Čtěte příbalový leták MINERVA online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k MINERVA a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku MINERVA
- Co je MINERVA a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete MINERVA užívat
- Jak se MINERVA užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak MINERVA uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – MINERVA
Příbalová informace: informace pro uživatelky Minerva2 mg/0,035 mg obalené tablety cyproteroni acetas/ethinylestradiolum
1. Co je Minerva a k čemu se používá
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Minerva užívat
Vztahuje-li se na Vás kterákoli z dále vyjmenovaných možností, upozorněte na tuto skutečnost lékaře dříve, než začnete užívat přípravek Minerva. Váš lékař Vám možná navrhne jinou léčbu:
pokud užíváte další hormonální antikoncepční přípravek. pokud máte (nebo jste někdy měla) krevní sraženinu v dolní končetině (trombózu), plicích (plicní embolie) nebo jiné části těla. pokud máte (nebo jste někdy měla) onemocnění, které by mohlo být známkou možného vzniku srdečního infarktu v budoucnosti (např. angina pectoris, která způsobuje silnou bolest na hrudníku) nebo „minimrtvice“ (tranzitorní ischemická ataka). pokud máte (nebo jste někdy měla) srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. pokud máte onemocnění, které může zvyšovat riziko vzniku krevních sraženin ve Vašich tepnách.
To platí pro následující onemocnění:
o diabetes s postižením krevních cév.
o velmi vysoký krevní tlak.
o velmi vysoká hladina tuku ve vaší krvi(cholesterolu nebo triglyceridů).
jestliže máte problémy s tvorbou krevních sraženin (např. při nedostatečnosti proteinu C). pokud máte (nebo jste někdy měla) migrénu s poruchami vidění. Pokud máte vysoké riziko vzniku krevní sraženiny (trombózy) v žíle nebo tepně (viz část Minerva a krevní sraženiny; poraďte se s lékařem, který rozhodne, zda můžete přípravek Minerva užívat). Pokud máte nebo jste někdy měla onemocnění jater (jeho příznakem mohou být žluté zbarvení kůže nebo svědění celého těla) a Vaše játra stále nepracují normálně. Pokud máte nebo jste měla nádor, jehož růst by mohl být ovlivněn pohlavními hormony (například prsu nebo pohlavních orgánů). Pokud máte nebo jste měla nezhoubný nebo zhoubný nádor jater. Pokud máte krvácení z pochvy, jehož příčina není zjištěna. Pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste těhotná mohla být. Pokud kojíte. Jestliže jste alergická na ethinylestradiol nebo cyproteron-acetát nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6). Příznaky mohou být například svědění, vyrážka nebo otok.
Neužívejte přípravek Minerva, pokud máte hepatitidu C (zánět jater) a užíváte léčivé přípravky obsahující ombitasvir/paritaprevir/ritonavir a dasabuvir (viz bod Další léčivé přípravky a přípravek Minerva).
Pokud se některý z těchto příznaků nebo onemocnění u Vás objeví během užívání přípravku Minerva poprvé, okamžitě přerušte užívání a poraďte se s lékařem. Během této doby používejte nehormonální antikoncepční metody. Viz také odstavec „Obecné poznámky“ v další části.
Minerva není určena pro muže.
Další informace o použití u speciální populace
Děti a dospívajícíPřípravek Minerva není určen pro ženy (dívky), které ještě nemají menstruaci.
Přípravek Minerva není určen pro použití u žen po menopauze (přechodu).
Přípravek Minerva neužívejte, jestliže máte onemocnění jater. Viz také část Neužívejte přípravek Minerva a Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Minerva je zapotřebí).
Poraďte se se svým lékařem. Dostupné údaje nenaznačují, že by bylo nutno změnit použití přípravku Minerva.
je-li Minerva užívána ženou, u které se zároveň vyskytuje některý ze stavů uvedených níže, může být třeba takovou uživatelku pečlivěji sledovat. Váš lékař Vám vše vysvětlí. Proto, pokud se to týká právě Vás, informujte svého lékaře dříve, než přípravek Minerva začnete užívat, a to v případě, že:
– kouříte
– máte cukrovku
– máte nadváhu
– máte vyšší krevní tlak
– máte vadu srdeční chlopně nebo poruchu srdečního rytmu
– máte zánět žil (zánět povrchových žil)
– máte „křečové“ žíly
– někdo z Vašich přímých příbuzných někdy prodělal trombózu (krevní sraženinu v nohách, plicích -plicní embolie, nebo kdekoli jinde v těle), srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici v mladém věku
– trpíte migrénou
– trpíte epilepsií (viz část Vzájemné působení s jinými léčivými přípravky)
– máte Vy nebo někdo z Vašich přímých příbuzných (nyní nebo v minulosti) vyšší hladinu cholesterolu nebo triglyceridů (tuky) v krvi
– někdo z Vašich přímých příbuzných má nebo měl rakovinu prsu
– máte onemocnění jater nebo žlučníku
– máte Crohnovu chorobu nebo ulcerozní kolitidu (chronická zánětlivá onemocnění střev)
– máte systémový lupus erythematodes (SLE – chronické onemocnění postihující různé orgány, ale zejména kůži celého těla)
– jestliže máte syndrom polycystických ovarií (onemocnění vaječníků, které může způsobit neplodnost, někdy spojené s androgenními příznaky a zvýšeným rizikem trombózy)
– máte hemolyticko-uremický syndrom (HUS – poruchy krevní srážlivosti, které způsobují zejména selhání ledvin)
– máte srpkovitou anémii
– máte nebo jste měla stavy, které se poprvé objevily nebo se zhoršily v době těhotenství nebo v době předchozího užívání pohlavních hormonů (například porucha sluchu, porucha přeměny krevního barviva nazývaná porfyrie, kožní puchýřkovité onemocnění zvané těhotenský herpes, nervové onemocnění zvané Tanec svatého Víta – Sydenhamova chorea)
– máte nebo jste měla chloasma (žluto-hnědavé skvrny na kůži, převážně v obličeji zvláště v těhotenství), pokud ano – vyhněte se slunění nebo ultrafialovému záření
– pokud máte dědičnou formu angioedému. Pokud se u Vás objeví příznaky angioedému jako například otok obličeje, jazyka nebo krku a/nebo obtíže při polykání nebo kopřivka s obtížemi při dýchání, měla byste ihned navštívit lékaře. Přípravky obsahující estrogeny mohou vyvolat nebo zhoršit příznaky angioedému.
Pokud se některý z uvedených stavů nebo onemocnění objeví během užívání přípravku Minerva poprvé, znovu se objeví nebo se zhorší, měla byste kontaktovat lékaře.
Pokud trpíte hirsutismem (nadměrné ochlupení) a Vaše příznaky se v nedávné době výrazně zhoršily, měla byste informovat lékaře, protože je třeba objasnit příčinu.
Před užitím Minerva se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
Kdy musíte kontaktovat svého lékaře
Pokud budete užívat přípravek Minerva, Váš lékař Vás vyzve k pravidelným kontrolám.
Minerva rovněž účinkuje jako perorální antikoncepce. Vy a Váš lékař budete muset zvažovat všechny podmínky, které normálně platí pro bezpečné užívání perorální hormonální antikoncepce.
Krevní sraženiny (trombóza)
Užívání přípravku Minerva u Vás může mírně zvyšovat riziko výskytu krevní sraženiny (tzv. trombózy). Pravděpodobnost, že se u Vás při užívání přípravku Minerva vyskytne krevní sraženina, je pouze mírně zvýšená v porovnání se ženami, které neužívají přípravek Minerva ani žádné antikoncepční pilulky. Toto onemocnění nekončí vždy úplným uzdravením a 1 až 2 % případů může mít smrtelný průběh.
Krevní sraženiny v žíle
Krevní sraženina v žíle (tzv. „žilní trombóza“) může způsobit neprůchodnost žíly. Může se vyskytnout v žilách dolní končetiny, plic (plicní embolie) nebo jakéhokoli jiného orgánu.
U žen užívajících kombinované antikoncepční přípravky se v porovnání se ženami, které kombinované přípravky neužívají, zvyšuje riziko, že dojde ke vzniku takových sraženin. Riziko vzniku krevní sraženiny v žíle je nejvyšší během prvního roku, kdy žena užívá antikoncepční přípravek, případně začne znovu užívat po přestávce trvající nejméně jeden měsíc. Toto riziko není tak vysoké jako riziko vzniku krevní sraženiny v těhotenství.
Riziko vzniku krevních sraženin v žíle u uživatelek kombinovaných antikoncepčních přípravků dále zvyšuje:
vyšší věk; kouření;
Jestliže užíváte hormonální antikoncepční přípravky, jako je přípravek Minerva, důrazně Vám doporučujeme, abyste přestala kouřit, zejména v případě, že je Vám více než 35 let;
pokud měl někdo z Vašich přímých příbuzných v mladém věku krevní sraženinu v dolní končetině, plicích nebo jiném orgánu; pokud máte nadváhu; pokud musíte na operaci nebo jestliže jste dlouhodobě upoutána na lůžko kvůli zranění nebo onemocnění nebo jestliže máte dolní končetinu v sádře.
Jestliže se na Vás vztahuje některá z výše uvedených možností, je důležité, abyste informovala svého lékaře, že užíváte přípravek Minerva, protože je možné, že léčbu bude nutno ukončit. Váš lékař Vás může požádat, abyste přestala užívat přípravek Minerva několik týdnů před operací nebo v době, kdy budete méně pohyblivá. Váš lékař Vám rovněž sdělí, kdy můžete po návratu k plné pohyblivosti začít znovu používat přípravek Minerva.
Krevní sraženiny v tepně
Krevní sraženina v tepně může být příčinou závažných problémů. Například krevní sraženina v srdeční tepně může způsobit srdeční infarkt, v mozku může způsobit cévní mozkovou příhodu.
Užívání kombinovaných antikoncepčních přípravků bývá spojeno se zvýšeným rizikem vzniku krevních sraženin v tepnách. Toto riziko dále zvyšuje:
vyšší věk; kouření;
Jestliže užíváte hormonální antikoncepční přípravky, jako je přípravek Minerva, důrazně Vám doporučujeme, abyste přestala kouřit, zejména v případě, že je Vám více než 35 let;
pokud máte nadváhu; pokud máte vysoký krevní tlak; pokud měl někdo z Vašich přímých příbuzných v mladém věku srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu; pokud máte vysokou hladinu tuku v krvi (cholesterolu nebo triglyceridů); pokud míváte migrény; pokud máte problém se srdcem (postižení chlopní, poruchu rytmu).
Příznaky krevních sraženin
Uzdravení z výskytu krevní sraženiny není vždy úplné. Vzácně může dojít k závažné trvalé invaliditě nebo dokonce může být průběh výskytu krevní sraženiny smrtelný.
Brzy po porodu je riziko výskytu krevních sraženin u žen zvýšeno, takže se musíte zeptat svého lékaře, jak brzy po porodu můžete začít užívat přípravek Minerva.
Lékař zjistí, zda nemáte vyšší riziko trombózy, způsobené kombinací rizikových faktorů nebo výskytem jednoho významného rizikového faktoru. Kombinace rizikových faktorů může být silnější než riziko dvou jednotlivých faktorů. Pokud je riziko příliš vysoké, lékař Vám antikoncepční pilulku nepředepíše (viz také část „Neužívejte přípravek Minerva“).
Minerva a rakovina
Rakovina prsu byla zjištěna o něco málo častěji u žen, které užívají pilulku, než u žen stejného věku, které ji neužívají. Tento mírný nárůst v počtu zjištěných případů rakoviny prsu postupně vymizí v průběhu 10 let od ukončení užívání pilulky. Není známo, zda je tento rozdíl pilulkou způsoben. Je možné, že tyto ženy byly vyšetřovány častěji, takže rakovina byla zjištěna dříve.
V ojedinělých případech byly u uživatelek pilulky pozorovány nezhoubné (benigní) a ještě vzácněji zhoubné (maligní) nádory jater. Tyto nádory mohou vést k vnitřnímu krvácení. Pokud pocítíte silnou bolesti břicha, okamžitě vyhledejte svého lékaře.
Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro rakovinu děložního hrdla je přetrvávající infekce lidským papilloma virem. V některých epidemiologických studiích bylo naznačeno, že dlouhodobé užívání kombinované pilulky může dále přispívat k tomuto zvýšenému riziku. Dosud však stále není jasné, do jaké míry se na tomto podílejí i další zjištěné faktory (např. pravidelné preventivní vyšetřování děložního hrdla a sexuální chování, včetně používání bariérové antikoncepce).
Výše uvedené nádory mohou vést k život ohrožujícímu stavu nebo mohou mít smrtelné následky.
Obecné poznámky
V této příbalové informaci jsou popsány některé situace, za kterých byste měla přerušit užívání nebo za kterých může být spolehlivost přípravku Minerva snížena. Za těchto situací byste se měla vyhnout pohlavnímu styku nebo byste měla použít ještě jinou, nehormonální antikoncepční metodu, například kondom nebo jinou bariérovou metodu. Nepoužívejte metodu neplodných dní nebo metodu měření teploty. Tyto metody mohou být nespolehlivé, protože Minerva ovlivňuje obvyklé změny teplot a složení hlenu děložního hrdla, které se objevují během menstruačního cyklu.
Minerva nechrání proti HIV infekci (AIDS) ani proti jiným pohlavně přenosným chorobám.
Vždy informujte lékaře o všech lécích nebo rostlinných přípravcích, které užíváte. Také informujte každého lékaře nebo zubního lékaře, který Vám předepisuje další lék (nebo lékárníka, který Vám lék vydává), že užíváte přípravek Minerva. Mohou Vám poradit, zda máte používat navíc další antikoncepční opatření (například kondom), a pokud ano, na jak dlouhou dobu, nebo zda musí být změněno užívání dalších léků, které potřebujete.
Některé léky
mohou mít vliv na množství přípravku Minerva v krvi a mohou způsobit, že má přípravek nižší antikoncepční účinek nebo mohou způsobit neočekávané krvácení. léky k léčbě přípravky obsahující třezalku tečkovanou.
Přípravek Minerva může ovlivnit účinnost jiných léků, například
O léků obsahujících cyklosporin
O antiepileptika lamotrigin (to může vést ke zvýšení četnosti záchvatů)
O theofylinu (používaného k léčbě dechových obtíží)
O tizanidinu (používaného k léčbě svalových bolestí a/nebo křečí)
Byly hlášeny případy těhotenství po současném užívání hormonální antikoncepce v kombinaci s antibiotiky, jako jsou peniciliny a tetracykliny. Mechanismus tohoto účinku však nebyl objasněn.
Neužívejte přípravek Minerva, pokud máte hepatitidu C (zánět jater) a užíváte léčivé přípravky obsahující ombitasvir/paritaprevir/ritonavir a dasabuvir, protože mohou způsobit zvýšení hodnot funkčních jaterních testů (zvýšení jaterního enzymu ALT). Před začátkem léčby těmito léčivými přípravky Vám lékař předepíše jiný typ antikoncepce. Přípravek Minerva můžete opět začít užívat přibližně 2 týdny po ukončení této léčby (viz bod Neužívejte přípravek Minerva).
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Laboratorní vyšetření
Pokud budete potřebovat vyšetření krve nebo jiné laboratorní vyšetření, sdělte lékaři nebo personálu laboratoře, že užíváte pilulku, protože perorální antikoncepce může ovlivnit výsledky některých testů.
Přípravek Minerva nesmíte užívat, jste-li těhotná nebo myslíte-li si, že byste těhotná mohla být. Pokud byste měla podezření, že jste těhotná během užívání přípravku Minerva, je třeba se co nejdříve obrátit na lékaře.
Minerva nesmí být užívána během kojení.
Nebyl pozorován žádný vliv na schopnost řídit vozidla.
Jestliže Vám Váš lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.
3.
K dosažení léčebného účinku a antikoncepční ochrany musí být Minerva užívána pravidelně. Dávkovací schéma přípravku Minerva je obdobné jako u většiny běžných antikoncepčních pilulek. Je tedy třeba se řídit stejnými pravidly. Při správném užívání kombinovaných orálních kontraceptiv se jejich selhání pohybuje okolo 1% za rok. Nepravidelné užívání přípravku Minerva může vést k intermenstruačnímu krvácení (krvácení mezi menstruací) a může ovlivnit léčebný účinek a antikoncepční spolehlivost.
Kdy a jak tablety užívat? Užívání prvního balení přípravku Minerva
Pokud jste v minulém měsíci žádnou hormonální antikoncepci neužívala
Začněte užívat přípravek Minerva první den cyklu, to znamená první den menstruačního krvácení. Užijte tabletu označenou příslušným dnem v týdnu. Například začne-li krvácení v pátek, užijete tabletu označenou zkratkou pro pátek. Dále pokračujte dalšími dny ve správném pořadí. Takto Minerva účinkuje okamžitě a není třeba používat žádnou další antikoncepční metodu.
Přípravek Minerva můžete také začít užívat 2. až 5. den Vašeho cyklu, ale v tomto případě musíte použít navíc ještě další antikoncepční metodu (bariérovou metodu) prvních 7 dnů prvního cyklu.
Pokud přecházíte z jiné kombinované pilulky, vaginálního kroužku nebo transdermální náplastiUžívání přípravku Minerva můžete zahájit ihned další den po užití poslední pilulky z předchozího balení (to znamená, že nebude žádný interval bez užívání tablet). Pokud Vaše předchozí balení obsahovalo i inaktivní (neúčinné) tablety, můžete začít užívat přípravek Minerva den po užití poslední aktivnítablety, (nejste-li si jistá, které tablety jsou aktivní, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka). S užíváním můžete začít i později, ale nejdéle následující den po intervalu bez užívání vaší předchozí pilulky (nebo po využívání poslední inaktivní tablety Vaší předchozí pilulky). Pokud jste dříve používala vaginální kroužek nebo antikoncepční náplast, měla byste začít užívat přípravek Minerva nejlépe v den odstranění posledního kroužku nebo náplasti v balení pro jeden cyklus, ale nejpozději v den, kdy by mělo dojít k jejich další aplikaci.
Pokud se budete řídit těmito pokyny, nemusíte používat žádnou další antikoncepční metodu.
Pokud přecházíte z pilulky obsahující pouze progestagen (minipilulky)
Užívání minipilulek můžete kdykoliv ukončit a první tabletu Minerva užít následující den v tutéž dobu. Pokud však máte pohlavní styk, použijte během prvních 7 dnů užívání navíc další antikoncepční metodu (bariérovou metodu).
Pokud přecházíte z injekcí, z implantátů nebo z nitroděložního tělíska uvolňujícího progestagen (IUD)
Přípravek Minerva začněte užívat v době, kdy byste měla dostat další injekci nebo v den, kdy je vyjmut implantát nebo tělísko. Pokud však máte pohlavní styk, použijte během prvních 7 dnů užívání tablet navíc další antikoncepční metodu (bariérovou metodu).
Po porodu
Pokud se Vám právě narodilo dítě, lékař Vám může doporučit, abyste s užíváním přípravku Minerva vyčkala až do první normální menstruace. Někdy je možné zahájit užívání dříve. Poraďte se se svým lékařem. Pokud kojíte a chcete přípravek Minerva užívat, měla byste se rovněž nejprve poradit s lékařem.
Po spontánním nebo uměle vyvolaném potratu
Poraďte se se svým lékařem.
Váš lékař Vám sdělí, jak dlouho je užívání přípravku Minerva potřebné.
Doba léčby závisí na závažnosti klinického obrazu. Obecně platí, že by léčba měla probíhat po dobu několika měsíců.
Neexistují žádné zprávy o vážném poškození zdraví, je-li užito více tablet Minerva najednou. Užijete-li více tablet najednou, můžete mít pocit na zvracení, můžete zvracet nebo se může objevit krvácení z pochvy. I u mladých dívek, které ještě nezačaly menstruovat, ale neúmyslně užily tento přípravek, může dojít k tomuto krvácení. Zjistíte-li, že přípravek Minerva požilo dítě, poraďte se s lékařem.
V závislosti na dni cyklu, ve kterém došlo k vynechání jedné tablety, může být třeba použít další antikoncepční opatření, například bariérovou metodu jako je kondom. Užijte tablety dle následujícího návodu. Podrobnosti najdete také v diagramu níže. V případě pochybností kontaktujte lékaře.
pokud uplynulo méně než 12 hodin od doby, kdy jste měla tabletu užít, spolehlivost pilulky je zachována. Užijte tabletu, jakmile si chybu uvědomíte a následující tabletu užijte v obvyklou dobu. pokud uplynulo více než 12 hodin od doby, kdy měla být tableta užita, spolehlivost pilulky může být snížena. Čím více po sobě následujících tablet jste vynechala, tím větší je riziko narušení antikoncepčního účinku. Zvlášť vysoké riziko otěhotnění je tehdy, pokud jste vynechala tabletu na začátku nebo na konci balení. Měla byste se proto řídit následujícími pravidly (viz také níže uvedený diagram).
Poraďte se s vaším lékařem.
1 tableta vynechaná v 1. týdnu
Užijte tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte (i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně) a následující tablety pak užívejte v obvyklou dobu. Během následujících 7 dní používejte navíc další antikoncepční opatření (bariérovou metodu antikoncepce).
Pokud jste měla pohlavní styk během týdne před vynecháním tablety, existuje možnost, že otěhotníte . Neprodleně kontaktujte svého lékaře.
1 tableta vynechaná ve 2. týdnu
Užijte tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte (i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně) a následující tabletu pak užívejte v obvyklou dobu. Spolehlivost pilulky zůstává zachována a nemusíte používat další antikoncepční opatření.
1 tableta vynechaná ve 3. týdnu
Můžete si zvolit jednu z následujících možností, aniž byste musela používat další antikoncepční opatření.
1) Užijte tabletu, jakmile si opomenutí uvědomíte (i kdyby to znamenalo užít dvě tablety současně) a následující tabletu pak užívejte v obvyklou dobu. Z dalšího balení začněte užívat hned po užití poslední tablety z balení stávajícího, takže nebude žádná přestávka mezi dvěma baleními. Krvácení z vysazení se může dostavit až po využívání druhého balení, ale může se objevit špinění a intermenstruační krvácení v době užívání tablet.
nebo
2) Ukončete užívání tablet ze současného balení a zahajte 7 dní bez užívání tablet. Započítat musíte i den, kdy jste tabletu zapomněla užít. Pak budete pokračovat v užívání tablet z dalšího balení. Pokud zvolíte tuto metodu, můžete začít užívání z následujícího balení ve stejný den jako obvykle.
Pokud jste zapomněla užít tablety z balení a očekávané krvácení se nedostavilo, můžete být těhotná. Dříve než zahájíte užívání z dalšího balení, vyhledejte lékaře.
Co dělat, když……………
Pokud zvracíte nebo máte průjem, aktivní látky přípravku Minerva se nemusely zcela vstřebat. Pokud zvracíte za 3 – 4 hodiny po užití tablety, důsledek je stejný, jako byste tabletu zapomněla užít. Postupujte podle pokynů pro případ vynechání tablety. Máte-li těžší průjem, kontaktujte svého lékaře.
Pokud chcete oddálit krvácení, začněte užívat tablety z dalšího balení přípravku Minerva ihned po využívání stávajícího balení. V užívání můžete pokračovat jakkoliv dlouho si přejete, dokud nebude balení prázdné. Přejete-li si, aby krvácení začalo, pouze přerušte užívání. V průběhu užívání druhého balení se může objevit krvácení z vysazení nebo špinění. Další balení pak začněte užívat po obvyklém sedmidenním intervalu.
Užíváte-li tablety přesně podle uvedených pokynů, budete krvácet přibližně ve stejné dny každé 4 týdny. Pokud chcete tyto dny změnit, pouze zkraťte (nikdy neprodlužujte) nejbližší interval bez užívání tablet. Například, pokud krvácení obvykle začíná v pátek, a Vy si přejete, aby začínalo v úterý (o 3 dny dříve), musíte začít užívat z příštího balení o 3 dny dříve než obvykle. Bude-li interval bez užívání tablet příliš krátký (například 3 dny a méně), může se stát, že v jeho průběhu nebudete krvácet vůbec. Může se však objevit špinění nebo intermenstruační krvácení během užívání následujícího balení.
Jako u každé pilulky můžete mít během prvních měsíců užívání přípravku Minerva nepravidelné poševní krvácení (špinění nebo intermenstruační krvácení) mezi menstruačními krváceními. Je možné, že budete potřebovat menstruační vložky, ale pokračujte v užívání jako obvykle. Tyto nepravidelnosti obvykle vymizí, jakmile si Vaše tělo na přípravek Minerva zvykne (obvykle po 3 cyklech užívání). Pokud tyto obtíže přetrvávají, krvácení je silnější, nebo se znovu objeví po období pravidelného krvácení, poraďte se s lékařem.
Pokud jste užila všechny tablety ve správnou dobu, nezvracela jste, neměla jste těžší průjem ani neužívala jiné léky, je velmi nepravděpodobné, že byste byla těhotná. Pokračujte v užívání přípravku Minerva jako obvykle.
Pokud nedošlo ke krvácení dvakrát po sobě, můžete být těhotná. Okamžitě vyhledejte lékaře. Nezahajujte užívání z dalšího balení, dokud lékař těhotenství nevyloučí.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Pokud se u Vás vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, zvláště pokud je závažný a trvalý, nebo pokud se vyskytne jakákoli změna Vašeho zdravotního stavu, o které si myslíte, že je v důsledku užívání přípravku Minerva, informujte prosím svého lékaře.
Zvýšené riziko krevních sraženin v žilách (žilní tromboembolismus (VTE)) nebo krevní sraženiny v tepnách (arteriální tromboembolismus (ATE)) je přítomné u všech žen, které používají kombinovanou hormonální antikoncepci. Podrobnější informace o různých rizicích v důsledku používání kombinované hormonální antikoncepce viz bod 2 „Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Minerva užívat“.
Závažné reakce spojené s užíváním pilulky, stejně tak i s nimi spojené příznaky jsou popsány v odstavcích: “Minerva a trombóza“/„Minerva a rakovina” a „Neužívejte přípravek Minerva“.
Prosíme, přečtěte si tyto části pro podrobné informace a případně kontaktujte svého lékaře.
Seznam nežádoucích účinků spojených s užitím přípravku Minerva:
Časté (mohou se objevit až u 1 z 10 žen)
Méně časté (mohou se objevit až u 1 ze 100 žen)
Vzácné (mohou se objevit až u 1 z 1000 žen)
Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Není známo(z dostupných údajů nelze určit
zvýšení krevního tlaku
Pokud máte onemocnění zvané vrozený angioedém, mohou u Vás přípravky obsahujícíc určité ženské pohlavní hormony (estrogeny) vyvolat nebo zhoršit příznaky angioedému (viz také „Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Minerva je zapotřebí“).
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:.
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek Minerva uchovávat
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za Použitelné do:. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah baleni a další informace
– Léčivými látkami jsou ethinylestradiolum a cyproteroni acetas
– Pomocnými látkami jsou monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, povidon 25, magnesium-stearát, sacharosa, povidon 700, makrogol 6000, uhličitan vápenatý, mastek, oxid titaničitý, glycerol 85%, montanglykolový vosk, oxid železitý žlutý.
Balení přípravku Minerva představuje 1 platíčko (blistr) nebo 3, 6 platíček (blistrů) obsahující 21 tablet.
Tablety Minerva jsou uloženy v blistru složeném z průhledné vrstvy vyrobené z polyvinylchloridu a z hliníkové fólie.
Obalené tablety jsou béžové barvy, kulaté o průměru 5 mm.
Bayer AG
Kaiser-Wilhelm-Allee 1
51373 Leverkusen
Německo
Bayer AG, Mullerstrasse 178, 133 53 Berlín, Německo
Bayer Weimar GmbH und Co. KG, Dobereinerstrasse 20, 99427 Weimar, Německo
Tato příbalová informace byla naposledy revidována:15. 3. 2018
Stránka 14z 14
ZDROJ: sukl.cz