Čtěte příbalový leták PACLITAXEL MYLAN online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k PACLITAXEL MYLAN a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku PACLITAXEL MYLAN
- Co je PACLITAXEL MYLAN a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete PACLITAXEL MYLAN užívat
- Jak se PACLITAXEL MYLAN užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak PACLITAXEL MYLAN uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – PACLITAXEL MYLAN
1. Co je Paclitaxel Mylan a k čemu se používá
Přípravek Paclitaxel Mylan patří do skupiny protinádorových léčiv zvaných taxany. Tyto látky potlačují růst rakovinotvorných buněk.
Paclitaxel Mylan se používá k následující léčbě:
nebo u kterých se taková léčba nesmí použít.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Paclitaxel Mylan používat
Pokud se Vás některý z výše uvedených bodů týká, poraďte se před začátkem léčby přípravkem Paclitaxel Mylan se svým lékařem.
Léčba přípravkem Paclitaxel Mylan se nedoporučuje u dětí (mladších 18 let).
Před použitím přípravku Paclitaxel Mylan se poraďte se svým lékařem.
Dříve než Vám bude aplikován přípravek Paclitaxel Mylan, dostanete jiné léky k potlačení výskytu alergických reakcí:
– jestliže trpíte závažnými alergickými reakcemi (například dýchacími obtížemi, dušností, tísní na hrudi, poklesem krevního tlaku, závratěmi, točením hlavy, kožními reakcemi jako je vyrážka nebo otok),
– jestliže máte horečku, silnou zimnici, bolest v krku nebo vředy v ústech (příznaky potlačení kostní dřeně),
– jestliže máte necitlivost nebo slabost v rukou a nohou (příznaky periferní neuropatie); možná budete potřebovat snížit dávku paklitaxelu,
– jestliže máte závažné jaterní obtíže; v tomto případě se použití paklitaxelu nedoporučuje,
– jestliže máte poruchy srdeční vodivosti,
– jestliže během léčby paklitaxelem nebo krátce po ní trpíte těžkým přetrvávajícím průjmem s horečkou a bolestí břicha; tlusté střevo může být zanícené (pseudomembranózní kolitida),
– jestliže jste v minulosti podstupoval(a) ozařování hrudníku (protože to může zvýšit riziko zánětu plic),
– jestliže máte bolesti nebo zarudnutí v ústech (příznaky mukositidy) a pokud jste léčen(a) s Kaposiho sarkomem; možná budete potřebovat snížit dávku.
Paclitaxel Mylan musí být vždy podáván nitrožilně. Pokud je podán do tepny, může to způsobit její zánět a můžete trpět bolestí, otokem, zarudnutím a horkem.
Informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, a to včetně volně prodejných přípravků.
Důvodem je to, že přípravek Paclitaxel Mylan nebo další léky užívané souběžně nemusí působit tak, jak se očekává, nebo se u Vás může s větší pravděpodobností objevit nežádoucí účinek.
Interakce znamená, že se různé léky mohou navzájem ovlivňuovat. Poraďte se se svým lékařem, jestliže užíváte paklitaxel současně s kterýmkoli z následujících přípravků:
– přípravky k léčbě infekcí (tj. antibiotika jako erythromycin, rifampicin, atd.; zeptejte se svého lékaře, zdravotní sestry nebo lékárníka, pokud si nejste jistý(á), zda přípravek, který užíváte, je antibiotikum); a včetně přípravků k léčbě plísňových infekcí (např. ketokonazol),
– přípravky, které pomáhají ustálit náladu, kterým se někdy říká antidepresiva (např. fluoxetin);
– přípravky užívané k léčbě záchvatů (epilepsie) (např. karbamazepin, fenytoin);
– přípravky, které pomáhají snižovat hladiny tuků v krvi (např. gemfibrozil),
– přípravky užívané při pálení žáhy nebo žaludečních vředech (např. cimetidin);
– přípravky užívané k léčbě HIV a AIDS (např. ritonavir, sachinavir, indinavir, nelfinavir, efavirenz, nevirapin);
– přípravek nazvaný klopidogrel, který se používá k předcházení vzniku krevních sraženin;
– vakcíny: pokud jste nedávno podstoupil(a) očkování nebo očkování plánujete, řekněte to svému lékaři. Použití paklitaxelu v kombinaci s některými vakcínami může vést k závažným komplikacím;
– cisplatina (k léčbě rakoviny): paklitaxel musí být podáván před cisplatinou; může být potřeba častější kontrola ledvin,
– doxorubicin (k léčbě rakoviny): paklitaxel musí být podáván 24 hodin po doxorubicinu, aby se předešlo vysokým hladinám doxorubicinu v těle.
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek používat. Pokud existuje možnost, že byste mohla otěhotnět, používejte během léčby účinnou a bezpečnou antikoncepci. Paclitaxel Mylan nemá být používán během těhotenství, pokud to není nezbytně nutné. Ženy i muži v plodném věku a/nebo jejich partneři (partnerky) mají používat antikoncepci ještě minimálně 6 měsíců po ukončení léčby paklitaxelem. Muži se mohou informovat o možnosti zamražení spermií před zahájením léčby paklitaxelem z důvodů možnosti vzniku neplodnosti.
Pokud kojíte, informujte svého lékaře. Během léčby tímto přípravkem nesmíte kojit. V kojení nepokračujte, dokud Vám lékař neřekne, že je to bezpečné.
Tento přípravek obsahuje alkohol. Proto je rozumné neřídit ihned po podání léku. Samozřejmě nesmíte řídit, máte-li závrať nebo točí-li se Vám hlava.
Paclitaxel Mylan obsahuje glyceromakrogol-ricinoleát a ethanol
Jelikož tento přípravek obsahuje 50 % (objem) ethanolu (alkohol), což odpovídá až 20 g v dávce (520 ml piva v dávce nebo 210 ml vína v dávce). Toto množství může být nebezpečné pro pacienty, kteří mají problémy se závislostí na alkoholu. Toto množství je nutné vzít v úvahu také u těhotných nebo kojících žen, dětí a vysoce rizikových pacientů a rovněž u pacientů s poruchou funkce jater nebo epilepsií. Množství ethanolu v tomto léčivém přípravku může změnit účinky jiných léčivých přípravků.
Tento léčivý přípravek také obsahuje glyceromakrogol-ricinoleát, který může vyvolat závažné reakce z přecitlivělosti. Pokud jste alergický(á) na glyceromakrogol-ricinoleát, poraďte se před aplikací přípravku Paclitaxel Mylan se svým lékařem.
3. Jak se přípravek Paclitaxel Mylan používá
Aby se minimalizovala možnost vzniku alergické reakce, před podáním paklitaxelu dostanete jiné léky buď ve formě tablet nebo infuze do žíly nebo obojí. Paklitaxel se podává do žíly jako kapačka (intravenózní infuzí) přes filtr. Paklitaxel může podávat pouze vyškolený zdravotnický pracovník, který Vám předem připraví roztok pro infuzi. Infuze se vždy podává po dobu 3 nebo 24 hodin a obvykle se opakuje každé 2 nebo 3 týdny, pokud lékař nerozhodne jinak. Lékař Vás bude informovat o potřebném počtu cyklů podávání paklitaxelu.
Pokud máte jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře.
Při předávkování paklitaxelem není známé žádné antidotum. Léčba je symptomatická (podle příznaků).
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Okamžitě informujte svého lékaře, pokud si všimnete jakéhokoli příznaku alergické reakce.Tyto příznaky mohou zahrnovat jeden nebo více z následujících:
zrudnutí kožní reakce svědění svírání na hrudi zkrácené nebo obtížné s dýcháním otok.
jestliže se u vás vyvinul závažný nebo přetrvávající průjem s horečkou a bolestmi žaludku.
bolest v krku nebo vředy v ústech, bolestivá a zarudlá ústa, průjem, nevolnost nebo zvracení vypadávání vlasů (k většině případů vypadávání vlasů došlo za méně než jeden měsíc po zahájení užívání paklitaxelu. Pokud se to stane, je u většiny pacientů vypadávání vlasů výrazné (více než 50 %)
bolesti svalů, křeče, bolesti kloubů
horečka, silná zimnice, bolesti hlavy, závratě, únava, bledost, krvácení, snadnější tvorba modřin než obvykle
necitlivost, brnění nebo slabost rukou a nohou (příznaky periferní neuropatie) vyšetření mohou ukázat: snížení počtu krevních destiček, bílých nebo červených krvinek, nízký krevní tlak.
vyšetření mohou ukázat: zvýšení kreatininu v krvi což je známkou poruchy funkce ledvin. srdeční selhání
krevní sraženina v cévách dutiny břišní a střev (mezenterická trombóza), zánět tlustého střeva, někdy s přetrvávajícím těžkým průjmem (pseudomembranózní kolitida, neutropenická kolitida), otok dutiny břišní (vodnatelnost, ascites), zánět jícnu (ezofagitida), zácpa
závažné alergické reakce, včetně horečky, zarudnutí kůže, bolest kloubů a/nebo zánětu oka (Stevens-Johnsonův syndrom), místní olupování pokožky (epidermální nekrolýza), zčervenání s nepravidelnými červenými (exsudativními) místy (erythema multiforme), zánět kůže s puchýři a olupováním (exfoliativní dermatitida), kopřivka, ztráta nehtů (léčení pacienti mají používat ochranu proti slunci na rukou a nohou)
ztráta chuti k jídlu (anorexie)
závažné a potenciálně smrtelné reakce z přecitlivělosti se šokem (anafylaktický šok)
narušená funkce jater (jaterní nekróza, jaterní encefalopatie (obojí s hlášenými případy fatálních následků))
stavy zmatenosti
záchvaty, silné bolesti žaludku s nadýmáním, střevní křeče a zvracení (paralytický ileus) a závratě při vstávání, zejména z polohy vleže nebo vsedě (ortostatická hypotenze), onemocnění mozku vedoucí k bolesti hlavy a horečce, halucinace, zmatenost, paralýza části nebo celého těla, poruchy chování, poruchy řeči a oční hybnosti, ztuhlý krk, citlivost na světlo (encefalopatie), křeče, závratě, problémy s koordinací (ataxie), bolest hlavy.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek Paclitaxel Mylan uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Přípravek nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte při teplotě do 25°C.
Uchovávejte injekční lahvičku ve vnějším obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Chraňte před chladem a mrazem.
Nepoužívejte, pokud si všimnete zákalu roztoku nebo nerozpuštěné sraženiny.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
Paclitaxel Mylan je čirý, bezbarvý až světle žlutý viskózní roztok. Je k dispozici v injekčních lahvičkách o obsahu 5 ml, 16,7 ml a 50 ml.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Mylan S.A.S.
117 allée des Parcs
69 800 Saint-Priest
Francie
Oncotec Pharma Produktion GmbH, Am Pharmapark, 06861 Dessau-RoBlau, Německo
Mylan S.A.S., 117 allée des Parcs, 69300 Saint-Priest, Francie
Mylan S.p.A., Viale dell‘ Innovazione, 3, 20126 Milano (MI), Itálie
Tento léčivý přípravek je registrován v členských státech EHP pod následujícími názvy:
Další zdroje informací
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou dostupné na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv .
<—————————————————————————————————————————–
Následující informace je určena pouze pro zdravotnické pracovníky:
PROTINÁDOROVÝ LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK
Manipulace s přípravkem Paclitaxel Mylan
Stejně jako u všech cytostatik je třeba při manipulaci s přípravkem Paclitaxel Mylan zachovávat opatrnost. Ředění se má provádět za aseptických podmínek personálem kvalifikovaným na práci s cytostatiky a v určených prostorech. Je nutné se vyhnout přímému kontaktu látky s kůží a sliznicemi. Na zasaženém místě bylo pozorováno brnění, pálení a zarudnutí. Při vdechnutí látky byla pozorována dyspnoe, bolest na hrudníku, pálení v krku a nauzea.
Instrukce pro ochranu při přípravě infuzního roztoku přípravku Paclitaxel Mylan
1. Měla by být používána ochranná místnost, ochranné rukavice a rovněž ochranný plášť. Pokud není k dispozici ochranná místnost, měly by se používat ústní rouška a ochranné brýle.
2. Otevřené kontejnery, jako jsou injekční lahvičky a infuzní lahve a použité kanyly, injekční stříkačky, katetry, hadičky a zbytky cytotoxických látek by měly být považovány za nebezpečný odpad a měly by být likvidovány podle místních směrnic pro zacházení s NEBEZPEČNÝM ODPADEM.
3. Pokud dojde k rozlití, dodržujte instrukce uvedené níže:
je třeba používat ochranný oděv rozbité sklo by mělo být uklizeno a vloženo do kontejneru na NEBEZPEČNÝ ODPAD kontaminované povrchy by měly být důkladně opláchnuty vydatným množstvím studené vody opláchnuté povrchy by pak měly být důkladně setřeny a použitý materiál na utírání by měl být zlikvidován jako NEBEZPEČNÝ ODPAD
4. V případě kontaktu přípravku Paclitaxel Mylan s kůží je třeba kůži opláchnout tekoucí vodou a umýt mýdlem a vodou. V případě kontaktu se sliznicemi opláchněte postiženou oblast důkladně vodou. Pokud se u Vás objeví jakékoli obtíže, kontaktujte lékaře.
5. V případě kontaktu přípravku s okem vypláchněte oko důkladně dostatečným množstvím studené vody. Kontaktujte ihned očního lékaře.
ZDROJ: sukl.cz