Čtěte příbalový leták EPILAN D GEROT online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k EPILAN D GEROT a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku EPILAN D GEROT
- Co je EPILAN D GEROT a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete EPILAN D GEROT užívat
- Jak se EPILAN D GEROT užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak EPILAN D GEROT uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – EPILAN D GEROT
1. Co je Epilan D Gerot a k čemu se používá
Fenytoin, léčivá látka přípravku Epilan D Gerot, má protikřečové účinky a je užívaný k léčbě různých forem záchvatů (epilepsie).
Působí proti vzniku a rozvoji záchvatu vyvolaného různými příčinami.
Epilan D Gerot se užívá k léčbě různých druhů epileptických záchvatů.
Epilan D Gerot se také používá jako prevence rozvoje záchvatu po závažných neurochirurgických výkonech nebo úrazech mozku.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Epilan D Gerot užívat
– jestliže jste alergický(á) na fenytoin, ostatní látky ze stejné skupiny látek (hydantoiny) nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
– jestliže máte poruchu převodního systému srdce (atrioventrikulární blok 2. nebo 3. stupně s uniklým komorovým rytmem, „sick-sinus“ syndrom, sinoatriální blok)
– jestliže máte nízký počet bílých krvinek (leukopenie)
– jestliže trpíte jaterním selháním
– jestliže užíváte delavirdin (lék užívaný k léčbě AIDS)
Před použitím přípravku Epilan D Gerot se poraďte se svým lékařem:
– jestliže máte velmi nízký krevní tlak (systolický tlak nižší než 90 mmHg)
– jestliže máte určitou poruchu funkce srdce (srdeční selhání, pomalý srdeční tep (méně než 50 tepů za minutu), nebo poruchu převodního systému srdce (atrioventrikulární blok 1. stupně, fibrilace síní, „flutter“ síní)
– jestliže máte závažnou poruchu funkce plic (plicní nedostatečnost),
– jestliže trpíte porfyrií.
V těchto případech lékař rozhodne, jestli můžete Epilan D Gerot užívat.
Dále informujte lékaře, jestliže máte poruchu funkce jater nebo ledvin nebo máte zvýšenou hladinu cukru v krvi. Lékař Vám nechá udělat určitá vyšetření.
Během léčby Vám lékař předepíše pravidelná vyšetření krve a funkce jater. Jestliže užíváte léčivé přípravky tlumící krevní srážlivost (antikoagulancia), bude Vám lékař kontrolovat srážlivost krve.
Jestliže brzy po zahájení léčby zaznamenáte příznaky nežádoucích účinků (zejména kožní reakce, horečka, bolest v krku, otok lymfatických uzlin, vřídky v hrdle, ústech nebo na jiných místech, zmatenost nebo žloutenka), musíte se ihned poradit s lékařem. Lékař rozhodne o dalším postupu léčby.
Po použití přípravku Epilan D Gerot byly hlášeny závažné, potenciálně život ohrožující kožní reakce (Stevensův-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza), projevující se zpočátku jako červené terčovité nebo kruhovité skvrny na kůži trupu často s puchýřem ve svém středu. Další příznaky, po kterých je třeba pátrat, zahrnují vředy v ústech, v krku, v nose, na genitáliích (zevních pohlavních orgánech), a zánět spojivek (červené a oteklé oči). Tyto projevy jsou často doprovázeny příznaky podobnými chřipkovému onemocnění. Vyrážka může přejít v rozsáhlé puchýře nebo olupování kůže. Největší riziko rozvoje závažných kožních reakcí je v prvním týdnu léčby.
Pokud se u Vás objeví vyrážka nebo tyto kožní příznaky, přestaňte Epilan D Gerot užívat a vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
Pokud se u Vás po použití přípravku Epilan D Gerot vyskytne Stevensův-Johnsonův syndrom nebo toxická epidermální nekrolýza, nesmíte léčbu přípravkem Epilan D Gerot nikdy znovu zahájit.
Možné zvýšení rizika závažných kožních nežádoucích účinků během léčby přípravkem Epilan D Gerot může být spojeno s odlišnostmi v genech u jedinců čínského nebo thajského původu. Pokud máte tento původ a byl(a) jste testován(a) na přítomnost určitých genetických odlišností (výskyt HLA-B*1502), sdělte to svému lékaři před tím, než začnete užívat Epilan D Gerot.
Důležitá je také důkladná a intenzivní ústní hygiena, aby se předešlo rozvoji hyperplazie dásní (nadměrný růst sliznice dásní).
Jestliže užíváte Epilan D Gerot, nesmíte užívat hypnotika (léky na spaní).
Fenytoin může uspíšit nebo zhoršit některé formy epileptických záchvatů (typu absence a myoklonické záchvaty).
U některých lidí, kteří užívali Epilan D Gerot, se vyskytly myšlenky na to, že si ublíží, nebo sebevražedné myšlenky a chování. Kdykoliv se u Vás takové myšlenky vyskytnou, okamžitě informujte svého lékaře.
Fenytoin může snižovat účinek hormonální antikoncepce (tablety, náplasti apod.). Proto musí být používána alternativní metoda antikoncepce.
Děti
Při léčbě dětí tímto léčivým přípravkem bude lékař navíc ke krevním testům a vyšetření funkce jater kontrolovat i funkci štítné žlázy.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Některé léky mohou ovlivňovat účinek přípravku Epilan D Gerot, nebo přípravek Epilan D Gerot může ovlivňovat účinnost jiných, souběžně užívaných léků. Tyto zahrnují:
– přípravky k léčbě onemocnění srdce a poruch krevního oběhu (amiodaron, reserpin, digitoxin, furosemid, chinidin, nikardipin, nimodipin, verapamil, diltiazem, tiklopidin a nifedipin)
– přípravky k léčbě epilepsie (karbamazepin, lamotrigin, fenobarbital, primidon, natrium-valproát, kyselina valproová, felbamát, sukcinimidy, sultiam a vigabatrin)
– přípravky k léčbě plísňových onemocnění (amfotericin B, flukonazol, itrakonazol, ketokonazol a mikonazol)
– přípravky k léčbě tuberkulózy a dalších infekcí (isoniazid, rifampicin, cykloserin, kyselina aminosalicylová, chloramfenikol, klarithromycin, sulfonamidy, tetracyklin, doxycyklin, ciprofloxacin, fosamprenavir, nelfinavir, ritonavir, delavirdin, efavirenz, indinavir, lopinavir, sachinavir)
– přípravky proti parazitárním onemocněním (prazikvantel)
– přípravky k léčbě onemocnění trávicího ústrojí (omeprazol, cimetidin, sukralfát a některá antacida)
– přípravky k léčbě astmatu a zánětu průdušek (theofylin)
– přípravky k léčbě bolesti a zánětu (azapropazon, fenylbutazon, salicyláty, methadon, propoxyfen a kortikosteroidy)
– přípravky k léčbě nespavosti, deprese a psychiatrických poruch (chlordiazepoxid, klozapin, benzodiazepiny jako diazepam, disulfiram, fluoxetin, methylfenidát, paroxetin, fenothiaziny, trazodon, tricyklická antidepresiva, imipramin, fluvoxamin, sertralin, viloxazin a hydrochlorid molindonu)
– přípravky k léčbě cukrovky (chlorpropamid, glibenklamid, tolbutamid, insulin)
– přípravky k léčbě nízké hladiny cukru v krvi (diazoxid)
– některé léky k hormonální substituční léčbě (estrogeny)
– přípravky používané při transplantacích (cyklosporin)
– přípravky k léčbě nádorových onemocnění, leukemie (např. fluorouracil, methotrexát, teniposid, erlotinib, gefitinib, lapatinib, imatinib, sorafenib)
– přípravky tlumící srážlivost krve (kumarinová antikoagulancia, např. warfarin, dikumarol)
– přípravky k uvolnění svalů před operačním zákrokem (neuromuskulární blokátory, např. alkuronium, pankuronium, vekuronium, rokuronium) a některá anestetika (halotan)
– U pacientů s enterální výživou (podávání potravy pomocí sondy přímo do trávicího traktu) se nedoporučuje podávat Epilan D Gerot současně s enterální výživou.
Přípravek Epilan D Gerot snižuje účinek současně (po)užívané hormonální antikoncepce (ve formě tablet, náplastí apod.).
Léčivá látka přípravku Epilan D Gerot může ovlivňovat výsledky některých laboratorních krevních testů, např. glukózy, vápníku, jaterních enzymů a jódu.
Během léčby přípravkem Epilan D Gerot může dojít k ovlivnění metabolismu vitaminu B6, vitaminu D a kyseliny listové. V případě potřeby Vám lékař předepíše nezbytné dávky těchto vitaminů.
Během léčby tímto přípravkem nepijte alkoholické nápoje.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Váš lékař rozhodne, zda můžete Epilan D Gerot během těhotenství užívat.
Nicméně pokud již užíváte Epilan D Gerot, je třeba se vyhnout náhlému přerušení léčby, protože to může mít závažné následky pro Vás i Vaše dítě. Nepřestávejte proto Epilan D Gerot užívat, než se poradíte s lékařem o dalším postupu.
Fenytoin je vylučován do mateřského mléka. Proto se poraďte s lékařem, který rozhodne, zda máte ukončit kojení nebo ne.
Užívání tohoto přípravku může ovlivnit schopnost reakce a schopnost řídit. Epilan D Gerot snižuje schopnost reakce, zejména na začátku léčby nebo při použití vyšších dávek. To může být nebezpečné, pokud řídíte nebo obsluhujete stroje.
Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.
3. Jak se Epilan D Gerot užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Stejně jako u ostatních léčivých přípravků užívaných k léčbě epilepsie je důležité, abyste Epilan D Gerot užívali pravidelně. Jakékoli změny dávkování musí být provedeny v malých krocích. Bez porady s lékařem neměňte dávkování nebo délku léčby.
Přípravek užívejte tak dlouho, dokud Vám lékař neukončí léčbu, dokonce i tehdy, kdy již nemáte záchvaty.
Doporučená dávka přípravku je:
Dospělí:
Začátek léčby: Léčba se obvykle začíná dávkou 100 mg fenytoinu (1 tableta) denně během prvního týdne, během druhého týdne se postupně zvyšuje na 200 mg (2 tablety) denně a dále až do odeznění křečí. Následně může být dávka snižována na individuální udržovací dávku.
Pokračování léčby: Ve většině případů se užívá 300 mg (3 tablety) denně rozdělených do 3 dílčích dávek. Maximální denní dávka je 500 mg (5 tablet).
Pacienti, kteří přecházejí z jiné léčby na Epilan D Gerot: užívá se 100 mg (1 tableta) denně během prvního týdne, 200 mg (2 tablety) denně během druhého týdne atd., zatímco se dávka předcházejícího léčiva postupně snižuje. Po zhruba 3 až 5 týdnech by předchozí léčba měla být zcela nahrazena přípravkem Epilan D Gerot.
Je třeba se vyhnout náhlým změnám léčby, protože by mohlo dojít ke zvýšení četnosti výskytu křečí.
Použití u dětí:
Obvyklá dávka pro děti je 4–7 mg/kg/den, rozdělená do 2–3 dílčích dávek.
Maximální denní dávka pro děti je 300 mg (3 tablety).
Pacienti s poruchou funkce ledvin:
Jestliže máte poruchu funkce ledvin, lékař Vám předepíše nižší dávkování.
Tablety se užívají nerozkousané, během jídla nebo po jídle, zapíjejí se větším množstvím tekutiny.
Tablety lze rozdělit na stejné dávky.
V případě akutního předávkování se mohou objevit záškuby očí, porucha koordinace pohybů, nezřetelná řeč, třes, změny krevního tlaku, nevolnost a zvracení, mělké dýchání nebo dokonce zástava dechu, porucha vědomí nebo bezvědomí. Je zapotřebí okamžité lékařské pomoci.
Rady pro lékaře ohledně předávkování jsou uvedeny na konci této příbalové informace.
Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tabletu, ale pokračujte v užívání jako obvykle.
Bez doporučení lékaře nepřestávejte užívat tento přípravek, protože náhlé vysazení může vyprovokovat záchvaty.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Nežádoucí účinky se v závislosti na dávce objevují asi u 1/3 pacientů léčených fenytoinem, zejména na začátku léčby. Nežádoucí účinky většinou po úpravě dávky pod lékařským dohledem vymizí. Výjimečně vyžadují přerušení léčby. Nejčastější nežádoucí účinky při léčbě fenytoinem se týkají centrální nervové soustavy a jsou obvykle závislé na dávce.
Časté nežádoucí účinky(mohou postihnout až 1 z 10 pacientů) jsou:
– Nadměrný růst sliznice dásní.
– Vyrážka (někdy v kombinaci s horečkou).
– Zvýšené ochlupení těla (hypertrichóza).
– Zvýšení určitých hodnot laboratorního vyšetření (gamaglutamyltransferáza).
Méně časté nežádoucí účinky(mohou postihnout až 1 ze 100 pacientů) jsou:
– Změny zbarvení (pigmentace) kůže.
Vzácné nežádoucí účinky(mohou postihnout až 1 z 1 000 pacientů) jsou:
– Změny v krevním obrazu (např. snížení počtu bílých krvinek nebo krevních destiček).
– Poruchy mízního (lymfatického) systému.
– Potenciálně život ohrožující kožní reakce (toxická epidermální nekrolýza).
– Nadměrné ochlupení mužského typu u žen (hirsutismus).
Velmi vzácné(mohou postihnout až 1 z 10 000 pacientů):
– Záněty kůže (zahrnující puchýře, odlupování nebo krvácení kůže), včetně potenciálně život ohrožující kožní reakce (Stevensův-Johnsonův syndrom).
Není známo(četnost z dostupných údajů nelze určit)
– Může objevit porucha tvorby krve, která může být i velmi závažná (možné příznaky: bledost, únava, snížená odolnost proti infekcím, zvýšený sklon ke krvácení).
– Otok lymfatických uzlin.
– Alergické reakce, např. s postižením kůže, kloubů, krve nebo krevních cév, jater a lymfatických uzlin, včetně náhlé, život ohrožující alergické reakce s rychlým nástupem (anafylaktická/anafylaktoidní reakce).
– Při dlouhodobém podávání vysokých dávek ztráta chuti k jídlu.
– Různé druhy potíží s pohybem, např. neúmyslné pohyby (chorea, dyskineze), porucha koordinace (ataxie) nebo porucha svalového napětí (dystonie), zvýšená podrážděnost, nespavost, nadměrná aktivita, různé druhy třesu, závratě, poruchy řeči, porucha paměti, duševní porucha, porucha koordinace, zmatenost. Dále se objevuje přechodná nervozita, bolest hlavy, spavost a pocity píchání nebo pálení.
– Může se objevit nezánětlivá nervová porucha, která se může například projevit ve formě porušené citlivosti.
– Při dlouhodobém podávání vysokých dávek: netečnost (apatie), útlum (sedace), narušené vnímání nebo vědomí.
– Změna chuti.
– Zírání nebo škubání oka (účinky závislé na dávce).
– Dvojité vidění.
– Určitý typ zánětu cév (polyarteritis nodosa).
– Žaludeční obtíže a zácpa, nevolnost, zvracení (účinky závislé na dávce).
– Zánět jater (hepatitida), žloutenka.
– Léková vyrážka provázená zánětlivými změnami na orgánech, tzv. DRESS syndrom. Jestliže se u Vás vyskytnou závažné kožní reakce (možno i s tvorbou puchýřů), okamžitě kontaktujte lékaře.
– Zhrubnutí rysů v obličeji, zvětšení rtů, postupné ztuhnutí nebo stažení šlach na prstech.
– Kostní poruchy včetně osteopenie a osteoporózy (řídnutí kostí), osteomalacie (zeslabení kostí kvůli nedostatku vitaminu K) a zlomenin kostí.
– Lupus (autoimunitní choroba, při které tělo napadá vlastní tkáně, včetně pohybového aparátu).
– Tvorba tuhého vaziva v penisu, projevující se jako ohnutí, nebo deformace penisu, případně bolestí při erekci (Peyronieova choroba).
– Únava.
– Zvýšení určitých hodnot laboratorního vyšetření (alkalická fosfatáza), snížení hmotnosti, poruchy struktury kostí.
Děti a dospívající
Profil nežádoucích účinků fenytoinu je obecně u dětí a dospělých podobný. U dětí a dospívajících a pacientů se špatnou hygienou dutiny ústní se častěji objevuje nadměrný růst sliznice dásní.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na níže uvedenou adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky:
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak Epilan D Gerot uchovávat
Uchovávejte při teplotě do 25oC v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
– Léčivou látkou je phenytoinum (fenytoin). Jedna tableta obsahuje 100 mg fenytoinu.
– Pomocnými látkami jsou monohydrát laktózy, kukuřičný škrob, želatina, sodná sůl karmelózy, magnesium-stearát, koloidní bezvodý oxid křemičitý.
Tablety jsou bílé bikonvexní, na jedné straně s půlicí rýhou, průměr tablet 9 mm.
Balení obsahuje 100 tablet.
Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Držitel rozhodnutí o registraci:
G.L. Pharma GmbH, Lannach, Rakousko
Výrobce:
G.L. Pharma GmbH, Lannach, Rakousko
Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 7. 2. 2018
Rada pro lékaře ohledně léčby předávkování:
Příznaky
Letální dávka u pediatrických pacientů není známa, u dospělých se pohybuje mezi 2–5 gramy. Počáteční symptomy akutní intoxikace jsou nystagmus, ataxie, dysartrie. Dalšími příznaky je třes, hyperreflexie, somnolence, letargie, nezřetelná řeč, rozmazané vidění, nauzea a zvracení. Pacient může upadnout i do kómatu, mohou vymizet pupilární reflexy a může se objevit hypotenze. Respirační a cirkulační kolaps může způsobit i úmrtí.
Léčba akutní intoxikace
Léčba je symptomatická, specifické antidotum není. Plazmatické koncentrace fenytoinu mohou dokonce i po ukončení podávání látky po nějakou dobu stále stoupat. Vzhledem k nelineární farmakokinetice je biologický poločas při vysokých plazmatických hodnotách vyšší než 60 hodin, při nízkých okolo 20 hodin. Po perorální intoxikaci je vhodná laváž žaludku a podání aktivního uhlí. Obecně je třeba intenzivní péče a dohled. Hemodialýza, peritoneální dialýza, totální substituční transfuze či forsírovaná diuréza mají podle dat dostupných do této doby pouze nepatrný význam, což je způsobeno vysokou vazbou na plazmatické proteiny (90%) a téměř žádnou rozpustností ve vodě. Jako vhodnější metoda je doporučována intenzivní péče a podpůrná opatření bez speciálních detoxikačních procedur, ale s monitorováním sérových hladin fenytoinu.
8/8
ZDROJ: sukl.cz