Čtěte příbalový leták IKAMETIN 50 MG online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k IKAMETIN 50 MG a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku IKAMETIN 50 MG
- Co je IKAMETIN 50 MG a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete IKAMETIN 50 MG užívat
- Jak se IKAMETIN 50 MG užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak IKAMETIN 50 MG uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – IKAMETIN 50 MG
1. Co je Ikametin 50 mg a k čemu se používá
Ikametin 50 mg obsahuje léčivou látku kyselinu ibandronovou. Ta patří do skupiny léků nazývaných bisfosfonáty.
Přípravek Ikametin je používán u dospělých pacientů a předepisuje se při rakovině prsu, která se šíří do kostí („kostní metastázy“).
Napomáhá předcházet vzniku kostních zlomenin (fraktur). Napomáhá předcházet dalším kostním komplikacím, které by mohly vyžadovat chirurgický zákrok nebo radioterapii.
Přípravek Ikametin 50 mg snižuje ztráty vápníku z kostí a tím zamezuje oslabování kostí.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Ikametin 50 mg užívat
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat včetně těch, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. To je proto, že přípravek Ikametin 50 mg může ovlivňovat způsob, jakým některé další léky účinkují a naopak některé jiné léky mohou ovlivňovat způsob, jakým účinkuje přípravek Ikametin 50 mg.
Zejména sdělte svému lékaři nebo lékárníkovi, pokud užíváte jakýkoli z následujících léků:
potravinové doplňky obsahující vápník, hořčík, železo nebo hliník. kyselinu acetylsalicylovou a nesteroidní protizánětlivé léky nazývané „NSAID“, jako jsou ibuprofen nebo naproxen. To je proto, že NSAID i přípravek Ikametin 50 mg mohou dráždit žaludek a střevo. určitý typ injekčního antibiotika nazývaného „aminoglykosid“, jako je např. gentamicin. To je
proto, že aminoglykosidy i přípravek Ikametin 50 mg mohou snižovat množství vápníku v krvi.
Užívání léků, které snižují žaludeční kyselost, jako jsou např. cimetidin a ranitidin, může mírně zesilovat účinky přípravku Ikametin 50 mg.
Ikametin s jídlem a pitím
Neužívejte přípravek Ikametin s jídlem nebo s jakýmkoliv nápojem s výjimkou vody, neboť Ikametin je méně účinný, pokud je užíván s jídlem nebo s pitím (viz bod 3).
Vezměte si přípravek Ikametin minimálně 6 hodin poté, co jste naposledy měl(a) cokoliv k jídlu, pití nebo jste užil(a) další léky či potravinové doplňky (např. přípravky obsahující vápník (mléko), hliník, hořčík a železo), s výjimkou vody. Po užití tablety vyčkejte alespoň 30 minut. Poté si můžete dát Vaše první jídlo a nápoj a vzít si další léky či potravinové doplňky (viz bod 3).
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná, těhotenství plánujete nebo pokud kojíte, neužívejte přípravek Ikametin 50 mg. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Můžete řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje, protože lze předpokládat, že přípravek Ikametin nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Pokud chcete řídit, obsluhovat stroje nebo přístroje, poraďte se nejprve se svým lékařem.
Pokud Vám někdy lékař sdělil, že nesnášíte, nebo nemůžete strávit některé cukry (např. trpíte-li nesnášenlivostí galaktózy, vrozeným deficitem laktázy nebo máte problémy se vstřebáváním glukózy-galaktózy), poraďte se s ním dříve, než začnete užívat tento přípravek.
3. Jak se Ikametin 50 mg užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Vezměte si tabletu minimálně 6 hodin poté, co jste naposledy měl(a) cokoliv k jídlu, pití nebo jste užil(a) další léky či potravinové doplňky, s výjimkou vody. K zapití nepoužívejte vodu s vysokou koncentrací vápníku. Pokud jsou obavy ohledně možných vysokých hladin vápníku v kohoutkové vodě (tvrdá voda), doporučuje se použít balenou vodu s nízkým obsahem minerálů.
Při užívání přípravku Ikametin 50 mg Vám lékař může pravidelně provádět krevní testy. Tím kontroluje, že Vám podává správné množství léku.
Je důležité, abyste užíval(a) přípravek Ikametin 50 mg ve správný čas a správným způsobem. To je proto, že přípravek Ikametin může způsobovat podráždění, zánět nebo vředy v trávicí trubici/jícnu.
Tomu můžete zabránit následujícím způsobem:
Vezměte si tabletu, jakmile vstanete, ještě předtím, než si vezmete první jídlo, pití, jakýkoli lék nebo potravinový doplněk. Vezměte si tabletu a zapijte ji plnou sklenicí čisté vody (přibližně 200 ml). Tabletu nezapíjejte Spolkněte tabletu vcelku. Tabletu nežvýkejte, necucejte ani nedrťte. Nenechávejte tabletu rozpustit Po užití tablety vyčkejte alespoň 30 minut. Poté si můžete vzít první jídlo a pití a užít jakékoli léky nebo potravinové doplňky. Při užívání tablet zůstaňte ve vzpřímené poloze (vsedě nebo vestoje) po dobu alespoň jedné hodiny
(60 minut), jinak může část přípravku proniknout zpět do trávicí trubice/jícnu.
Obvyklá dávka přípravku Ikametin 50 mg je jedna tableta každý den. Pokud máte středně závažné problémy s ledvinami, může lékař dávku snížit na jednu tabletu každý druhý den. Pokud máte závažné problémy s ledvinami, může lékař dávku snížit na jednu tabletu každý týden.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Ikametin 50 mg, než jste měl(a)
Pokud jste užil(a) více tablet, okamžitě vyhledejte lékaře nebo zdravotnické zařízení. Před odchodem vypijte plnou sklenici mléka. Nevyvolávejte zvracení a nelehejte si.
Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Pokud užíváte tabletu každý den, vynechejte jednu dávku úplně a poté pokračujte jako obvykle následující den. Pokud užíváte tabletu obden nebo jednou týdně, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Pokračujte v užívání přípravku Ikametin tak dlouho, jak Vám řekl Váš lékař. To je proto, že tento lék účinkuje pouze, pokud se užívá neustále.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Časté(mohou postihnout až 1 z 10 pacientů)
pocit na zvracení, pálení žáhy a nepříjemné polykání (zánět jícnu/trávicí trubice).
Méně časté(mohou postihnout méně než 1 ze 100 pacientů)
závažná bolest žaludku. To může být známka vředu na první části tenkého střeva (duodenum), který krvácí, nebo zánětu žaludku (gastritida).
Vzácné(mohou postihnout až 1 z 1000 pacientů)
přetrvávající bolest a zánět oka, nová bolest, slabost nebo nepříjemné pocity v oblasti stehna, kyčle nebo třísla. Můžete mít časné známky možné neobvyklé zlomeniny stehenní kosti.
Velmi vzácné(mohou postihnout až 1 z 10000 pacientů)
bolest nebo bolavé místo v ústech nebo čelisti. Můžete mít časné známky závažných potíží s čelistí (nekrózy (mrtvé kostní tkáně) v čelistní kosti). Poraďte se se svým lékařem, pokud máte bolest ucha, výtok z ucha a/nebo infekci ucha. Mohlo by se jednat o známky poškození kosti v uchu. svědění, otok obličeje, rtů, jazyka a hrdla, s obtížným dýcháním. Můžete mít závažnou, možno život ohrožující, alergickou reakci. závažné nežádoucí kožní reakce.
Není známo(četnost z dostupných údajů nelze určit)
astmatický záchvat.
Časté(mohou postihnout až 1 z 10 pacientů)
bolesti břicha, porucha trávení, nízká hladina vápníku v krvi, slabost.
Méně časté(mohou postihnout méně než 1 ze 100 pacientů)
bolest na hrudi, svědění nebo brnění kůže (parestezie), příznaky podobné chřipce, celkový pocit nevolnosti nebo bolesti, sucho v ústech, zvláštní pachuť v ústech nebo potíže s polykáním, anémie (snížený počet červených krvinek), vysoká hladina močoviny nebo vysoká hladina hormonů příštítných tělísek v krvi.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky: .
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek Ikametin 50 mg uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí. Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na blistru a krabičce za
„EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
– Léčivou látkou je kyselina ibandronová. Jedna potahovaná tableta obsahuje acidum ibandronicum 50 mg (ve formě natrii ibandronas monohydricus).
– Dalšími složkami jsou:
Jádro tablety: monohydrát laktózy, krospovidon (E1202), mikrokrystalická celulóza (E460), koloidní bezvodý oxid křemičitý (E551), natrium-stearyl-fumarát.
Potahová vrstva tablety: polyvinylalkohol, makrogol, mastek (E553b), oxid titaničitý (E171).
Bílé až téměř bílé, oválné (délka 9 mm), bikonvexní potahované tablety, označené „I9BE“ na jedné straně a „50“ na druhé straně.
Přípravek se dodává v blistrovém balení po 30 potahovaných tabletách.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci:
Glenmark Pharmaceuticals s.r.o., Hvězdova 1716/2b, 140 78 Praha 4, Česká republika
Výrobce:
Synthon BV, Microweg 22, 6545CM Nijmegen, Nizozemsko
Synthon Hispania SL, Castelló 1, Polígono Las Salinas, 08830 Sant Boi de Llobregat, Španělsko
Česká republika: Ikametin 50 mg, potahované tablety Nizozemsko: Ikametin 50 mg, tabletten
Slovenská republika: Ikametin 50 mg
6
ZDROJ: sukl.cz