Čtěte příbalový leták ESOMEPRAZOLE POLPHARMA 40 MG online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k ESOMEPRAZOLE POLPHARMA 40 MG a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku ESOMEPRAZOLE POLPHARMA 40 MG
- Co je ESOMEPRAZOLE POLPHARMA 40 MG a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete ESOMEPRAZOLE POLPHARMA 40 MG užívat
- Jak se ESOMEPRAZOLE POLPHARMA 40 MG užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak ESOMEPRAZOLE POLPHARMA 40 MG uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – ESOMEPRAZOLE POLPHARMA 40 MG
1. Co je přípravek Esomeprazole Polpharma a k čemu se používá
Přípravek Esomeprazole Polpharma obsahuje léčivou látku esomeprazol. Ta patří do skupiny léků nazývaných „inhibitory protonové pumpy“. Tyto inhibitory jsou schopny snižovat množství kyseliny produkované žaludkem.
Přípravek Esomeprazole Polpharma se používá ke krátkodobé léčbě některých stavů v případech, kdy nejste schopen(a) přijímat lék ústy. Jde o léčbu následujících stavů:
Gastro-ezofageální refluxní choroba (GORD). Jde o stav, při němž kyselina z žaludku proniká do
jícnu (trubice spojující krk se žaludkem) a způsobuje bolest, zánět a pálení žáhy;
Žaludeční vředy vyvolané léky, které se nazývají nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Esomeprazole Polpharma se může také použít k zabránění tvorby žaludečních vředů v důsledku toho, že NSAID užíváte; Předcházení opakovanému krvácení po terapeutické endoskopii kvůli akutnímu krvácení
žaludečních vředů nebo vředů v horní části střev (dvanácterníkové vředy).
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Esomeprazole Polpharma používat
– jste alergický(á) na esomeprazol nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
– jestliže jste alergický(á) na jiné léčivé přípravky nazývané inhibitory protonové pumpy;
– jestliže užíváte lék nazývaný nelfinavir (používaný při léčení HIV).
Před užitím přípravku Esomeprazole Polpharma se poraďte se svým lékařem
– pokud máte závažné jaterní potíže;
– pokud máte závažné ledvinové potíže;
– pokud se u Vás někdy objevila kožní reakce po léčbě přípravkem, který je podobný přípravku Esomeprazole Polharma a snižuje množství žaludeční kyseliny.
Pokud budete mít na kůži vyrážku, zejména na místech vystavených slunečním paprskům, sdělte to co nejdříve svému lékaři, protože Vaši léčbu přípravkem Esomeprazole Polpharma bude možná nutné ukončit. Neopomeňte uvést i případné další nežádoucí účinky, jako jsou bolesti kloubů.
– pokud máte jít na speciální vyšetření krve (chromogranin A).
Přípravek Esomeprazole Polpharma může maskovat příznaky jiných onemocnění. Proto informujte svého ošetřujícího lékaře okamžitě, pokud se u Vás před podáním přípravku Esomeprazole Polpharma nebo potom objeví některý z následujících příznaků:
bezdůvodně výrazně hubnete a máte potíže s polykáním; objeví se bolest žaludku nebo špatné trávení; začnete zvracet jídlo nebo krev; máte černou stolici (stolici s příměsí krve).
Pokud užíváte inhibitor protonové pumpy jako je Esomeprazole Polpharma po dobu delší než 1 rok, můžete mít mírně zvýšené riziko zlomeniny krčku stehenní kosti, zápěstí nebo páteře (obratlů). Sdělte svému lékaři, zda trpíte osteoporózou nebo užíváte kortikosteroidy (mohou také zvyšovat riziko osteoporózy).
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Přípravek Esomeprazole Polpharma může ovlivňovat fungování některých léčiv a některá léčiva zase mohou ovlivňovat účinky přípravku Esomeprazole Polpharma.
Přípravek Esomeprazole Polpharma se nesmí používat při užívání léčivého přípravku obsahujícího nelfinavir (látka užívaná k léčení HIV).
Svého ošetřujícího lékaře nebo zdravotní sestru informujte, jestliže užíváte některý z níže uvedených léků:
Atazanavir (užívaný k léčení HIV); Ketokonazol, itrakonazol nebo vorikonazol (užívané k léčení infekcí vyvolaných houbami); Citalopram, imipramin nebo klomipramin (užívané k léčení deprese); Diazepam (užívaný k léčení úzkosti, při svalové slabosti nebo u epilepsie); Fenytoin (užívaný při epilepsii). Jestliže fenytoin užíváte, ošetřující lékař Vás bude muset při zahájení a ukončení léčby přípravkem Esomeprazole Polpharma sledovat; Léky užívané k ředění krve, jako je warfarin. Ošetřující lékař Vás bude možná potřebovat sledovat při zahájení nebo ukončení léčby přípravkem Esomeprazole Polpharma; Cisaprid (užívaný při špatném trávení a pálení žáhy); Klopidogrel (užívaný k předcházení tvorby krevních sraženin).
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.
Lékař pak rozhodne, zda Vám může být přípravek Esomeprazole Polpharma během tohoto období podán.
Není známo, zda esomeprazol přechází do mateřského mléka. Proto byste při kojení přípravek Esomeprazole Polpharma neměla dostávat.
Přípravek Esomeprazole Polpharma nebude mít pravděpodobně žádný vliv na Vaši schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje.
Tento přípravek obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg) v jedné dávce, tzn. že je v podstatě „bez sodíku“.
3. Jak se přípravek Esomeprazole Polpharma používá
Přípravek Esomeprazole Polpharma Vám podá lékař nebo zdravotní sestra. O dávkování rozhodne lékař. Informujte je, prosím, pokud se domníváte, že jste dávku nedostal nebo že jste dostal přípravku větší množství, než jste měl(a).
Podrobné informace pro lékaře nebo zdravotní sestru týkající se přípravy a podávání tohoto léčivého přípravku jsou uvedeny na konci této příbalové informace – viz „Návod k použití“.
Doporučená dávka přípravku je 20 mg nebo 40 mg jednou denně; Jestliže trpíte těžkým postižením jater, bude nejvyšší dávka u GORD (gastroezofageální refluxní choroby) 20 mg denně; Lék Vám bude podán jako pomalá injekce nebo infuze do některé žíly. Injekce se bude podávat po dobu minimálně 3 minut a infuze po dobu 10 až 30 minut; Pro předcházení opětovného krvácení žaludečního nebo dvanácterníkového vředu je obvyklá dávka 80 mg podaných jako nitrožilní infuze po dobu 30 minut s následnou nepřetržitou infuzí dávky 8 mg/hod po dobu 3 dní. Jestliže při této indikaci trpíte těžkým postižením jater, může Vám stačit podání nepřetržité infuzní dávky 4 mg/hod po dobu 3 dní.
Přípravek Esomeprazole Polpharma se dětem a dospívajícím ve věku do 18 let nesmí podávat.
Není nutná žádná úprava dávkování.
O to, abyste dostal(a) vždy správnou dávku, se bude starat Váš ošetřující lékař nebo zdravotní sestra. Pokud dojde nedopatřením k předávkování, budete vhodně ošetřen(a).
V případě jakýchkoliv dalších otázek ohledně užívání tohoto přípravku se obraťte na svého ošetřujícího lékaře nebo zdravotní sestru.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Jestliže se objeví některý z následujících závažných vedlejších účinků, přestaňte přípravek Esomeprazole Polpharma užívat a okamžitě se obraťte na svého ošetřujícího lékaře:
Náhlé ztížené dýchání, otok rtů, jazyka a hrdla nebo po těle, vyrážka, mdloby či potíže při polykání (těžká alergická reakce); Zarudnutí pokožky s puchýři nebo odlupování kůže. Může se objevit závažné puchýřovatění, krvácení ze rtů, očí, úst, nosu nebo pohlavních orgánů. Mohlo by jít o tzv. Stevens-Johnsonův syndrom nebo toxickou epidermální nekrolýzu; Zežloutnutí pokožky, tmavá moč a únava, což mohou být příznaky jaterních potíží. Tyto účinky jsou vzácné a postihují méně než 1 jedince z 1000 lidí.
K dalším vedlejším účinkům patří:
Esomeprazol může ve velmi vzácných případech ovlivňovat počet bílých krvinek tak, že to může vést k selhání imunity. Jestliže máte infekci s příznaky jako horečka a výraznězhoršený celkový zdravotní stav nebo máte horečku s příznaky místní infekce, jako je bolest šíje, v krku nebo úst, či potíže s močením, musíte se co možná nejdříve obrátit na svého ošetřujícího lékaře, aby bylo možné vyloučit pomocí laboratorních vyšetření krve nedostatek bílých krvinek (agranulocytózu). V takovém případě bude důležité, abyste poskytl informace o tom, jaké léky užíváte.
Nízká hladina hořčíku v krvi může vyvolat i pokles hladin draslíku a vápníku v krvi. Lékař může rozhodnout o provádění pravidelných kontrol hladiny hořčíku ve vaší krvi.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek Esomeprazole Polpharma uchovávat
Za správné uchovávání, používání a likvidaci tohoto léku nese odpovědnost ošetřující lékař nebo zdravotní sestra.
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce nebo lahvičce za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte při teplotě do 30°C.
Injekční lahvičku uchovávejte v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
– Léčivou látkou je esomeprazolum natricum.
Jedna lahvička obsahuje esomeprazolum natricum 42,5 mg, což odpovídá esomeprazolum 40 mg.
– Dalšími složkami jsou: dihydrát dinatrium-edetátu a roztok hydroxidu sodného 1 mol/l, ad pH 11,3–11,7.
Esomeprazole Polpharma je bílý až téměř bílý koláč nebo prášek (lyofilizát). Před podáním se koláč nebo prášek rozpustí na roztok.
Velikosti balení: 1 lahvička nebo 10 lahviček
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci:
Pharmaceutical Works POLPHARMA SA
19 Pelplinska Street, 83–200 Starogard Gdanski, Polsko
Výrobce:
Valdepharm
Parc Industriel d’Incarville CS10606
27106 Val de Reuil Cedex, Francie
Následující informace je určena pouze pro zdravotnické pracovníky:
Návod na zacházení s přípravkem:
Před podáním se musí naředěný roztok prohlédnout, zda neobsahuje nerozpuštěné částečky nebo zda není zabarven. K aplikaci lze použít pouze čirý roztok. Obsah lahvičky je určen pouze k jednorázovému podání.
Injekční roztok se připraví přidáním 5 ml 0,9% chloridu sodného k intravenóznímu podání do lahvičky s esomeprazolem. Při podávání dávky 20 mg se použije pouze polovina naředěného roztoku. Nespotřebovaný roztok se musí zlikvidovat.
Naředěný injekční roztok je čirý a bezbarvý až lehce nažloutlý.
Infuzní roztok se připraví rozpuštěním obsahu jedné lahvičky s esomeprazolem až ve 100 ml 0,9% chloridu sodného k intravenóznímu podání.
Naředěný infuzní roztok je čirý a bezbarvý až lehce nažloutlý.
Infuzní roztok se připraví rozpuštěním obsahu dvou lahviček s esomeprazolem 40 mg až ve 100 ml 0,9% chloridu sodného k intravenóznímu podání.
Přípravek Esomeprazole Polpharma se nesmí ředit jinými než uvedenými ředidly.
Nespotřebovaný přípravek nebo jeho odpad se musí zlikvidovat v souladu s požadavky místních předpisů a nařízení.
Doba použitelnosti
Prodejní balení: 21 měsíců ( neotevřené)
Chemická a fyzikální stabilita přípravku po naředění byla prokázána u koncentrací mezi 0,4 mg/ml a 8,0 mg/ml po dobu 12 hodin při 25°C.
Z mikrobiologického hlediska by se měl přípravek použít okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 12 hodin při 25°C.
ZDROJ: sukl.cz