Čtěte příbalový leták MEDOPIRID 1 MG online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k MEDOPIRID 1 MG a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku MEDOPIRID 1 MG
- Co je MEDOPIRID 1 MG a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete MEDOPIRID 1 MG užívat
- Jak se MEDOPIRID 1 MG užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak MEDOPIRID 1 MG uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – MEDOPIRID 1 MG
1. Co je MEDOPIRID a k čemu se používá
MEDOPIRID patří do skupiny derivátů sulfonylmočoviny. Tyto látky snižují hladinu cukru v krvi. MEDOPIRID způsobuje zvýšené uvolňování inzulinu ze slinivky břišní. Inzulin pak snižuje hladinu cukru v krvi. MEDOPIRID se používá k udržení hladiny krevního cukru na správné úrovni u dospělých s cukrovkou (diabetes mellitus typu 2) pokud dieta, fyzická aktivita a snížení tělesné hmotnosti samy o sobě nejsou k úpravě onemocnění dostatečné.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete MEDOPIRID užívat
Před užitím přípravku MEDOPIRID se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:
jestliže jste měl(a) v poslední době nehodu, prodělal(a) akutní operaci nebo závažnou infekci s horečkou. V takovém případě může být nutné přechodně přejít na léčbu inzulinem. jestliže užíváte MEDOPIRID již dlouhou dobu, je třeba nechat si vyšetřit krev a játra na možný výskyt vzácných nežádoucích účinků (viz bod 4 Možné nežádoucí účinky) jestliže máte G6PD nedostatečnost. Užívání MEDOPIRIDU může vést k typu anémie (chudokrevnosti) nazývané hemolytická anémie. Je třeba zvážit léčbu jiným typem látek než deriváty sulfonylmočoviny.
MEDOPIRID je nutno užívat krátce před jídlem nebo během jídla.
Stejně jako u jakékoli léčby cukrovky, může dojít k přílišnému poklesu hladiny krevního cukru (nazývanému hypoglykemie) pokud:
přijímáte jídla nepravidelně, jíte málo, anebo odkládáte čas na jídlo vynecháváte jídla nebo hladovíte požíváte alkohol, obzvlášť v kombinaci s vynecháním jídel neobvykle zvýšíte tělesnou aktivitu nepoužíváte správné dávkování léku funkce Vašich ledvin nebo jater je snížena trpíte určitými hormonálními poruchami, např. poruchami štítné žlázy nebo hypofýzy (žláza v dolní části mozku)
Dále se mohou objevit tyto příznaky:
úzkost zrychlený tep (tachykardie) bušení srdce, silná bolest na hrudi (angina pectoris), srdeční arytmie ztráta sebekontroly nebo bezvědomí
Tyto příznaky se většinou zlepší po požití karbohydrátů (např. cukru). Umělá sladidla nemají v tomto ohledu žádný účinek. Pokud je některý z výše uvedených příznaků závažný nebo trvá dlouhou dobu, ihned vyhledejte lékaře.Je možné, že bude třeba upravit léčbu.
Pokud se Vás týká nebo v minulosti týkalo některé z výše uvedených varování, poraďte se se svým lékařem.
Hladina cukru ve Vaší krvi a moči by měla být pravidelně kontrolována. Lékař může také provádět krevní testy ke sledování Vaší hladiny krvinek a funkci jater.
Údaje o podávání glimepiridu pacientům mladším 8 let nejsou k dispozici. Pro děti ve věku 8 až 17 let jsou k dispozici omezené údaje.
Dostupná data o bezpečnosti a účinnosti nejsou u pediatrické populace dostatečná, proto se podávání glimepiridu dospívajícím nedoporučuje.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo které jste v nedávné době užíval(a).
Současné užívání přípravku MEDOPIRID a jiných léků může zeslabit nebo zesílit účinek glimepiridu na snížení hladiny krevního cukru.
Betablokátory a klonidin navíc mohou zakrýt první příznaky hypoglykemie.
Užívání přípravku MEDOPIRID dále může ovlivnit účinek kumarinů na srážení krve.
MEDOPIRID se vždy musí užívat krátce před nebo během jídla.
Alkohol může ovlivnit účinek přípravku MEDOPIRID, je třeba se mu vyhnout.
Vaše životní a stravovací zvyklosti mohou ovlivnit Vaši hladinu krevního cukru, viz bod 2 Upozornění a opatření.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
MEDOPIRID by neměl být užíván během těhotenství. Pokud otěhotníte během léčby tímto lékem, informujte svého lékaře, neboť bude nutné Vás převést na inzulin.
MEDOPIRID se nesmí užívat během kojení.
Buďte při řízení nebo obsluze těžkých strojů opatrní, dokud nevíte, jak na Vás tento lék působí. Nízká hladina cukru v krvi může způsobit rozmazané vidění, zhoršit Vaši pozornost a prodloužit reakční čas. Pokud k tomu dojde, vyvarujte se řízení a obsluhy strojů.
V následujících případech se o řízení vozidla musíte poradit s lékařem:
jestliže máte časté stavy hypoglykemie (nízké hladiny cukru) jestliže si nejste jisti, zda umíte rozpoznat příznaky hypoglykemie
MEDOPIRID obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
3. Jak se MEDOPIRID užívá
Vždy užívejte MEDOPIRID přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Počáteční a udržovací dávka
Na začátku léčby lékař určí počáteční dávku v závislosti na hladině glukózy v krvi a moči. Počáteční dávka je obvykle jedna tableta přípravku MEDOPIRID 1 mg denně (obsahuje 1 mg glimepiridu). Pokud je dosaženo dostačující kontroly, dávka se nemění. Pokud není cukrovka dostatečně kontrolována, dávka se postupně zvyšuje na 2 mg, 3 mg nebo 4 mg glimepiridu denně (jako jedna tableta přípravku MEDOPIRID 2 mg, 3 mg nebo 4 mg), avšak jen na příkaz lékaře. Maximální dávka je 6 mg glimepiridu denně.
Kombinace s metforminem (jiný lék k léčbě cukrovky)
Není-li u Vás dosaženo dostačující kontroly cukrovky maximální denní dávkou metforminu, může být zahájena současná léčba glimepiridem. Při ponechané udržovací dávce metforminu se zahájí léčba glimepiridem nízkou dávkou, kterou lze postupně zvyšovat podle požadovaného stupně kontroly. Kombinovanou léčbu lze provádět pouze pod pečlivým dohledem lékaře.
Kombinace s inzulínem
Není-li u Vás dosaženo dostačující kontroly cukrovky přípravkem MEDOPIRID, může být zahájena současná léčba inzulinem. Při ponechané udržovací dávce glimepiridu se zahájí léčba inzulinem nízkou dávkou a zvyšuje se postupně v závislosti na požadované úrovni kontroly. Kombinovanou léčbu lze provádět pouze pod pečlivým dohledem lékaře.
Převedení na MEDOPIRID z jiných léků
Při převádění z jiného antidiabetika na MEDOPIRID se obvykle začíná s nejnižší dávkou 1 mg glimepiridu denně. Na základě pokynů lékaře se dávkování glimepiridu může postupně zvyšovat (naprosto stejně jako při prvním nastavení) dokud není dosaženo požadované kontroly onemocnění.
MEDOPIRID by neměl být používán k léčbě diabetu u dětí.
Máte-li pocit, že účinek přípravku MEDOPIRID je příliš silný nebo příliš slabý, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
Užijete-li příliš mnoho přípravku MEDOPIRID, měli byste ihned kontaktovat lékaře nebo lékárníka.
V důsledku předávkování může Vaše hladina krevního cukru závažným způsobem poklesnout (těžká hypoglykemie) a může dojít k bezvědomí (viz též „Upozornění a opatření“). V takovém případě je často nutná hospitalizace.
Nebojte se. Vezměte si dávku, jakmile si vzpomenete, a další dávku pak v běžném čase. Pokud se však již přiblížil čas pro další dávku, zapomenutou dávku přeskočte a vraťte se k původnímu pravidelnému dávkování. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Udržujte pravidelnost v kontrolách krevního cukru.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Každý lék může způsobit alergickou reakci, závažné alergické reakce jsou nicméně velmi vzácné. Ihned řekněte svému lékaři, pokud u Vás dojde k náhlé dušnosti, dýchacím obtížím, otokům očních víček, tváře a rtů, vyrážce nebo svědění (zejména po celém těle). Mohou se vyskytnout přechodné poruchy vidění, zvláště na počátku léčby
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
5. Jak MEDOPIRID uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na balení za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
Barviva
MEDOPIRID 1 mg: Červený oxid železitý (E 172)
MEDOPIRID 2 mg: Žlutý oxid železitý (E 172), indigokarmín (E 132)
MEDOPIRID 3 mg: Žlutý oxid železitý (E 172)
MEDOPIRID 4 mg: Indigokarmín (E 132)
MEDOPIRID 1 mg: Růžové, kulaté, ploché tablety o průměru 6 mm, s půlicí rýhou na jedné straně.
MEDOPIRID 2 mg: Zelené, oválné, ploché tablety s půlicí rýhou na jedné straně a s vyraženým označením „MC“ na druhé straně, s rozměry 5 × 10 mm.
MEDOPIRID 3 mg: Světle žluté, oválné, ploché tablety s půlicí rýhou na jedné straně a s vyraženým označením „MC“ na druhé straně, s rozměry 5 × 10 mm.
MEDOPIRID 4 mg: Modré, oválné, ploché tablety s půlicí rýhou na jedné straně a s vyraženým označením „MC“ na druhé straně, s rozměry 5 × 10 mm.
Půlicí rýha usnadňuje rozdělení tablet na dvě stejné poloviny.
Tablety jsou zabaleny v blistrovém balení (PVC/PVDC/Al). K dispozici je velikost balení 30 tablet.
MEDOCHEMIE Ltd., 1–10 Constantinoupoleos street, 3011 Limassol, Kypr
Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 22.1.2014
ZDROJ: sukl.cz