Čtěte příbalový leták NATRIUM CHLORATUM BIOTIKA 10% online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k NATRIUM CHLORATUM BIOTIKA 10% a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku NATRIUM CHLORATUM BIOTIKA 10%
- Co je NATRIUM CHLORATUM BIOTIKA 10% a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete NATRIUM CHLORATUM BIOTIKA 10% užívat
- Jak se NATRIUM CHLORATUM BIOTIKA 10% užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak NATRIUM CHLORATUM BIOTIKA 10% uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – NATRIUM CHLORATUM BIOTIKA 10%
Hypertonický roztok chloridu sodného. Používá se k úpravě těžké akutní hyponatrémie (koncentrace sodíku v séru je menší než 115 mmol/l). Při hyponatrémii se snížený osmotický tlak extracelulární tekutiny vyrovnává vstupem vody do buňek, vzniká buněčný edém.
Po podání sodíku do organizmu se vytváří rovnovážný stav v extra- a intracelulární tekutině, při rovnováze sodíku se jeho vylučování ledvinami rovná přísunu do organizmu. Deficit vzniká tehdy, jsou-li rovnovážné mechanizmy narušené v důsledku rychlých extrarenálních ztrát, nebo v důsledku porušené funkce ledvin.
Zvládnutí akutních situací při intoxikaci vodou, k redukci intrakraniální hypertenze, k zvýšení diurézy, k akutnímu doplnění objemu v první fázi hypovolemického šoku.
Hypernatriémie (nad 145 mmol/l), hyperchlorémie, acidóza, hypertonická dehydratace, srdeční nedostatečnost, plicní a mozkový edém.
Při těžké hyponatrémii spojené s takovou hyperhydratací se musí podávání hypertonických roztoků chloridu sodného kombinovat s diuretikem. Zvláštní opatrnost je potřebná při ledvinové nedostatečnosti, cirhóze jater s ascitem a při podávání dětem a osobám vyššího věku.
V těhotenství je nutná zvýšená opatrnost při podávání nadměrných dávek, protože se může vyvolat potrat.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůVliv na řízení dopravních prostředků a obsluhu strojů není znám.
Nežádoucí účinky
Hypertenze, edémy, gastrointestinální obtíže. Vysoké dávky vyvolávají hypernatrémii s dehydratací vnitřních orgánů, hlavně mozku. Nadbytek chloridů může přivodit ztrátu bikarbonátu s acidózou.
Nejsou známy.
Individuální, od 5 ml do 50 až 100 ml 10% roztoku pomalou intravenózní infuzí. Je nutno kontrolovat vodní bilanci a monitorovat koncentraci elektrolytů v séru.
Předávkování
Při předávkování vzniká hypernatrémie a hyperchlorémie. Množství přípravku, potřebného k vyvolání hypernatriémie závisí na základní elektrolytové poruše a příčině jejího vzniku.
Laboratorním příznakem je vzestup hodnot Na+ nad 145 mmol/l. Zvyšuje se také koncentrace chloridů. Přítomné mohou být také změny v osmolaritě séra a v objemu extracelulární tekutiny.
Subjektivní příznaky hypernatriémie zahrnují žízeň, bolesti hlavy, nauzeu, zvracení a svalové křeče. V závažných případech se může vyvinout kóma. U pacientů se sníženým extracelulárním objemem se může vyskytnout snížený kožní turgor, hypotenze a zrychlený pulz.
Léčba
Spočívá v podávání hypotonických tekutin per os nebo nitrožilně. Je možno podat parenterálně izoosmolární roztok chloridu sodného nebo 3–5% roztok glukózy. Terapii je nutno kontrolovat opakovaným vyšetřením elektrolytů v séru a kontrolou diurézy.
Uchovávejte při teplotě do 25°C.
Chraňte před mrazem.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.
Veškerý nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
10 ampulí po 5 ml
5 ampulí po 10 ml
13.10.2016
Strana 2 z 2
ZDROJ: sukl.cz