Čtěte příbalový leták SIOFOR 1000 online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k SIOFOR 1000 a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku SIOFOR 1000
- Co je SIOFOR 1000 a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete SIOFOR 1000 užívat
- Jak se SIOFOR 1000 užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak SIOFOR 1000 uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – SIOFOR 1000
1000 mg, potahované tablety
K použití u dětí od 10 let a u dospělých
Metformini hydrochloridum
Před použitím přípravku Siofor 1000 se poraďte se svým lékařem.
Poraďte se se svým lékařem, jestliže:
máte podstoupit zobrazovací vyšetření (např. rentgen nebo CT), při kterém Vám bude do krevního řečiště vstříknuta kontrastní látka obsahující jód; máte podstoupit větší chirurgický výkon.
Pokud budete podstupovat velkou operaci, musíte ukončit užívání přípravku Siofor 1000 v období během tohoto zákroku a určitou dobu po něm. Váš lékař rozhodne, kdy musíte léčbu přípravkem Siofor 1000 ukončit a kdy ji můžete znovu zahájit. Je důležité, abyste se přesně řídil(a) pokyny svého lékaře.
Přípravek Siofor 1000 může způsobit velmi vzácný, ale velmi závažný nežádoucí účinek označovaný jako laktátová acidóza, zvláště pokud Vaše ledviny nefungují správně. Riziko vzniku laktátové acidózy se také zvyšuje při nekontrolovaném diabetu, závažných infekcích, dlouhodobém hladovění nebo požívání alkoholu, dehydrataci (viz další informace níže), onemocněních jater a jakýchkoli stavech, při kterých dochází ke sníženému zásobení kyslíkem v některé části těla (jako při akutním závažném onemocnění srdce).
Pokud se Vás týká některý z výše uvedených stavů, promluvte si se svým lékařem, který Vám poskytne další pokyny.
Ukončete užívání přípravku Siofor 1000 na krátkou dobu, pokud máte onemocnění, které může souviset s dehydratací(významná ztráta tělesných tekutin), jako při silném zvracení, průjmu, horečce, vystavení teplu nebo pokud pijete méně než normálně. Promluvte si se svým lékařem, který Vám poskytne další pokyny.
Ukončete užívání přípravku Siofor 1000 a kontaktujte lékaře nebo nejbližší nemocniční pohotovost, pokud se u Vás objeví některé příznaky laktátové acidózy, protože tento stav může vést ke kómatu.
Mezi příznaky laktátové acidózy patří:
– zvracení
– bolesti žaludku (bolesti břicha)
– svalové křeče
– celkový pocit nevolnosti se závažnou únavou
– problémy s dýcháním
– snížení tělesné teploty a srdečního tepu
Pokud Vám musí být podána injekce do žíly s kontrastní látkou, která obsahuje jód, například při vyšetření pomocí RTG nebo skenu, musíte užívání přípravku Siofor 1000 ukončit před nebo v době podání injekce.Váš lékař rozhodne, kdy musíte léčbu přípravkem Siofor 1000 ukončit a kdy ji můžete znovu zahájit. (viz výše „Poraďte se se svým lékařem, jestliže“).
Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Může být nutné častější provádění vyšetření glukózy v krvi a funkce ledvin nebo Váš lékař může upravit dávkování přípravku Siofor 1000. Je zvláště důležité uvést následující:
léky, které zvyšují tvorbu moči (diuretika) léky, které se používají k léčbě bolesti a zánětu (nesteroidní protizánětlivé léky a inhibitory COX-2, jako je ibuprofen a celekoxib) určité léky k léčbě vysokého krevního tlaku (ACE inhibitory a blokátory receptoru pro angiotenzin II) beta-2 agonisté, např. salbutamol nebo terbutalin (léky k léčbě astmatu) kortikosteroidy (používané k léčbě různých onemocnění, např. závažných kožních zánětů nebo astmatu) jiné léky užívané k léčbě cukrovky ranolazin (lék k léčbě anginy pectoris) nebo cimetidin (lék léčbě žaludečních obtíží)
Během užívání přípravku Siofor 1000 se vyhněte nadměrné konzumaci alkoholu, protože to může zvyšovat riziko laktátové acidózy (viz bod „Upozornění a opatření“). Alkohol může zvyšovat nebezpečí laktátové acidózy, zejména pokud máte problémy s játry nebo jste podvyživený(á). To platí také o lécích, které obsahují alkohol.
Během těhotenství je třeba Vaši cukrovku léčit inzulínem.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat, aby mohl Vaši léčbu změnit.
Užívání přípravku Siofor 1000 v období kojení se nedoporučuje.
Léčba samotným přípravkem Siofor 1000 nevede k hypoglykemii (nízkým hladinám glukózy v krvi), a proto nemá vliv na schopnost řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje.
Zvláštní opatrnosti je však zapotřebí, pokud Siofor 1000 užíváte společně s dalšími léčivými přípravky k léčbě cukrovky, které hypoglykemii mohou vyvolat (jako jsou deriváty sulfonylurey, inzulín nebo meglitinidy). K příznakům hypoglykemie patří slabost, závrať, zvýšené pocení, zrychlený tep, poruchy zraku nebo zhoršené soustředění. Jestliže začínáte tyto příznaky pociťovat, neřiďte dopravní prostředky ani neobsluhujte stroje.
3. JAK SE SIOFOR 1000 UŽÍVÁ
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Siofor 1000 nemůže nahradit přínosy zdravého způsobu života. I nadále dodržujte dietní doporučení svého lékaře a pravidelně cvičte.
U dospělých se léčba obvykle zahajuje 4 potahované tablety přípravku Siofor 1000 (což odpovídá 500 mg metformin hydrochloridu) dvakrát až třikrát denně nebo 850 mg metformin hydrochloridu dvakrát až třikrát denně (toto dávkování Siofor 1000 neumožňuje).
Maximální denní dávka je jedna potahovaná tableta přípravku Siofor 1000 třikrát denně.
Pokud máte zhoršenou funkci ledvin, může Vám lékař předepsat nižší dávku.
U dětí starších 10 let a dospívajících se léčba obvykle zahajuje 4 potahované tablety přípravku Siofor 1000 (což odpovídá 500 mg metformin hydrochloridu) jednou denně nebo 850 mg metformin hydrochloridu jednou denně (toto dávkování Siofor 1000 neumožňuje).
Maximální denní dávka je jedna potahovaná tableta přípravku Siofor 1000 dvakrát denně. Jelikož u dětí věkové skupiny 10 až 12 let jsou zkušenosti jen omezené, doporučuje se jejich léčba pouze na výslovné doporučení lékaře.
Pokud užíváte také inzulín, Váš lékař Vám sdělí, jak máte Siofor 1000 začít užívat.
Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.
Díky tvaru tablety je možné Siofor 1000 snadno a přesně dělit. Potahovanou tabletu můžete buď rozpůlit oběma rukama, nebo ji můžete položit na tvrdou rovnou plochu větším vrypem dolů a rozpůlit ji tlakem palce (viz obrázek).
Tablety užívejte s jídlem nebo po jídle. Vyhnete se tím nežádoucím zažívacím účinkům.
Tablety nedrťte ani nežvýkejte. Každou tabletu zapijte sklenicí vody.
Jestliže užíváte jednu dávku denně, vezměte si ji ráno (při snídani). Jestliže užíváte dvě dávky denně, vezměte si jednu dávku ráno (při snídani) a jednu večer (při večeři). Jestliže užíváte tři dávky denně, vezměte si jednu dávku ráno (při snídani), jednu v poledne (při obědě) a jednu večer (při večeři).
Jestliže máte pocit, že účinek přípravku Siofor 1000 je příliš silný nebo příliš slabý, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Siofor 1000, než jste měl(a), může se u Vás objevit laktátová acidóza. Příznaky laktátové acidózy jsou zvracení, bolesti břicha (v břišní krajině) se svalovými křečemi, celkový pocit špatného zdravotního stavu se silnou únavou a obtížné dýchání. Pokud se u Vás tyto příznaky objeví, můžete potřebovat okamžitou léčbu v nemocnici, protože laktátová acidóza může přivodit koma. V takovém případě neprodleně kontaktujte svého lékaře nebo nejbližší nemocnici.
Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Příští dávku si vezměte v obvyklou dobu.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Objevit se mohou tyto nežádoucí účinky:
Přípravek Siofor 1000 může způsobit velmi vzácný (může postihnout až 1 uživatele z 10 000), ale velmi závažný nežádoucí účinek označovaný jako laktátová acidóza (viz bod „Upozornění a opatření“). Pokud k tomu dojde, musíte okamžitě ukončit užívání přípravku Siofor 1000 a kontaktovat lékaře nebo nejbližší nemocniční pohotovost, protože laktátová acidóza může vést ke kómatu.
Z omezených údajů o dětech a dospívajících vyplývá, že nežádoucí účinky jsou u nich svou povahou a závažností podobné jako u dospělých.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. JAK SIOFOR 1000 UCHOVÁVAT
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Pokud je přípravkem Siofor 1000 léčeno dítě, doporučuje se, aby rodiče a pečovatelé(ky) dohlíželi na to, jak je přípravek užíván.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na blistru a krabičce za „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE
Léčivou látkou je metformini hydrochloridum.
Jedna potahovaná tableta obsahuje metformini hydrochloridum 1000 mg (což odpovídá 780 mg metforminu).
Pomocnými látkami jsou hypromelosa, povidon K 25, magnesium-stearát, makrogol 6000, oxid titaničitý (E 171).
Bílé, bikonvexní, podlouhlé tablety, s půlící rýhou na jedné straně a rýhou typu karate na druhé straně.
Tabletu lze rozdělit na stejné dávky (instrukce k dělení tablety viz bod 3).
Siofor 1000 je dostupný v balení po 60 potahovaných tabletách
Text na blistru je uveden v rumunštině.
Překlad textu na blistru:
Clorhidrat de metformina = metformini hydrochloridum
Comprimate filmate = potahované tablety
Serie = Číslo šarže
Berlin-Chemie AG (Menarini Group)
Glienicker Weg 125
12489 Berlín
Německo
Souběžný dovozce:GALMED a.s., Těšínská 1349/296, Radvanice, 716 00, Ostrava
Berlin-Chemie AG (Menarini Group)
Glienicker Weg 125
12489 Berlín
Německo
Menarini – Von Heyden GmbH
Leipziger Str. 7 – 13
01097 Dresden
Německo
Přebaleno:GALMED a.s., Těšínská 1349/296, Radvanice, 716 00, Ostrava (místo výroby: Pchery)
Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:
Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 21. 6. 2017
8
ZDROJ: sukl.cz