Čtěte příbalový leták MOXIFLOXACIN KABI online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k MOXIFLOXACIN KABI a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku MOXIFLOXACIN KABI
- Co je MOXIFLOXACIN KABI a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete MOXIFLOXACIN KABI užívat
- Jak se MOXIFLOXACIN KABI užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak MOXIFLOXACIN KABI uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – MOXIFLOXACIN KABI
1. Co je přípravek Moxifloxacin Kabi a k čemu se používá
Přípravek Moxifloxacin Kabi obsahuje léčivou látku moxifloxacin, která patří do skupiny antibiotik nazývaných fluorochinolony. Přípravek Moxifloxacin Kabi působí tak, že usmrcuje bakterie citlivé na moxifloxacin, které způsobující infekce.
Přípravek Moxifloxacin Kabi se používá u dospělých k léčbě následujících bakteriálních infekcí:
Infekce plic (pneumonie) získané mimo nemocnici Infekce kůže a měkkých tkání
Přípravek Moxifloxacin Kabi se používá k léčbě těchto infekcí pouze v případě, že nemohou být použita jiná obvyklá antibiotika nebo tato antibiotika nezabírají.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Moxifloxacin Kabi používat
Nepoužívejte přípravek Moxifloxacin Kabi
jestliže jste alergický(á) na moxifloxacin, na jiná chinolonová antibiotika nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6). jestliže jste těhotná nebo kojíte jestliže jste ve věku do 18 let jestliže jste v minulosti trpěl(a) onemocněním nebo poškozením šlach v souvislosti s léčbou chinolonovými antibiotiky (viz bod Upozornění a opatření a bod 4.Možné nežádoucí účinky). jestliže jste se narodil(a) s nebo máte potíže spojené s abnormálním srdečním rytmem (zobrazující se na EKG, elektrický záznam srdce) jestliže trpíte poruchou elektrolytové rovnováhy v krvi (zejména nízkou hladinou draslíku nebo hořčíku v krvi) jestliže máte velmi pomalý srdeční rytmus (nazývaný bradykardie), jestliže máte slabé srdce (srdeční selhání), jestliže jste v minulosti měl(a) poruchu srdečního rytmu nebo jestliže užíváte jiné léky způsobující abnormální změny na EKG (viz bod Další léčivé přípravky a přípravek Moxifloxacin Kabi). Je to z toho důvodu, že přípravek Moxifloxacin Kabi může způsobit změny na EKG jako je prodloužení QT intervalu, tj. opožděné vedení elektrického signálu. jestliže máte závažné onemocnění jater nebo zvýšenou hladinu jaterních enzymů (transamináz) nad 5násobek normálního limitu.
Poraďte se se svým lékařem dříve, než Vám bude přípravek Moxifloxacin Kabi poprvé podán.
Je důležité, abyste vědel(a), že:
přípravek MoxifloxacinKabi může zůsobit změny na EKG Vašeho srdce, a to zejména v případě jste-li žena nebo starší pacient. jestliže v současné době užíváte jakékoli léky, které snižují hladinu draslíku v krvi, poraďte se se svým lékařem dříve, než Vám bude přípravek Moxifloxacin Kabi podán (viz také body Nepoužívejte přípravek Moxifloxacin Kabi a Další léčivé přípravky a přípravek Moxifloxacin Kabi) jestliže trpíte epilepsií nebo stavy, které Vás dělají náchylnými ke křečím, informujte svého lékaře dříve, než Vám bude přípravek Moxifloxacin Kabi podán jestliže trpíte nebo jste v minulosti trpěl(a) duševními problémy, poraďte se se svým lékařem dříve, než Vám bude přípravek Moxifloxacin Kabi podán jestliže trpíte onemocněním myasthenia gravis (vzácné onemocnění způsobující svalovou slabost), může používání přípravku Moxifloxacin Kabi zhoršit příznaky onemocnění. Domníváte-li se, že Vás toto týká, poraďte se okamžitě se svým lékařem. jestliže máte Vy nebo kterýkoli člen z Vaší rodiny nedostatek glukóza-6-fosfát dehydrogenázy (vzácné dědičné onemocnění), informujte svého lékaře, který určí, zda je pro Vás přípravek Moxifloxacin Kabi vhodný či nikoli. přípravek Moxifloxacin Kabi smí být podán pouze intravenózně (do žíly), nesmí být podán do tepny.
Tento léčivý přípravek nesmí být podán dětem nebo dospívajícím do 18 let, jelikož účinnost a bezpečnost moxifloxacinu pro tuto věkovou skupinu pacientů nebyla stanovena (viz bod Nepoužívejte přípravek Moxifloxacin Kabi).
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které používáte, které jste v nedávné době používal(a) nebo které možná budete používat.
Při léčbě přípravkem Moxifloxacin Kabi, byste si měl(a) být vědom(a) následujícího:Jestliže používáte přípravek Moxifloxacin Kabi společně s jinými léky, které ovlivňují srdce, hrozí zvýšené riziko poruchy srdečního rytmu. Proto nepoužívejte přípravek Moxifloxacin Kabi s následujícími léky:
léky, které patří do skupiny antiarytmik (jako je chinidin, hydrochinidin, disopyramid, amiodaron, sotalol, dofetilid, ibutilid), antipsychotika (jako jsou fenothiaziny, pimozid, sertindol, haloperidol, sultoprid), tricyklická antidepresiva, některé antimikrobiální látky (jako je sachinavir, sparfloxacin, intravenózní erythromycin, pentamidin, antimalarika, zejména halofantrin), některá antihistaminika (jako je terfenadin, astemizol, mizolastin), jiné léky jako je cisaprid, intravenózní vinkamin, bepridil a difemanil.
Účinek přípravku Moxifloxacin Kabi není ovlivněn potravou včetně mléčných výrobků. Při léčbě přípravkem Moxifloxacin Kabi nepijte alkohol.
Těhotenství, kojení a fertilita
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.
Nepoužívejtepřípravek Moxifloxacin Kabi, jestliže jste těhotná nebo kojíte.
Studie na zvířatech nenaznačují, že by použití tohoto léčivého přípravku mohlo mít nepříznivý vliv na Vaši plodnost.
Přípravek Moxifloxacin Kabi může způsobit závratě nebo točení hlavy, můžete pocítit náhlou, krátkodobou (přechodnou) ztrátu zraku nebo můžete na krátkou dobu omdlít (ztratit vědomí). Pokud se Vás toto týká, neřiďte dopravní prostředky a neobsluhujte stroje.
Tento léčivý přípravek obsahuje 1206 mg (přibližně 54 mmol) sodíku v jedné dávce. Nutno vzít v úvahu u pacientů na dietě s nízkým obsahem sodíku.
3. Jak se přípravek Moxifloxacin Kabi používá
Přípravek Moxifloxacin Kabi Vám bude vždy podán lékařem nebo zdravotnickým personálem.
Doporučená dávka pro dospělé je 1 vakjednou denně.
Přípravek Moxifloxacin Kabi je určen k intravenóznímu podání (do žíly). Je třeba, aby Váš lékař zajistil podání infuze konstantní rychlostí po dobu 60 minut.
U starších pacientů, u pacientů s nízkou tělesnou hmotností nebo u pacientů s poruchou funkce ledvin není nutná úprava dávky.
O délce trvání léčby přípravkem Moxifloxacin Kabi rozhodne Váš lékař. V některých případech může lékař zahájit léčbu přípravkem Moxifloxacin Kabi infuzní roztok a následně pokračovat v léčbě podáváním moxifloxacinu ve formě tablet.
Délka trvání léčby závisí na typu infekce a na Vaší odpovědi na léčbu. Doporučovaná délka trvání léčby je však následující:
Je důležité, abyste cyklus léčby dokončili, a to i tehdy, když se po několika dnech cítíte lépe. Pokud ukončíte léčbu tímto přípravkem příliš brzy, nemusí se infekce zcela vyléčit a může se vrátit nebo se Váš stav může zhoršit, dále se také u Vás může vyvinout bakteriální rezistence (odolnost) na antibiotikum.
Doporučená dávka a délka trvání léčby nemá být překročena.
Jestliže máte obavy, že Vám bylo podáno více přípravku Moxifloxacin Kabi než bylo předepsáno, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
Jestliže máte obavy, že bylo zapomenuto na podání dávky přípravku Moxifloxacin Kabi, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
Jestliže bude léčba tímto přípravkem ukončena předčasně, nemusí dojít k úplnému vyléčení infekce. Prosím, poraďte se se svým lékařem, pokud si přejete předčasně ukončit léčbu přípravkem Moxifloxacin Kabi.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Je třeba okamžitě informovat svého lékaře a ukončit léčbu, jestliže se u Vás vyskytnou níže uvedené nežádoucí účinky, jelikož tyto nežádoucí účinky mohou být život ohrožující:
Vzácné nežádoucí účinky(mohou se vyskytnout až u 1 z 1000 osob)
závažné, náhlé generalizované alergické reakce, včetně velmi vzácného život ohrožujícího šoku (např. potíže s dýcháním, pokles krevního tlaku, rychlý tep), otoky (včetně potenciálně život ohrožujícího otoku dýchacích cest). deprese (ve velmi vzácných případech vedoucí k sebepoškozování, jako jsou sebevražedné myšlenky/pokusy o sebevraždu). Závažný průjem s příměsí krve a/nebo hlenu (kolitida
v souvislosti s antibiotiky včetně pseudomembranózní kolitidy), který může za velmi vzácných okolností vyústit v život ohrožující komplikace.
Velmi vzácné nežádoucí účinky(mohou se vyskytnout až u 1 z 10 000 osob)
pocit odcizení (člověk se necítí sám sebou), nepříčetnost (potenciálně vedoucí k sebepoškozování, spočívající například v sebevražedných myšlenkách nebo v pokusech o sebevraždu). život ohrožující nepravidelný srdeční rytmus, zástava srdečního rytmu velmi prudce probíhající (nebezpečný) zánět jater, který může vést k život ohrožujícímu jaternímu selhání (včetně smrtelných případů). změny na kůži a sliznicích (bolestivé puchýře v ústech nebo v nosu nebo na penisu či pochvě), potenciálně život ohrožující (Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza). zánět krevních cév (příznakem mohou být červené skvrny na kůži, obvykle na dolních končetinách nebo bolest kloubů).
Následující nežádoucí účinky byly pozorovány během léčby moxifloxacinem:
Časté nežádoucí účinky(mohou se vyskytnout až u 1 z 10 osob)
infekce způsobené rezistentními bakteriemi nebo houbami (plísněmi), např. ústní nebo vaginální infekce způsobené Candidou (kvasinkami). Bolest hlavy, závratě změna srdečního rytmu (pozorovaná na EKG) u pacientů s nízkou hladinou draslíku v krvi (viz bod 2 Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Moxifloxacin Kabi používat) pocit na zvracení t, zvracení, bolesti žaludku a břicha, průjem zvýšení hladiny určitých jaterních enzymů (transamináz) v krvi bolest nebo zánět v místě vpichu
Méně časté nežádoucí účinky(mohou se vyskytnout až u 1 ze 100 osob)
nízký počet červených krvinek, nízký počet bílých krvinek, nízký počet speciálního typu bílých krvinek (neutrofilů), snížený nebo zvýšený počet speciálních krevních buněk potřebných pro srážení krve (trombocytů), zvýšený počet specializovaných bílých krvinek (eosinofilů), snížená krevní srážlivost alergické reakce zvýšená hladina krevních lipidů (tuků) úzkost, neklid (agitace) pocit brnění (mravenčení) a/nebo necitlivost, změny chuti (ve velmi vzácných případech ztráta chuti), zmatenost a dezorientovanost, poruchy spánku (převážně nespavost), třes, pocit závratí (točení hlavy nebo přepadávání), ospalost poruchy zraku včetně dvojitého a rozmazaného vidění změna srdečního rytmu (pozorovaná na EKG), bušení srdce (palpitace), nepravidelný a rychlý srdeční rytmus, závažné poruchy srdečního rytmu, angina pectoris (bolest na hrudi). rozšíření krevních cév dýchací obtíže včetně astmatických stavů snížení chuti k jídlu a příjmu potravy, plynatost a zácpa, žaludeční potíže (zažívací potíže/pálení žáhy), zánět žaludku, zvýšení hladiny určitého trávícího enzymu v krvi (amylázy). porucha funkce jater (včetně zvýšení hladiny určitého jaterního enzymu v krvi (LDH)), zvýšení hladiny bilirubinu v krvi, zvýšení hladiny určitého jaterního enzymu v krvi (gamaglutamyltransferázy a/nebo alkalické fosfatázy) svědění, vyrážka, kopřivka, suchá kůže bolest kloubů, bolest svalů dehydratace pocit nemoci (převážně slabost a únava), bolesti, jako je bolest zad, hrudi, pánve a končetin, pocení. zánět žil
Vzácné nežádoucí účinky(mohou se vyskytnout až u 1 z 1000 osob)
zvýšená hladina cukru v krvi, zvýšená hladina kyseliny močové v krvi emoční nestabilita, halucinace porucha citlivosti kůže, změny čichu (včetně ztráty čichu), abnormální sny, poruchy rovnováhy a chabá koordinace (kvůli závratím), křeče, porucha koncentrace, porucha řeči, částečná nebo úplná ztráta paměti, problémy spojené s nervovým systémem, jako je bolest, pálení, brnění, necitlivost a/nebo slabost končetin zvonění nebo hučení v uších, porucha sluchu včetně hluchoty (obvykle je toto vratné) mdloby vysoký krevní tlak, nízký krevní tlak potíže s polykáním, zánět úst, žloutenka (zežloutnutí očního bělma nebo kůže), zánět jater bolest a otok šlach (zánět šlach), svalové křeče, svalové záškuby, svalová slabost porucha funkce ledvin (včetně zvýšení hodnot určitých parametrů laboratorních testů ke stanovení funkce ledvin, jako je močovina a kreatinin), selhání ledvin. otoky (rukou, chodidel, kotníků, rtů, úst a hrdla)
Velmi vzácné nežádoucí účinky(mohou se vyskytnout až u 1 z 10 000 osob)
zvýšená krevní srážlivost, významný pokles určitého typu bílých krvinek (agranulocytóza). zvýšená citlivost kůže přechodná ztráta zraku abnormální srdeční rytmus prasknutí šlachy, zánět kloubů, svalová ztuhlost, zhoršení příznaků onemocnění myasthenia gravis.
Časté(mohou se vyskytnout až u 1 z 10 osob)
zvýšení hladiny určitého jaterního enzymu v krvi (gama-glutamyl transferázy)
Méně časté(mohou se vyskytnout až u 1 ze 100 osob)
abnormálně rychlý srdeční rytmus nízký krevní tlak otoky (rukou, nohou, kotníků, rtů, úst a hrdla) těžký průjem s příměsí krve a/nebo hlenu (kolitida v souvislosti s antibiotiky), který může za velmi vzácných okolností vyústit v život ohrožující komplikace. křeče halucinace porucha funkce ledvin (včetně zvýšení hodnot určitých parametrů laboratorních testů ke stanovení funkce ledvin, jako je močovina a kreatinin), selhání ledvin
Následující nežádoucí účinky byly hlášeny po léčbě jinými chinolonovými antibiotiky. Tyto nežádoucí účinky se mohou vyskytnout také po léčbě přípravkem Moxifloxacin Kabi:
Velmi vzácné(mohou se vyskytnout až u 1 z 10 000 osob)
zvýšená hladina sodíku v krvi, zvýšená hladina vápníku v krvi určitý typ snížení počtu červených krvinek v krvi (hemolytická anemie) svalové reakce s rozpadem svalových buněk zvýšená citlivost kůže na sluneční záření a na UV záření
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi dříve, než Vám bude podána následující dávka. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na níže uvedenou adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek Moxifloxacin Kabi uchovávat
Vzhledem k tomu, že Vám tento přípravek bude podán zdravotnickými pracovníky, budou tito zdravotničtí pracovníci zodpovědní za správné uchovávání přípravku, a to jak před jeho použitím, tak během jeho používání. Tito pracovníci budou rovněž zodpovědní za správnou likvidaci přípravku.
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na vaku a krabičce za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Chraňte před chladem nebo mrazem.
Tento přípravek je určen pouze k jednorázovému použití. Veškerý nepoužitý roztok musí být zlikvidován.
Při uchovávání v chladu může dojít ke vzniku sraženiny, při pokojové teplotě se však vzniklá sraženina rozpustí.
Nepoužívejte tento přípravek, pokud si všimnete přítomnosti viditelných částic nebo pokud je roztok zakalen.
Váš lékař a pracovníci nemocnice budou obvykle uchovávat přípravek Moxifloxacin Kabi a budou tedy zodpovědní za kvalitu přípravku jestliže nebude použit okamžitě po otevření. Budou rovněž zodpovědní za správnou likvidaci veškerého nepoužitého přípravku Moxifloxacin Kabi.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
Přípravek Moxifloxacin Kabi je čirý, žlutý infuzní roztok.
Moxifloxacin Kabi je dodáván v krabičkách, které obsahují polyolefinové vaky (freeflex) s 250 ml roztoku. Vaky mají port pro aplikaci (infuzní port) a port pro přidání léčiv (injekční port) a jsou tvořeny polypropylenovým krytem a hliníkovým přebalem.
Balení obsahuje 1, 10, 20, 25 nebo 40 vaků.
Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Fresenius Kabi s.r.o., Na Strži 1702/65, Nusle, 140 00 Praha 4, Česká republika
Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o
ul. Sienkiewicza 25, 99–300 Kutno se sídlem Hrubieszowska 2, Warszawa 01–209, Polsko
a
Fresenius Kabi Norge AS
Svinesundsveien 80
NO-1788 Halden
Norsko
Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:
Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 14. 8. 2017
Přípravek MoxifloxacinKabi může být podán pomocí T-hadičky společně s následujícími roztoky:
voda na injekci, 0,9% roztok chloridu sodného, 5%/10% roztok glukózy, Ringerův roztok, složený roztok natrium-laktátu (Hartmannův roztok, roztok Ringer laktátu).
Přípravek Moxifloxacin Kabi nesmí být podán infuzí společně s jinými léčivy.
Následující roztoky nejsou kompatibilní s přípravkem Moxifloxacin Kabi: 10% a 20% roztok chloridu sodného
4,2% a 8,4% roztok hydrogenuhličitanu sodného
12
ZDROJ: sukl.cz