Čtěte příbalový leták NARAMIG 2,5 MG online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k NARAMIG 2,5 MG a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku NARAMIG 2,5 MG
- Co je NARAMIG 2,5 MG a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete NARAMIG 2,5 MG užívat
- Jak se NARAMIG 2,5 MG užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak NARAMIG 2,5 MG uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – NARAMIG 2,5 MG
1. Co je přípravek Naramig a k čemu se používá
Přípravek Naramig tablety obsahuje naratriptan (ve formě hydrochloridu), který patří do skupiny léků nazývaných triptany (rovněž známé jako agonisté 5-HT1 receptorů).
Přípravek Naramig se používá k léčbě migrény.
Příznaky migrény mohou být způsobeny dočasným rozšířením krevních cév v hlavě. Předpokládá se, že přípravek Naramig zmenšuje rozšíření těchto krevních cév. To následně pomáhá k odstranění bolesti hlavy a k úlevě od dalších příznaků migrenózního záchvatu, jako jsou nevolnost nebo zvracení a přecitlivělost na světlo a hluk.
Naramig se používá pouze při prokázané diagnóze migrény. Je indikován k okamžité úlevě při migrenózním záchvatu ve fázi bolesti hlavy jak s aurou (stavem předcházejícím záchvatu migrény a projevujícím se smyslovými vjemy: zrakovými, sluchovými, čichovými), tak bez ní.
Přípravek se neužívá preventivně.
Přípravek mohou užívat pacienti od 18 do 65 let.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Naramig užívat
Neužívejte přípravek Naramig:
– jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);
– jestliže máte problémy se srdcem, jako např. srdeční selhání nebo bolesti na hrudi (anginu pectoris), nebo pokud jste prodělal(a) srdeční infarkt;
– jestliže máte problémy s oběhem krve v dolních končetinách, které způsobují křečovité bolesti při chůzi (onemocnění periferních cév);
– pokud jste prodělal(a) cévní mozkovou příhodu, nebo přechodnou (krátkodobou) cévní mozkovou příhodu (rovněž nazývanou tranzitorní ischemická ataka neboli TIA);
– jestliže máte vysoký krevní tlak;
– jestliže máte onemocnění ledvin nebo jater, poraďte se se svým lékařem. Pokud jsou problémy s ledvinami nebo játry závažné, pak přípravek Naramig nesmíte užívat;
– jestliže užíváte některé další léky k léčbě bolesti hlavy (léčivé přípravky obsahující ergotamin nebo jeho deriváty, nebo jiné triptany/agonisty 5-HT1 receptoru), nebo jste je užil(a) během předchozích 24 hodin.
Pokud ano, můžete být rovněž alergický(á) na přípravek Naramig. Pokud víte, že jste alergický(á) na některé antibiotikum, ale nejste si jistý(á), zda je to sulfonamid:
Sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi dříve, než začnete užívat přípravek Naramig.
Příliš časté užívání přípravku Naramig může bolesti hlavy zhoršit.
Pokud se Vás toto týká, sdělte to svému lékaři. Možná bude nutné léčbu přípravkem Naramig ukončit.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. To se týká i léků, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Některé léky se nesmí užívat s přípravkem Naramig a jiné léky, pokud se užívají
s přípravkem Naramig, mohou způsobovat nežádoucí účinky. To se týká:
SSRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) nebo SNRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu) používané k léčbě deprese. Užívání přípravku Naramig s těmito léky může způsobovat zmatenost, slabost a/nebo poruchu koordinace (serotoninový syndrom).
Pokud se kterýkoli z těchto příznaků objeví, kontaktujte ihned svého lékaře.
další agonisté 5-HT1 receptorů, jako je např. sumatriptan, používaný k léčbě migrény; ergotamin rovněž používaný k léčbě migrény, nebo podobné léky, jako např. methysergid; rostlinné přípravky obsahující třezalku tečkovanou.
Pokud některé z nich užíváte, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Přípravek Naramig se nedoporučuje používat v průběhu těhotenství. Pokud jste těhotná, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, neužívejte přípravek Naramig bez toho, že byste se poradila se svým lékařem. Váš lékař zváží prospěch z léčby přípravkem Naramig v průběhu těhotenství pro Vás oproti riziku pro Vaše dítě.
Pokud kojíte, musíte se poradit se svým lékařem, než užijete přípravek Naramig. Po užití přípravku Naramig byste 24 hodin neměla kojit.
Příznaky migrény nebo přípravek Naramig mohou způsobovat ospalost.
Neřiďte dopravní prostředky ani neobsluhujte stroje, pokud se necítíte dobře.
Přípravek Naramig 2,5 mg obsahuje laktosu. Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.
3. Jak se přípravek Naramig užívá
Vždy užívejte přípravek Naramig 2,5 mg přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Doporučená dávka pro dospělé ve věku od 18 do 65 let je jedna 2,5mg tableta přípravku Naramig.
Tabletu spolkněte celou a zapijte jí vodou.
Přípravek Naramig by se měl užít co nejdříve po nástupu migrenózních bolestí hlavy, ale může se užít v kterékoliv době během záchvatu.
Neužívejte přípravek Naramig, abyste předcházel(a) záchvatu migrény.
Pokud se příznaky začínají vracet:
pokud nemáte problémy s ledvinami nebo játry, můžete si po 4 hodinách vzít druhou tabletu přípravku Naramig; během 24 hodin nesmíte užít více než dvě tablety přípravku Naramig; pokud máte problémy s ledvinami nebo játry, neužívejte více než jednu tabletu v průběhu 24 hodin. Pokud jsou problémy s ledvinami nebo játry závažné, pak přípravek Naramig nesmíte užívat.
Neužívejte druhou tabletu v průběhu stejného záchvatu, protože není pravděpodobné, že by měla nějaký účinek. Pokud po podání přípravku Naramig nedošlo k úlevě:
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Můžete nadále užívat obvykle užívané přípravky k léčbě bolesti hlavy s výjimkou přípravků obsahujících triptany/agonisty 5-HT1 receptorů (např. sumatriptan) nebo přípravků obsahujících ergotamin (nebo jeho deriváty).
Užití příliš velkého množství přípravku Naramig může způsobit zdravotní potíže. Pokud jste užil(a) příliš mnoho tablet: Poraďte se co nejdříve se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud je to možné, ukažte jim balení přípravku Naramig.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Alergické reakce: Ty jsou u pacientů užívajících Naramig vzácné. Příznaky zahrnují:
vystouplá a svědivá vyrážka (kopřivka); otok obličeje nebo úst (angioedém) způsobující obtíže s dýcháním; mdloby.
Mohou postihnout až 1 osobu z 10:
brnění nebo pocit tepla na jakékoli části těla včetně hrudníku a krku; nevolnost (pocit na zvracení) nebo zvracení, ačkoli toto mohou být i příznaky samotné migrény; závrať, ospalost, malátnost/únava.
Mohou postihnout až 1 osobu ze 100:
bolest, pocit tíhy, tlaku nebo tísně na kterékoli části těla včetně hrudníku a krku; poruchy zraku; poruchy srdečního rytmu (tachykardie, bradykardie), pocit bušení srdce; zvýšení krevního tlaku (v období do 12 hodin po podání přípravku).
Mohou postihnout až 1 osobu z 1 000:
alergická reakce (v různé intenzitě od kožních příznaků přecitlivělosti až po anafylaktickou reakci); nedostatečné zásobování střeva krví (ischemická kolitida); vyrážka, kopřivka, svědění, otok obličeje.
Mohou postihovat až 1 osobu z 10 000:
problémy se srdcem, včetně závažné bolesti na hrudi (angina pectoris) a srdeční příhody (infarkt myokardu); špatná cirkulace krve v pažích a dolních končetinách.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek Naramig uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Uchovávejte při teplotě do 30 °C.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
Co přípravek Naramig obsahuje
Léčivou látkou je naratriptani hydrochloridum. Jedna potahovaná tableta obsahuje naratriptani hydrochloridum 2,78 mg, což odpovídá naratriptanum 2,5 mg.
Pomocnými látkami jsou:
jádro tablety: mikrokrystalická celulosa, laktosa, sodná sůl kroskarmelosy, magnesium-stearát;
potahová vrstva: potahová soustava Opadry OY-S-21027 zelená (hypromelosa, oxid titaničitý (E171), triacetin, žlutý oxid železitý (E172), hlinitý lak indigokarmínu (E132)).
Naramig 2,5 mg: Zelené bikonvexní potahované tablety tvaru „D“, na jedné straně vyraženo GX CE5.
Potahované tablety jsou baleny do Al/OPA-Al-PVC blistrů nebo blistrů zabezpečených proti otevření dětmi. Blistry jsou uloženy do papírové krabičky.
Velikost balení:
Balení obsahující 2, 4 nebo 6 potahovaných tablet.
Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci:
Glaxo Group Ltd., 980 Great West Road, Brentford, Middlesex, TW8 9GS, Velká Británie
Výrobce:
GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA, Poznaň, Polsko
Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 18.7.2016
6/6
ZDROJ: sukl.cz