Čtěte příbalový leták METHOTREXAT ACCORD online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k METHOTREXAT ACCORD a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku METHOTREXAT ACCORD
- Co je METHOTREXAT ACCORD a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete METHOTREXAT ACCORD užívat
- Jak se METHOTREXAT ACCORD užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak METHOTREXAT ACCORD uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – METHOTREXAT ACCORD
1. Co je přípravek Methotrexat Accord a k čemu se používá
Přípravek Methotrexat Accord obsahuje léčivou látku methotrexát. Methotrexát je cytostatikum, které zabraňuje růstu buněk. Methotrexát má největší účinek na rychle rostoucí buňky, jako jsou nádorové buňky, buňky kostní dřeně a kožní buňky.
Přípravek Methotrexat Accord se používá při léčbě následujících typů nádorů:
Akutní lymfoblastická leukemie Non-hodgkinské lymfomy Osteosarkom Adjuvantní (pomocná) léčba a léčba pokročilého onemocnění u karcinomu prsu Metastatický nebo rekurentní (opakující se) karcinom hlavy nebo krku. Choriokarcinom a podobná trofoblastická onemocnění Pokročilý karcinom močového měchýře
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Methotrexat Accord používat Nepoužívejte přípravek Methotrexat Accord
Jestliže jste alergický(á) (přecitlivělý/á) na methotrexát nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6). Pokud máte závažné onemocnění jater nebo ledvin. Pokud konzumujete ve zvýšené míře alkohol. Pokud máte poruchu krvetvorby. Pokud máte závažné akutní nebo chronické infekční onemocnění, např. tuberkulózu a HIV. Pokud máte vředy v ústech a v hrdle, nebo vředy v žaludku a ve střevě. Pokud jste těhotná nebo kojíte (viz bod Těhotenství, kojení a plodnost).
Během léčby přípravkem Methotrexat Accord Vám nesmí být podávány živé vakcíny.
I v případě, že je methotrexát používán v nízkých dávkách, mohou se vyskytnout závažné nežádoucí účinky. Aby byly zjištěny včas, musí Váš lékař provádět prohlídky a laboratorní testy.
Před zahájením léčby Vám lékař může provést krevní testy a také zkontrolovat, jak dobře fungují Vaše ledviny a játra. Může být proveden také rentgen hrudníku. Další testy mohou být rovněž provedeny v průběhu a po ukončení léčby. Nezapomínejte na sjednané termíny vyšetření krve.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Methotrexát ovlivňuje nebo je ovlivňován určitými léčivy používanými k léčbě:
Bolesti a zánětu (nesteroidní protizánětlivé látky, tzv. NSA a salicyláty (např. aspirin)) Rakoviny (cisplatina, cytarabin, merkaptopurin) Infekcí (ciprofloxacin a antibiotika jako je penicilin, tetracyklin a chloramfenikol) Astmatu (theofylin) Vitaminovými přípravky obsahujícími kyselinu listovou nebo látky podobné kyselině listové Revmatismu (leflunomid) Vysokého krevního tlaku (furosemid) Dny (probenecid) Radioterapie Žaludečních vředů, pálení žáhy, refluxu (např. omeprazol, pantoprazol, lansoprazol) Epilepsie (fenytoin) Lupénky nebo těžkého akné (retinoidy, jako je acitretin nebo isotretinoin) Revmatické artritidy nebo onemocnění střev (sulfsalazin) Odmítnutí po transplantaci orgánů (azathioprin) Pokud potřebujete být očkován(a) živou vakcínou
Během léčby přípravkem Methotrexat Accord nesmíte pít žádný alkohol a vyvarujte se nadměrné konzumace kávy, nealkoholických nápojů obsahujících kofein a černého čaje. Ujistěte se také, že během léčby přípravkem Methotrexat Accord pijete dostatek tekutin, protože dehydratace (snížení obsahu vody v těle) může zvýšit toxicitu přípravku Methotrexat Accord.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek používat.
Bylo hlášeno, že methotrexát může způsobovat úmrtí plodu a/nebo vrozené malformace. Proto nepoužívejte přípravek Methotrexat Accord během těhotenství bez výslovného předepsání lékařem. Jestliže si myslíte, že jste těhotná, řekněte to okamžitě svému lékaři.
Jestliže jste Vy nebo Váš partner léčeni přípravkem Methotrexat Accord, je třeba se vyvarovat otěhotnění, protože léčba jak ženy, tak muže, může ovlivnit plod. Není známo, jak dlouho po ukončení Vaší léčby nebo léčby Vašeho partnera byste měl(a) počkat, než se pokusí(te) otěhotnět. Doporučení jsou rozdílná, od 3 měsíců do jednoho roku.
Methotrexát je vylučován do mateřského mléka v takovém množství, že existuje riziko ovlivnění dítěte. Během léčby přípravkem Methotrexat Accord je třeba přerušit kojení.
Methotrexat může vyvolat genetické změny. To může mít vliv na tvorbu spermií a vajíček, což vede k deformacím. Léčba metotrexátem může vést k neplodnosti. U mužských pacientů je zkoumána možnost zachovat spermie před zahájením léčby.
Mohou se vyskytnout nežádoucí účinky jako únava a závratě. Pokud se u Vás objeví únava nebo závratě, neřiďte dopravní prostředky ani neobsluhujte stroje.
Metotrexat Accord obsahuje 194 mg sodíku při maximální denní dávce. To je třeba brát v úvahu u pacientů, kteří jsou na sodíkové dietě.
3. Jak se přípravek Methotrexat Accord používá
Přípravek Methotrexat Accord Vám bude podáván zdravotnickými pracovníky.
Velikost dávky a jak často Vám dávka bude podávána, závisí na onemocnění, pro které jste léčen(a), na Vašem zdravotním stavu a věku, tělesné hmotnosti a velikosti tělesného povrchu. Přípravek Methotrexat Accord může být podáván do svalu (intramuskulárně), do žíly (intravenózně) nebo do tepny (intraarteriálně).
Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Přípravek Methotrexat Accord může mít nežádoucí účinky, které mohou být nebezpečné nebo život ohrožující. Během léčby je třeba dávat pozor na příznaky nežádoucích účinků a hlásit je svému lékaři.
Kontaktujte ihned lékaře, jestliže zaznamenáte jakýkoli z následujících nežádoucích účinků. Můžete potřebovat okamžitou lékařskou pomoc.
Nevysvětlitelná dušnost, suchý kašel nebo sípání (příznaky plicních onemocnění). Náhlé svědění, kožní vyrážka (kopřivka), otoky rukou, nohou, kotníků, obličeje, rtů, úst nebo hrdla (které mohou způsobovat dýchací a polykací potíže). Také můžete mít pocit na omdlení (příznaky závažné alergické reakce). Zvracení, průjem, nebo stomatitida (zánět sliznice dutiny ústní) a peptické (žaludeční či dvanáctníkové) vředy (příznaky účinku na trávicí ústrojí). Zežloutnutí kůže nebo očního bělma, tmavě zbarvená moč (příznaky účinku na játra) Horečka, třes, bolest těla a bolest v krku (příznaky infekce). Neočekávané krvácení (například krvácení z dásní, tmavá moč, krev v moči nebo ve zvratcích) nebo neočekávané podlitiny (modřiny), černá, dehtovitá stolice – toto může být v důsledku snížené srážlivosti krve nebo krvácení ze žaludku nebo střev). Kožní vyrážky s tvorbou puchýřů a olupováním kůže a účinky na sliznice, např. nosní (příznaky Stevens-Johnsonova syndromu, toxické epidermální nekrolýzy a onemocnění erythema multiforme). Abnormální chování, přechodná slepota a generalizované křeče (příznaky účinku na centrální nervovou soustavu). Paréza (částečná ztráta hybnosti).
Přehled nežádoucích účinků hlášených při léčbě methotrexátem je uveden níže dle četnosti výskytu.
Velmi časté (mohou postihovat více než 1 z 10 pacientů):
Ztráta chuti k jídlu, nauzea (pocit na zvracení), zvracení, bolesti břicha, poruchy trávení, dyspepsie (trávicí obtíže) Záněty a tvorba vředů v ústech a v hrdle Zvýšení hladin jaterních enzymů
Časté (mohou postihovat až 1 z 10 pacientů):
Pásový opar (herpes zoster) Účinky na krvetvorbu, např. anémie (chudokrevnost), leukocytopenie (nedostatek bílých krvinek), trombocytopenie (nedostatek krevních destiček) Průjem Suchý kašel, dušnost, bolest na hrudi, horečka Vyrážky, zarudnutí a svědění Bolest hlavy, únava, ospalost
Méně časté (mohou postihovat až 1 ze 100 pacientů):
Pancytopenie (úbytek všech druhů krvinek), agranulocytóza (nedostatek určitého druhu bílých krvinek) Zánět krevních cév Anafylaktoidní reakce a alergický zánět cév (alergická vaskulitida) Točení hlavy, zmatenost, deprese Křeče, encefalopatie (onemocnění mozku) Lymfom (nádor lymfatické tkáně) Plicní fibróza (vazivovatění plicní tkáně) Krvácení a vředy v žaludku a v trávicí soustavě Zánět pankreatu (slinivky břišní) Diabetické komplikace, Snížení hladiny albuminu (bílkovina krevní plazmy) Zvýšená pigmentace kůže Vypadávání vlasů, bolestivé léze (boláky) šupinatých ložisek způsobených psoriázou (lupénkou) Zvýšení počtu revmatických uzlů (tkáňové bulky) Účinky na kůži a sliznici, někdy závažné (Stevens-Johnsonsův syndrom, toxická epidermální nekrolýza) Zvýšená citlivost kůže na světlo, kopřivka Křehké kosti (osteoporóza), bolest kloubů (artralgie), bolest svalů (myalgie) Zánět a vředy močového měchýře, hematurie (krev v moči), dysurie (obtížné a bolestivé močení) Jaterní fibróza a cirhóza, ztukovatění jater Záněty a vředy v pochvě
Vzácné (mohou postihovat až 1 z 1000 pacientů):
Zánět osrdečníku (perikarditida), perikardiální efuze (výpotek v osrdečníku) a perikardiální tamponáda (nahromadění krve v osrdečníku) Megaloblastová anémie (druh chudokrevnosti) Výkyvy nálady Paréza (částečná ztráta hybnosti) Účinky na řeč zahrnující dysartrii (porucha výslovnosti) a afázii (porucha řeči) Myelopatie (nezánětlivé onemocnění míchy) Poruchy zraku, rozmazané vidění Trombóza (vznik krevní sraženiny v cévách) – např. mozková trombóza, hluboká žilní trombóza a trombóza retinální žíly Nízký krevní tlak Cukrovka Faryngitida (zánět v krku), apnoe (krátkodobá zástava/přerušení dýchání), průduškové astma, gingivitida (zánět dásní) Zánět v tenkém střevě Krev ve stolici Malabsorpce (porucha vstřebávání živin) Akné, boláky na kůži, pigmentové změny (změny barvy) nehtů, modřiny Zlomeniny Selhání ledvin, oligurie (snížená tvorba moči), azotemie (hromadění dusíkatých látek v krvi) a anurie (velmi nízká nebo žádná tvorba moči) Hyperurikemie (zvýšená hladina kyseliny močové v krvi) Zvýšení hladiny kreatininu a močoviny v séru Poškození jater Abnormální rozvoj prsních žláz
Velmi vzácné (mohou postihovat až 1 z 10000 pacientů):
Infekce, sepse (závažná infekce s celkovými projevy zánětu), oportunní (doprovodná) infekce Těžké selhání kostní dřeně; anémie vzniká, protože kostní dřeň není schopna produkovat krevní buňky (aplastická anémie); lymfadenopatie (zvětšení lymfatických uzlin), lymfoproliferativní poruchy (při zvýšení tvorby určitého druhu bílých krvinek), eozinofilie (zvýšení počtu určitého druhu bílých krvinek), neutropenie (nedostatek určitého druhu bílých krvinek) Imunosuprese (potlačení funkce imunitního systému) Nespavost (insomnie) Zhoršení rozumových funkcí jako myšlení, paměti a úsudku Bolest kloubů a/nebo svalů, nedostatek síly Myastenie (svalová slabost) Meningismus (částečná ztráta hybnosti, zvracení), akutní aseptická meningitida (zánětlivé onemocnění měkkých plen mozkových) Poruchy smyslů, změny vnímání chuti (kovová pachuť) Konjunktivitida (zánět spojivek), retinopatie (onemocnění sítnice), ztráta zraku, otok oka Zánět okrajů očních víček, epifora (nadměrné slzení) a fotofobie (světloplachost) Syndrom nádorového rozpadu Porucha funkce plic, dušnost, zápal plic (pneumonie) Plicní infekce Alergická vaskulitida (zánět cév), hidradenitida (zánět potních žláz) Pleurální výpotek (větší množství tekutiny v pohrudniční dutině) Rozšíření tlustého střeva (toxické megakolon), krev při zvracení Reaktivace chronické hepatitidy, akutní degenerace jater, hepatitida (zánět jater) způsobená herpes simplex (opar), jaterní nedostatečnost Bolestivý otok kůže kolem nehtů Rozšíření drobných krevních cév na povrchu kůže (teleangiektázie) Proteinurie (bílkoviny v moči) Ztráta libida, impotence Menstruační poruchy Výtok z pochvy Neplodnost Horečka, zhoršené hojení ran
Není známo (četnost nelze z dostupných údajů určit):
Krvácení, nahromadění krve mimo cévy (hematom) Psychóza Nahromadění tekutiny v mozku a plících (otok) Poruchy metabolismu Nekróza kůže, exfoliativní dermatitida (zánět kůže s jejím olupováním)
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek Methotrexat Accord uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na obalu za „Použitelné do:“ nebo „EXP:“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte při teplotě do 30 °C.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
– Léčivou látkou je methotrexatum (methotrexát).
– 1 ml roztoku obsahuje methotrexatum 100 mg.
– Pomocnými látkami jsou hydroxid sodný a voda na injekci.
Přípravek Methotrexat Accord je čirý žlutý roztok.
Velikosti balení:
1 injekční lahvička v krabičce o velikosti 5 ml, 10 ml a 50 ml.
5 injekčních lahviček v krabičce o velikosti 5 ml, 10 ml a 50 ml.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Accord Healthcare Limited,
Sage House, 319 Pinner Road,
North Harrow,
Middlesex, HA1 4HF,
Velká Británie
Accord Healthcare Limited,
Sage House, 319 Pinner Road,
North Harrow,
Middlesex, HA1 4HF,
Velká Británie
Wessling Hungary Kft
Foti ůt 56., Budapest,
1047 Maďarsko
Tato příbalová informace byla naposledy revidována 1.10.2014
Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky
Roztok se má před použitím vizuálně zkontrolovat. Použít se může pouze čirý roztok bez viditelných částic.
Injekce methotrexátu se následně může naředit odpovídajícím množstvím roztoku, bez konzervačních látek, jako např. roztokem glukózy (5%) nebo roztokem chloridu sodného (0,9%). Chemická a fyzikální stabilita naředěného roztoku byla prokázána v roztoku glukózy (5%) a roztoku chloridu sodného (0,9%), v koncentraci 5 mg/ml a 20 mg/ml po dobu 36 hodin při teplotě 20 až 25 ° C a 35 dnů při teplotě 2 –8 ° C. Zředěný přípravek je stabilní v obou rozpouštědlech při obou koncentracích po dobu 36 hodin při teplotě 20 až 25 ° C a 35 dnů při teplotě 2 až 8 ° C. Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání po naředění před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a doba by neměla být delší než 24 hodin při 2 až 8 ° C, pokud ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.
S ohledem na zacházení s přípravkem by měla být brána v potaz následující doporučení: přípravek by měl být používán a podáván pouze školenými pracovníky; mísení roztoku by mělo být prováděno pouze na vyhrazených místech, navrhovaných tak, aby chránily personál a životní prostředí (např. laminární boxy); mělo by se používat ochranné oblečení (včetně rukavic, ochrany očí, a pokud je třeba i masek).
Těhotné zdravotnické pracovnice nesmí s přípravkem Methotrexat Accord zacházet a/nebo jej podávat.
Methotrexát by neměl přijít do styku s kůží nebo sliznicí. V případě kontaminace, musí být zasažená oblast okamžitě omývána hojným množstvím vody po dobu minimálně deseti minut.
Pouze k jednorázovému použití. Veškerý nepoužitý roztok musí být zlikvidován. Odpad má být zlikvidován pečlivě ve vhodných samostatných kontejnerech, zřetelně označených dle svého obsahu (pacientovy tělesné tekutiny a exkrementy mohou také obsahovat značné množství antineoplastických látek a proto bylo doporučeno, že tyto výkaly a materiál jako například kontaminované ložní prádlo, by měly být považovány také za nebezpečný odpad). Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky spalováním.
Měly by být zavedeny adekvátní postupy pro náhodnou kontaminaci při rozlití roztoku; expozice personálu antineoplastickým látkám má být zaznamenána a monitorována.
9/9
ZDROJ: sukl.cz