Čtěte příbalový leták FLUCON online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k FLUCON a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku FLUCON
- Co je FLUCON a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete FLUCON užívat
- Jak se FLUCON užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak FLUCON uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – FLUCON
1. Co je přípravek FLUCON a k čemu se používá
Přípravek FLUCON obsahuje glukokortikoid fluorometholon, který se používá pro léčbu neinfekčních očních zánětů, které jsou citlivé na účinky glukokortikoidů: při zánětech po operacích oka, při zánětu spojivky víček nebo očního bulbu, zánětu rohovky a zánětů přední části oka.
Přípravek může být používán u dospělých a u dětí starších než 2 roky.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek FLUCON používat
– jestliže jste alergický(á) na fluorometholon nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku
(uvedenou v bodě 6).
– jestliže si myslíte, že máte:
– neléčenou bakteriální oční infekci,
– zánět rohovky způsobený virem herpes simplex, infekci virem planých nebo kravských
neštovic, herpes zoster (virus způsobující pásový opar) nebo jakoukoli jinou virovou infekci oka,
– mykobakteriální infekci oka (tuberkulózní zánět oka),
– plísňové onemocnění oka.
Před použitím přípravku FLUCON se poraďte se svým lékařem. Používejte přípravek FLUCON pouze pro kapání do oka (očí).
– Pokud používáte přípravek FLUCON delší dobu, může dojít k:
– zvýšení nitroočního tlaku. To je důležité zejména u dětí, protože riziko zvýšeného očního tlaku vyvolaného léčivou látkou přípravku (kortikosteroidem fluorometholonem) může být větší u dětí a může k němu dojít dříve než u dospělých. Požádejte o radu svého lékaře zejména ohledně dětí. Riziko zvýšení nitroočního tlaku a/nebo tvorby katarakty vyvolané kortikosteroidy je zvýšené u predisponovaných pacientů (např. s cukrovkou).
– vytvoření šedého zákalu (katarakty).
– Pokud se příznaky onemocnění zhorší nebo se náhle objeví znovu, kontaktujte svého lékaře. Při užívání přípravku FLUCON můžete být náchylnější k dalším očním infekcím.
Pokud máte infekci, může Vám lékař předepsat jiný přípravek k léčení této infekce.
– Tento přípravek obsahuje steroidy, o kterých je známo, že při aplikaci do oka mohou zpomalit hojení očního poranění. Také o nesteroidních protizánětlivých lécích (tzv. NSAID) aplikovaných lokálně je známo, že mohou zpomalovat nebo zpožďovat hojení. Proto současné podávání lokálních NSAID a přípravku FLUCON může zkomplikovat proces hojení.
– Pokud máte poruchu, která vede ke ztenčení očních tkání, poraďte se před používáním tohoto přípravku se svým lékařem nebo lékárníkem.
– U pacientů, kteří měli výrazně porušenou rohovku, byly v průběhu léčby velmi vzácně zaznamenány případy kalcifikace rohovky (ukládání vápenatých solí v rohovce projevující se vznikem zakalených skvrn).
– Pokud se u vás objeví rozmazané vidění nebo jiná porucha zraku, obraťte se na svého lékaře.
– Pokud používáte další léky, přečtěte si část „Další léčivé přípravky a přípravek FLUCON“.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užívala(a) nebo které možná budete užívat, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Informujte svého lékaře, jestliže používáte lokální nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) – např. ibuprofen, diklofenak nebo naproxen. Současné podávání lokálních NSAID a přípravku FLUCON může zvýšit možnost komplikací při procesu hojení.
Některé léky mohou zvyšovat účinky léčivého přípravku FLAREX, a pokud tyto léky používáte (včetně některých léků na HIV: ritonavir, kobicistat), Váš lékař může rozhodnout, že je třeba Vás pečlivě sledovat.
Poraďte se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek používat.
Přípravek FLUCON nesmí být během těhotenství a kojení používán.
Můžete zjistit, že na krátkou dobu po použití přípravku FLUCON budete mít rozmazané vidění. Neřiďte dopravní prostředky a neobsluhujte stroje, dokud se Vaše vidění nezlepší.
Tento přípravek obsahuje konzervační látku benzalkonium-chlorid, která může vyvolat podráždění očí nebo může změnit barvu měkkých kontaktních čoček.
Nošení kontaktních čoček není během léčby očních zánětů doporučeno vzhledem k možnosti zhoršení Vašeho stavu.
Pokud budete pokračovat v nošení kontaktních čoček, je nutné si je před použitím přípravku FLUCON vyjmout a počkat 15 minut před jejich opětovným nasazením.
3. Jak se přípravek FLUCON používá
Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Přípravek FLUCON je určen pouze pro podání do očí.
Před použitím dobře lahvičku protřepejte.
Dospělí (včetně starších pacientů):
Obvykle 2 – 4krát denně vkápnout do spojivkového vaku postiženého oka (očí) 1 – 2 kapky. Během prvních 24 – 48 hodin může lékař dávkování zvýšit až na 2 kapky každou hodinu.
Děti starší než 2 roky:
1 kapka 1 – 2krát denně vkápnout do spojivkového vaku postiženého oka (očí).
Účinnost a bezpečnost přípravku FLUCON nebyla stanovena u dětí do 2 let věku, a proto u nich není přípravek doporučován.
Váš lékař Vám řekne, jak dlouho byste měl(a) přípravek FLUCON používat. Neukončujte léčbu, dokud Vám to neřekne Váš lékař.
1
3
Vezměte si lahvičku s přípravkem FLUCON a zrcadlo. Umyjte si ruce. Před použitím lahvičku dobře protřepejte. Odšroubujte uzávěr lahvičky. Pokud je po sejmutí víčka bezpečnostní kroužek uvolněný, před použitím přípravku jej odstraňte. Držte lahvičku směrem dolů mezi palcem a prsty. Zakloňte hlavu. Stáhněte si dolní víčko čistým prstem, aby se mezi víčkem a okem vytvořila jakási kapsa. Do ní je třeba kapku umístit (obrázek 1). Přibližte ústí kapátka k oku. Pro usnadnění můžete použít zrcadlo. Nedotýkejte se kapátkem oka nebo očního víčka, okolních tkání nebo jiných povrchů. Kapky by se mohly infikovat Jemně stiskněte dno lahvičky, aby se uvolnila vždy pouze jedna kapka přípravku FLUCON. Lahvičku nemačkejte: je vyrobená tak, aby jemné zatlačení na její dno bylo dostačující (obrázek 2). Po použití přípravku FLUCON stiskněte prstem koutek oka u nosu (obrázek 3). To pomůže tomu, aby se FLUCON nedostával do zbytku těla. Pokud používáte kapky do obou očí, opakujte uvedené kroky pro druhé oko. Ihned po použití pevně uzavřete uzávěr lahvičky. Dopoužívejte jednu lahvičku, než začnete používat další.
Netrefíte-li se kapkou do oka,zkuste to znovu.
Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek FLUCON,pokračujte další plánovanou dávkou. Pokud je to téměř v době, kdy je čas na další dávku, vynechejte ji a pokračujte v nastaveném režimu. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Jestliže jste použil(a) více přípravku FLUCON než jste měl(a),vypláchněte jej všechen teplou vodou. Další kapky již neaplikujte, dokud není čas na další pravidelnou dávku.
Používáte-li ještě jiné oční kapky nebo oční mast,nechte si mezi aplikacemi jednotlivých přípravků alespoň 5 minut. Oční mast má být aplikována jako poslední.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může tento přípravek vyvolat nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Následující nežádoucí účinky byly zjištěny po použití přípravku FLUCON. Četnost výskytu nelze z dostupných údajů určit:
Účinky na oko: podráždění oka, zvýšení nitroočního tlaku, zčervenání oka, bolest oka, rozmazané vidění, neobvyklý pocit v oku, nepohodlí oka, zvýšená produkce slz. Obecné nežádoucí účinky: poruchy chuti.
U pacientů, kteří měli výrazně porušenou rohovku, byly v průběhu léčby velmi vzácně zaznamenány případy kalcifikace rohovky (ukládání vápenatých solí v rohovce projevující se vznikem zakalených skvrn).
Obvykle můžete v používání přípravku FLUCON pokračovat, pokud se příznaky nezhorší. Máte-li obavy, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek FLUCON uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na lahvičce a krabičce za „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Chraňte před chladem nebo mrazem.
Lahvičku přestaňte používat 4 týdny po prvním otevření, abyste zabránili infekci a vezměte si novou lahvičku.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
– Léčivou látkou je fluorometholonum 1,0 mg/ml.
– Pomocnými látkami jsou benzalkonium-chlorid, monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, hydrogenfosforečnan sodný, polysorbát 80, chlorid sodný, dihydrát dinatrium-edetátu, polyvinylakohol, hypromelosa, roztok hydroxidu sodného a/nebo kyseliny chlorovodíkové (pro úpravu pH), čištěná voda
Přípravek FLUCON je bílá až slabě žlutá suspenze, dodávaná v 5 ml plastové průhledné kapací lahvičce s bezpečnostním uzávěrem (Drop-Tainer).
Novartis s.r.o., Na Pankráci 1724/129, 140 00 Praha 4, Česká republika
Alcon-Couvreur n. v., Rijksweg 14, 2780 Puurs, Belgie
Alcon Cusí S.A., Camil Fabra 58, 08320 El Masnou, Barcelona, Španělsko
Tato příbalová informace byla naposledy revidována28. 6. 2017
5/5
ZDROJ: sukl.cz