Čtěte příbalový leták LEVOCETIRIZIN CIPLA online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k LEVOCETIRIZIN CIPLA a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku LEVOCETIRIZIN CIPLA
- Co je LEVOCETIRIZIN CIPLA a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete LEVOCETIRIZIN CIPLA užívat
- Jak se LEVOCETIRIZIN CIPLA užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak LEVOCETIRIZIN CIPLA uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – LEVOCETIRIZIN CIPLA
1. Co je přípravek Levocetirizin Cipla a k čemu se používá
Levocetirizin-dihydrochlorid je léčivou látkou přípravku Levocetirizin Cipla. Patří do skupiny léků zvaných antihistaminika, která se používají k léčbě alergií.
Používá se k léčbě onemocnění (příznaků) spojených s:
alergickou rýmou včetně přetrvávající alergické rýmy kopřivkou.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Levocetirizin Cipla užívat
kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6),
jestliže máte těžkou poruchu funkce ledvin, při které je ukazatel zvaný clearance kreatininu
(tj. počet mililitrů krve, které ledviny očistí od látky zvané kreatinin za jednotku času) nižší než 10 ml/min.
Před užitím přípravku Levocetirizin Cipla se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
Jestliže máte potíže (jako poranění míchy nebo zvětšení prostaty), je pravděpodobné, že budete mít problém s vyprázdněním močového měchýře. Poraďte se, prosím, se svým lékařem.
Jestliže máte epilepsii nebo je u Vás riziko výskytu křečí, poraďte se se svým lékařem, protože Levocetirizin Cipla může způsobit zhoršení záchvatu.
Jestliže je u Vás plánováno testování na alergie, zeptejte se svého lékaře, zda máte přestat užívat Levocetirizin Cipla několik dní před testem. Tento lék může ovlivnit výsledky testu na alergie.
Podávání přípravku Levocetirizin Cipla dětem do 6 let se nedoporučuje, protože potahované tablety neumožňují úpravu dávkování.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a),nebo které možná budete užívat.
Opatrnosti je třeba při současném podávání přípravku Levocetirizin Cipla a alkoholu nebo jiných látek působících na mozek. U citlivých pacientů může současné podávání přípravku Levocetirizin Cipla a alkoholu nebo jiných látek působících na mozek způsobit další snížení bdělosti a výkonnosti.
Levocetirizin Cipla se může užívat s jídlem i bez jídla.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Někteří pacienti léčení přípravkem Levocetirizin Cipla mohou pociťovat spavost/ospalost, únavu a vyčerpání. Pokud řídíte nebo obsluhujete stroje, buďte opatrný(á), dokud nezjistíte, jak na Vás tento přípravek působí. Speciální testy však prokázaly, že u zdravých osob po podání levocetirizinu v doporučené dávce nedochází k žádné poruše duševní bdělosti, schopnosti rychle reagovat nebo řídit.
Tablety obsahují laktosu. Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.
3. Jak se přípravek Levocetirizin Cipla užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Doporučená dávka pro dospělé a děti od 6 let je jedna tableta denně.
Porucha funkce ledvin a jater
U pacientů s poruchou funkce ledvin může být dávka snížena podle závažnosti onemocnění ledvin. U dětí se dávka také stanoví podle tělesné hmotnosti dítěte, dávku určí Váš lékař.
Pacienti s těžkou poruchou funkce ledvin nesmí Levocetirizin Cipla užívat.
Pacienti, kteří mají pouze poruchu funkce jater, mají užívat obvyklou předepsanou dávku.
U pacientů s poruchou funkce ledvin i jater může být dávka snížena podle závažnosti onemocnění ledvin. U dětí se dávka také stanoví podle tělesné hmotnosti dítěte; dávku určí Váš lékař.
Starší pacienti od 65 let
U starších pacientů není potřeba žádná úprava dávky za předpokladu, že mají normální funkci ledvin.
Použití u dětí
Levocetirizin Cipla není určen k léčbě dětí do 6 let.
Pouze perorální podání (užití ústy).
Tablety se polykají celé a zapíjejí se vodou. Mohou se užívat s jídlem i bez jídla.
Délka léčby závisí na typu, trvání a průběhu Vašich obtíží a určuje ji Váš lékař.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Levocetirizin Cipla, než jste měl(a), může se u dospělých objevit spavost. U dětí se může na počátku projevit rozrušení a neklid, po kterém následuje spavost.
Jestliže si myslíte, že jste užil(a) nadměrnou dávku přípravku Levocetirizin Cipla, sdělte to svému lékaři, který rozhodne o dalších opatřeních.
Jestliže jste zapomněl(a) užít Levocetirizin Cipla, nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Následující dávku užijte v předepsaném čase.
Ukončení léčby přípravkem Levocetirizin Cipla by nemělo mít žádné nepříznivé účinky. Avšak vzácně, pokud přestanete Levocetirizin Cipla užívat, se může vyskytnout intenzivní svědění, dokonce i v případě, že se tyto příznaky nevyskytovaly před zahájením léčby. Příznaky mohou samovolně vymizet. Mohou však být v některých případech intenzivní a mohou vyžadovat opětovné zahájení léčby. Příznaky by po opětovném zahájení léčby měly vymizet.
Máte-li jakékoliv další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i přípravek Levocetirizin Cipla nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Při prvních příznacích reakce z přecitlivělosti přestaňte přípravek Levocetirizin Cipla užívat a urychleně vyhledejte lékařskou pomoc.Příznaky reakce přecitlivělosti mohou být následující: otok úst, jazyka, obličeje a/nebo hrdla, dýchací nebo polykací obtíže (pocit tlaku na hrudi nebo sípání), kopřivka, náhlý pokles krevního tlaku vedoucí ke kolapsu nebo šoku, který může vést k úmrtí.
Následující přehled obsahuje další nežádoucí účinky dle četnosti jejich výskytu:
Časté(mohou postihnout až 1 z 10 pacientů):
sucho v ústech, bolest hlavy, únava a spavost/ospalost.
Méně časté(mohou postihnout až 1 ze 100 pacientů):
pocit vyčerpání, bolesti břicha.
Byly hlášeny i další nežádoucí účinky, jako bušení srdce, zrychlená srdeční frekvence, záchvaty, mravenčení, závratě, synkopa (mdloba), třes, porucha chuti (zkreslené vnímání chuti), pocit otáčení či pohybu, poruchy vidění, rozmazané vidění, okulogyrie (mimovolní krouživé pohyby očí), bolestivé nebo obtížné močení, neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř, otok, svědění, vyrážka, kopřivka (otok, zčervenání a svědění kůže), kožní výsev, dušnost, zvýšení tělesné hmotnosti, bolest svalů, agresivní nebo neklidné chování, halucinace, deprese, nespavost, opakující se myšlenky na sebevraždu nebo zájem o sebevraždu, zánět jater, abnormální jaterní funkce, zvracení, zvýšená chuť k jídlu, pocit na zvracení a průjem.
Intenzivní svědění po přerušení léčby.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek Levocetirizin Cipla uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a blistru za „Použitelné do:“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6.
Obsah balení a další informace
– Léčivou látkou je levocetirizini dihydrochloridum. Jedna potahovaná tableta obsahuje levocetirizini dihydrochloridum 5 mg.
– Pomocné látky jsou laktosa, monohydrát laktosy, mikrokrystalická celulosa, krospovidon, magnesium-stearát.
Potahová vrstva tablety:
– Potahová soustava Opadry 04F58804 bílá: hypromelosa 2910, oxid titaničitý (E 171), makrogol 6000.
Vzhled tablet: bílé, oválné bikonvexní, na obou stranách hladké potahované tablety
Jsou dodávány v blistrech v baleních obsahujících 10, 30, 50 a 90 potahovaných tablet.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Cipla (UK) Ltd.
Dixcart House, Addlestone Road,
Bourne Business Park,
Addlestone Surrey,
KT15 2LE,
Velká Británie
S&D Pharma CZ, s.r.o.,
Sídlo společnosti: Písnická 22, 142 00 Praha 4, Česká republika
Místo výroby: Theodor 28, 273 08 Pchery (areál Pharmos a.s.), Česká republika
2. 7. 2018
4/4
ZDROJ: sukl.cz