou zánětlivou reakci, pokud se dostane do očí. Vyplachujte oči nenásilně vodou, mlékem nebo jinou nedráždivou tekutinou. Je-li reakce závažná a stav se nelepší ani po vyplachování, nařecfte SAIMR Polyvalent Antivenom s vodou (1:5 až 1:10) a vyplachujte oči tímto roztokem.
I aplikace vysoce čištěného séra přináší riziko alergické/hypersenzitivní reakce. Akutní anafylaktická rekce není závislá na dávce a projevuje se kardiovaskulárním kolapsem, laryngeálním otokem a bronchospazmem, nastupuje za 1–15 min (výjimečně až do 6 hod.) po aplikaci. Pro zdravé jedince je riziko reakce tohoto typu nepatrné, ale ti, kteří mají dispozice k alergiím, zvlášť ti, kteří trpí astmatem nebo atopickým ekzémem nebo mají alergickou reakci na podání koňského séra v anamnéze, by měli dostat antisérum jen v případě, že je to zcela nezbytné. V těchto případech musí být antisérum podáváno s extrémní opatrností. Léčba anafylaktické reakce spočívá v aplikaci adrenalinu a podpoře vitálních funkcí. Podle závažnosti předchozí reakce, se někdy doporučuje profylaktické podání adrenalinu intramuskulárné (v roztoku 1:1000 nebo 1 mg/ml) v dávce 0,25–0,5 ml dospělým a 0,1 ml dětem. Je ale třeba zvážit potenciální riziko kardiovaskulárních komplikací v důsledku aplikace adrenalinu. Sérová nemoc je závislá na podané dávce a může se objevit asi pět dní až tři týdny (obvykle 7–12 dní) po aplikaci. Sérová nemoc se projevuje kopřivkou, polyartritidou nebo periartikulárním otokem, mírně zvýšenou teplotou a lymfadenopatií. Terapeuticky se podávají antihistaminika a kortikosteroidy.
Po aplikaci antiséra by měl být pacient observován 6 hodin a adrenalin by měl být připraven v pohotovostní zásobě k rychlému použití. Je důležité si uvědomit, že premedikace antihistaminiky a kortikosteroidy nezabrání akutní anafylaktické reakci, ale může snížit incidenci nebo závažnost alergických projevů, jako je kopřivka.
Zkušební dávka: Testování možné přecitlivělosti na kůži nebo na spojivce cestou injekce nebo kapek naředěného nebo neředěného antiséra se nedoporučuje, protože je nespolehlivé v predikci reakce na hlavní dávku.
Žádné. Léčba je symptomatická. Viz také sérová nemoc.
ZDROJ: sukl.cz