ELVANSE 70 MG TVRDÉ TOBOLKY

Čtěte příbalový leták ELVANSE 70 MG TVRDÉ TOBOLKY online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k ELVANSE 70 MG TVRDÉ TOBOLKY a napsat své zkušenosti.

Obsah příbalového letáku ELVANSE 70 MG TVRDÉ TOBOLKY

  1. Co je ELVANSE 70 MG TVRDÉ TOBOLKY a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete ELVANSE 70 MG TVRDÉ TOBOLKY užívat
  3. Jak se ELVANSE 70 MG TVRDÉ TOBOLKY užívá
  4. Možné nežádoucí účinky
  5. Jak ELVANSE 70 MG TVRDÉ TOBOLKY uchovávat
  6. Obsah balení a další informace

Příbalový leták – ELVANSE 70 MG TVRDÉ TOBOLKY

Při užívání tohoto přípravku: – Pravidelně navštěvujte svého lékaře. Váš lékař bude kontrolovat, jak přípravek působí. – Nepřestávejte přípravek užívat bez porady s lékařem. – Jestliže užíváte tento přípravek po dobu delší než rok, může Váš lékař jeho podávání přerušit, aby zjistil, jestli je léčba tímto přípravkem ještě zapotřebí. – Nejčastější nežádoucí účinky jsou snížená chuť k jídlu, úbytek tělesné hmotnosti, neschopnost spát, sucho v ústech nebo bolest hlavy.

Více informací je uvedeno v bodech 3 a 4.

Okamžitě se poraďte se svým lékařem, pokud se u Vás objeví některá z následujících situací: – Změní se Vaše nálada, nebo to, jak se cítíte. – Máte pocit, že máte problémy se srdcem.

Více informací je uvedeno v bodě 4.

Zbytek této příbalové informace obsahuje podrobnosti a další důležité informace, které Vám pomohou užívat tento lék bezpečně a účinně.

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

– Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. – Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy. – Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Tato příbalová informace je v bodech: – Body 1 až 6 jsou pro rodiče a pečovatele (někdy nazývané „poručník“, „opatrovník“ nebo „pěstoun“). – Poslední bod je zvláštní bod, který si mají přečíst děti nebo mladí lidé.

Nicméně všechny body jsou psány tak, jako by byly určeny dětem nebo mladým lidem užívajícím přípravek.

Body jsou: 1. Co je přípravek Elvanse a k čemu se používá 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Elvanse užívat 3. Jak se přípravek Elvanse užívá 4. Možné nežádoucí účinky 5. Jak přípravek Elvanse uchovávat 6. Obsah balení a další informace 7. Informace pro děti a mladé lidi

1. Co je přípravek Elvanse a k čemu se používá

Co je přípravek Elvanse

Přípravek Elvanse obsahuje léčivou látku lisdexamfetamin-mesilát, která napomáhá mozkové činnosti. Pomůže Vám zlepšit pozornost, soustředit se a být méně impulzivní.

Přípravek Elvanse je přípravek s dlouhým působením, který účinkuje postupně v průběhu 13 hodin.

K čemu se používá

Přípravek Elvanse se používá k léčbě „poruchy pozornosti s hyperaktivitou“ (ADHD). Používá se:

– u dětí a mladých lidí ve věku mezi 6 a 18 roky, kteří se dříve léčili methylfenidátem, a tato léčba ADHD nebyla dostatečná. Léčba přípravkem Elvanse může pokračovat v dospělosti, pokud si lékař myslí, že máte z léčby prospěch.

Pokud se po jednom měsíci léčby necítíte lépe nebo pokud se cítíte hůře, musíte se poradit s lékařem.

Přípravek Elvanse se nepoužívá k léčbě ADHD u dětí ve věku do 6 let, protože není známo, zda je u takto malých dětí bezpečný nebo přínosný.

Jak působí

Přípravek Elvanse zlepšuje činnost určitých částí mozku, jejichž aktivita je nižší. Tento lék může pomoci zlepšit pozornost a soustředění a omezit impulsivní chování.

Přípravek se podává jako součást léčebného programu, který obvykle zahrnuje následující položky:

– psychologickou léčbu, – vzdělávací léčbu, – sociální léčbu.

Předepisují ho pouze lékaři, kteří mají zkušenosti s léčbou lidí s poruchami chování.

O ADHD

Pro lidi s ADHD je těžké:

– sedět klidně, – soustředit se.

Není jejich chyba, že nedokážou tyto věci dělat. ADHD však může způsobit problémy v každodenním životě. Děti a mladí lidé s ADHD mohou mít potíže s učením a děláním domácích úkolů. Je pro ně těžké chovat se doma, ve škole nebo na jiných místech dobře.

ADHD nemá vliv na inteligenci dítěte nebo mladého člověka.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Elvanse užívat

NEUŽÍVEJTE přípravek Elvanse: – jestliže jste alergický(á) na lisdexamfetamin nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6), – jestliže užíváte lék, který se označuje jako „inhibitor monoaminoxidázy“ (IMAO), používaný k léčbě deprese, nebo jste IMAO užíval(a) v posledních 14 dnech, – jestliže máte problémy se štítnou žlázou, – jestliže se cítíte neobvykle rozrušeně, nesmírně čile nebo bez zábran, – jestliže jste někdy měl(a) problémy se srdcem – např. srdeční infarkt, nepravidelný tep, bolest a nepříjemný pocit na hrudi, srdeční selhání, srdeční onemocnění nebo jste se narodil(a) se srdečním problémem, – jestliže máte vysoký nebo velmi vysoký krevní tlak nebo zúžení krevních cév, – jestliže máte zvýšený tlak v oku (zelený zákal, glaukom).

Neužívejte přípravek Elvanse, pokud se na Vás vztahuje některý z výše uvedených bodů. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než přípravek Elvanse užijete. Důvodem je, že přípravek Elvanse může tyto problémy zhoršit.

Upozornění a opatření

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem před léčbou přípravkem Elvanse:

– jestliže jste někdy zneužíval(a) léky na předpis nebo drogy, – jestliže jste někdy měl(a) problémy s ledvinami, – jestliže jste někdy měl(a) záchvaty (záchvaty, křeče, epilepsii) nebo jakékoli abnormální vyšetření mozku (elektroencefa­lografii, EEG), – jestliže Vám začala menstruace – pouze dívky (viz bod „Těhotenství, kojení“), – jestliže máte špatně kontrolovatelné a opakované záškuby kterýchkoli částí těla nebo opakujete zvuky a slova, – jestliže máte vysoký krevní tlak, – jestliže máte problém se srdcem, který není ve výše uvedeném bodě „Neužívejte“, – jestliže máte duševní zdravotní problém. Může se jednat o: – výkyvy nálad (od manické fáze po depresi – označuje se jako „bipolární porucha“), – to, že začínáte být agresivní nebo nepříjemný(á) [nepřátelský(á)] nebo se Vaše agrese zhoršuje, – vidění, slyšení nebo cítění věcí, které nejsou (halucinace), – věření věcem, které nejsou pravda (bludy), – pocit neobvyklé podezřívavosti (paranoiu), – pocit nervozity, úzkosti nebo napětí, – pocit sklíčení nebo viny.

Pokud se na Vás vztahuje kterýkoli z výše uvedených bodů, sdělte to před zahájením léčby svému lékaři nebo lékárníkovi. Důvodem je, že přípravek Elvanse může tyto problémy zhoršit. Lékař bude chtít sledovat, jak na Vás přípravek působí.

Kontroly, které Váš lékař provede před zahájením léčby přípravkem Elvanse

Tyto kontroly mají rozhodnout, zda je pro Vás přípravek Elvanse správnou volbou. Lékař se Vás zeptá na následující body:

– jakékoli další léky, které užíváte, – zda u Vás v rodině někdy došlo k náhlému úmrtí z neznámé příčiny, – jakékoli jiné zdravotní problémy (např. srdeční problémy), které můžete mít Vy nebo Vaše rodina, – jak se cítíte, např. vesele nebo smutně, jestli máte zvláštní myšlenky nebo jestli jste takové pocity měl(a) někdy v minulosti, – zda se ve Vaší rodině objevují „tiky“ (špatně kontrolovatelné, opakované záškuby kterýchkoli částí těla nebo opakující se zvuky a slova), – jestli Vy nebo jiní členové Vaší rodiny máte nebo jste měli jakékoli duševní zdravotní poruchy nebo poruchy chování. Váš lékař prověří Vaši anamnézu týkající se duševního zdraví a prověří, jestli měl některý člen Vaší rodiny v anamnéze sebevraždu, bipolární poruchu (výkyvy nálad od manické fáze po depresi) nebo depresi.

Je důležité, abyste poskytl(a) co nejvíce informací. Pomůže to Vašemu lékaři rozhodnout, zda je pro Vás přípravek Elvanse správnou volbou. Lékař může rozhodnout, že je před zahájením léčby nutné provést další lékařské testy.

Další léčivé přípravky a přípravek Elvanse

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

NEUŽÍVEJTE přípravek Elvanse:

– jestliže užíváte lék, který se označuje jako „inhibitor monoaminoxidázy“ (IMAO), používaný

k léčbě deprese, nebo jste IMAO užíval(a) v posledních 14 dnech. Užívání IMAO s přípravkem Elvanse může způsobit náhlé zvýšení krevního tlaku. Lékař nebo lékárník Vám budou schopni říci, zda užíváte lék, který je IMAO.

Přípravek Elvanse a některé jiné přípravky se mohou vzájemně ovlivňovat. Pokud užíváte kterýkoli z následujících přípravků, poraďte se před užitím přípravku Elvanse se svým lékařem nebo lékárníkem:

– léčivé přípravky na závažné duševní zdravotní problémy, – léčivé přípravky používané ke snížení nebo zvýšení krevního tlaku, – léčivé přípravky používané při operaci, např. léky proti bolesti, – přípravky proti kašli a nachlazení. Některé z nich obsahují léčivé látky, které mohou mít vliv na krevní tlak, takže je důležité, abyste se při nákupu kteréhokoli z těchto přípravků poradil(a) se svým lékárníkem, – přípravky, které mohou ovlivnit kyselost moči, např. vitamin C (kyselina askorbová) nebo hydrogenuhličitan sodný (například v přípravcích na poruchy trávení).

Pokud si nejste jistý(á), zda jsou přípravky, které užíváte, na výše uvedeném seznamu, zeptejte se před užitím přípravku Elvanse svého lékaře nebo lékárníka.

Testování na léky/drogy

Tento přípravek může způsobit pozitivní výsledek při testování na užívání drog. To zahrnuje také testování používané ve sportu.

Těhotenství, kojení a plodnost

Není známo, zda bude mít přípravek Elvanse vliv na nenarozené dítě. Vaše tělo rozloží přípravek Elvanse na látky, které mohou procházet placentou a přecházet do mateřského mléka. Pokud jste těhotná, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat. V těhotenství není vhodné tento přípravek užívat, pokud to výslovně nedoporučí Váš lékař, ani nemáte při užívání přípravku Elvanse kojit. Účinek přípravku Elvanse na plodnost není znám.

Řízení dopravních prostředků nebo obsluha strojů

Při užívání přípravku Elvanse můžete pociťovat závrať, mít problémy s ostřením nebo mít rozmazané vidění. Pokud se to stane, bude nebezpečné dělat věci, jako je řízení, používání strojů, jízda na kole či koni nebo lezení po stromech.

3. Jak se přípravek Elvanse užívá

Kolik se užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle toho, jak je popsáno v této informaci, nebo podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Přípravek Elvanse je pouze pro Vás. Nedávejte tento přípravek žádné další osobě, ani v případě, že její příznaky vypadají podobně.

Maximální denní dávka je 70 mg.

Jak se přípravek Elvanse užívá – Užívejte přípravek Elvanse ráno před snídaní. Je možné ho užívat s jídlem nebo bez jídla. – Existují dva způsoby, jak přípravek Elvanse užít: o Spolknout tobolku celou a zapít ji vodou. o Otevřít tobolku a vysypat její obsah: ■ do kašovitého j ídla, např. j ogurtu, ■ do sklenice vody nebo pomerančové šťávy.

Pomocí lžíce rozmělněte všechny hrudky a míchejte přípravek Elvanse s jogurtem, vodou nebo pomerančovou šťávou, dokud se zcela nesmíchají. Snězte všechen jogurt nebo vypijte všechnu vodu či pomerančovou šťávu okamžitě po smíchání s přípravkem Elvanse. Směs neuchovávejte. Neznepokojujte se, pokud potom zůstane film (povlak) ve sklenici nebo nádobě – není to léčivá složka.

Dávka – Váš lékař vám sdělí, jakou sílu tobolky máte každý den užít (tobolky Elvanse 30 mg, 50 mg nebo 70 mg). – Doporučená dávka na začátku léčby je 30 mg. Později může lékař dávku zvýšit na 50 mg nebo 70 mg. – Pokud máte jakékoli problémy související s ledvinami, může Vám lékař dávku snížit. – Nerozdělujte dávku obsaženou v tobolce; užijte celý obsah tobolky. Neužívejte méně než jednu tobolku denně.
Pokud se necítíte lépe po 1 měsíci léčby

Pokud se necítíte lépe, informujte svého lékaře. Můžete potřebovat jinou léčbu.

Nesprávné použití přípravku Elvanse – Pokud se přípravek Elvanse nepoužívá správně, může způsobit abnormální chování. Můžete také začít pociťovat, že přípravek potřebujete z jiného důvodu, než je pomoc s ADHD. Informujte svého lékaře, jestliže jste někdy měl(a) problém s alkoholem, léky na předpis nebo drogami.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Elvanse, než jste měl(a)

Jestliže jste užil(a) více přípravku, než jste měl(a), sdělte to lékaři nebo okamžitě přivolejte lékařskou pomoc (sanitku). Řekněte jim, kolik přípravku jste užil(a).

Příznaky předávkování mohou zahrnovat: neklid, třes, zvýšené množství nebo intenzitu nekontrolovaných pohybů, svalové záškuby, rychlé dýchání, stav zmatenosti, sklon ke rvačce nebo hádce, vidění, cítění nebo slyšení věcí, které nejsou skutečné (halucinace), panický stav, vysokou horečku nebo rozpad svalů. Mohou následovat únava a deprese. Je možné zaznamenat změny srdečního rytmu (pomalý, rychlý nebo nepravidelný), vysoký nebo nízký krevní tlak, oběhové selhání, záchvaty a bezvědomí (kóma). Také se mohou objevit pocit na zvracení nebo zvracení, průjem a křeče v břiše.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Elvanse

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Pokud zapomenete dávku užít, počkejte do dalšího dne. Neužívejte přípravek v odpoledních hodinách kvůli možným poruchám spánku (nespavosti).

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Elvanse

Jestliže přestanete užívat tento přípravek, mohou se vrátit příznaky ADHD.

Nepřestávejte užívat přípravek bez porady s lékařem. Nepřestávejte užívat tento přípravek náhle, z vlastního rozhodnutí.

Vyšetření, která lékař provede, když budete užívat přípravek Elvanse

Lékař bude provádět vyšetření

než začnete přípravek užívat – aby se ujistil, že je pro Vás přípravek Elvanse bezpečný a bude pro Vás přínosem, poté, co začnete přípravek užívat – lékař provede vyšetření nejméně jednou za 6 měsíců, ale možná častěji. Vyšetření se budou provádět také při změně dávky. Tato vyšetření budou zahrnovat: – kontrolu chuti k jídlu, – měření tělesné výšky a tělesné hmotnosti, – měření krevního tlaku a tepové frekvence, – kontrolu, zda máte jakékoli problémy s náladou, stavem mysli nebo jakékoli jiné neobvyklé pocity, nebo jestli v průběhu užívání přípravku Elvanse nedošlo k jejich zhoršení.

Dlouhodobá léčba

Přípravek Elvanse není nutné užívat navždy. Pokud přípravek Elvanse užíváte déle než rok, má Váš lékař na krátkou dobu přerušit léčbu; k tomu může dojít během prázdnin. Tím se zjistí, jestli ještě přípravek potřebujete.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Lékař s Vámi bude o těchto nežádoucích účincích hovořit.

Některé nežádoucí účinky mohou být závažné. Pokud se u Vás objeví kterýkoli z níže uvedených nežádoucích účinků, vyhledejte okamžitě lékaře:

Časté (mohou postihnout až 1 z 10 osob)

– nepravidelný tep (bušení srdce), – bolest na hrudi (může být známkou srdečních problémů).

Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100 osob)

– vidění, cítění nebo slyšení věcí, které nejsou skutečné (halucinace), – pocit neobvyklého rozrušení, nesmírné čilosti nebo pocit, že nemáte zábrany (mánie), – alergická reakce (přecitlivělost), – dechová nedostatečnost nebo otoky nohou (známky onemocnění srdečního svalu).

Frekvence není známa: z dostupných údajů nelze určit

– závažná alergická reakce charakterizovaná prudkým poklesem krevního tlaku, potížemi s dýcháním a kopřivkou/svěděním (anafylaktická reakce), – vidění, cítění nebo slyšení věcí, které nejsou skutečné, paranoia, bludy (psychotické epizody), – záchvaty, – alergické poškození jater, které se může projevit zežloutnutím očí a/nebo kůže (eozinofilní hepatitida), – otok kůže (angioedém) nebo závažná kožní vyrážka, která se projevuje závažnou tvorbou puchýřů na kůži a sliznicích (Stevens-Johnsonův syndrom).

Pokud se u Vás objeví kterýkoli z výše uvedených nežádoucích účinků, vyhledejte okamžitě lékaře.

Mezi další nežádoucí účinky patří následující účinky. Pokud získají závažný charakter, informujte prosím svého lékaře nebo lékárníka:

Velmi časté (mohou postihnout více než 1 z 10 osob)

– snížená chuť k jídlu, – úbytek tělesné hmotnosti, – neschopnost spát, – sucho v ústech, – bolesti břicha, – bolest hlavy.

Časté (mohou postihnout až 1 z 10 osob)

– pocit rozrušení, nervozity, úzkosti, deprese, agresivity, podrážděnosti nebo výkyvy nálad, – pocit neobvyklé ospalosti, únavy nebo neobvyklého neklidu, – neschopnost dosažení nebo udržení ztopoření (erekce) nebo změny sexuální touhy, – závrať, – nekontrolované záškuby, cukání, třes, chvění nebo neobvyklá aktivita, – rychlý nebo nepravidelný tep (tachykardie), – potíže s dýcháním, – pocit na zvracení, zvracení nebo průjem, – zácpa, – vysoká teplota (horečka) nebo nadměrné pocení, – vyrážka, – skřípání zuby.

Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100 osob)

– nadměrné mluvení, – pocity deprese, úzkosti, zmaru nebo nejistoty (dysforie), – pocit nadměrného štěstí nebo nadšení (euforie), – nadměrné „nípání“ kůže, – nekontrolovatelné záškuby nebo cukání těla, – svědění, vyrážka nebo vyvýšená červená svědivá vyrážka (kopřivka), – rozmazané vidění, – nadměrné rozšíření zornice oka, – špatný krevní oběh, který má za následek znecitlivění a bledost prstů rukou i nohou (Raynaudův fenomén), – vysoký krevní tlak, – kovová chuť nebo změny chuti (dysgeuzie).

Vliv na tělesnou hmotnost

Přípravek Elvanse může u některých dětí a dospívajících způsobit snížení tělesné hmotnosti.

– Mohou být nedostatečné hmotnostní přírůstky. – Váš lékař bude pečlivě sledovat Vaši tělesnou výšku a tělesnou hmotnost a to, jestli dobře jíte. – Pokud nebudete růst tak, jak se očekává, může Váš lékař léčbu přípravkem Elvanse na krátkou dobu přerušit.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků (viz níže). Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10 Webové stránky: www.sukl.cz/…douci-ucinek

5. Jak přípravek Elvanse uchovávat

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na lahvičce a na krabičce za „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

V žádném případě neužívejte tento přípravek, jestliže tobolky vypadají jakkoliv poškozené.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek Elvanse obsahuje

Léčivou látkou je lisdexamfetamini mesilas.

Jedna tobolka o síle 30 mg obsahuje lisdexamfetamini mesilas 30 mg, což odpovídá dexamfetaminum 8,9 mg.

Jedna tobolka o síle 50 mg obsahuje lisdexamfetamini mesilas 50 mg, což odpovídá dexamfetaminum 14.8 mg.

Jedna tobolka o síle 70 mg obsahuje lisdexamfetamini mesilas 70 mg, což odpovídá dexamfetaminum 20.8 mg.

Dalšími složkami jsou:

Obsah tobolky: mikrokrystalická celulosa, sodná sůl kroskarmelosy, magnesium-stearát Obal tobolky: želatina, černý inkoust (šelak a černý oxid železitý E172) Barviva obalu tobolky: oxid titaničitý (E171) – Tobolka o síle 30 mg obsahuje také sodnou sůl erythrosinu (E127) – Tobolka o síle 50 mg obsahuje také brilantní modř FCF (E133) – Tobolka o síle 70 mg obsahuje také brilantní modř FCF (E133) a sodnou sůl erythrosinu (E127)

Jak přípravek Elvanse vypadá a co obsahuje toto balení

Tvrdé tobolky

Tobolky o síle 30 mg mají bílé neprůhledné tělo a růžové neprůhledné víčko a černě vytištěné označení „S489“ a „30 mg“.

Tobolky o síle 50 mg mají bílé neprůhledné tělo a modré neprůhledné víčko a černě vytištěné označení „S489“ a „50 mg“.

Tobolky o síle 70 mg mají modré neprůhledné tělo a růžové neprůhledné víčko a černě vytištěné označení „S489“ a „70 mg“.

Velikosti balení: 28 nebo 30 tobolek. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Shire Pharmaceuticals Ireland Limited Block 2 & 3 Miesian Plaza 50 – 58 Baggot Street Lower Dublin 2  Irsko

Tel: +44(0)1256 894 959 E-mail: medinfoEMEA@shi­re.com

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Česká republika: Elvanse Dánsko: Elvanse Finsko: Elvanse Irsko: Tyvense Německo: Elvanse Norsko: Elvanse Polsko: Elvanse Portugalsko: Elvanse Rakousko: Elvanse Španělsko: Elvanse Švédsko: Elvanse Velká Británie: Elvanse

Tato příbalová informace byla naposledy revidována 19. 9. 2018

7. Informace pro děti a mladé lidi

Tyto informace Ti pomohou dozvědět se hlavní věci o léku, který se jmenuje Elvanse.

Pokud Tě čtení nebaví, mohou Ti je přečíst třeba máma, táta nebo pečovatel (někdy se mu říká „poručník“, „opatrovník“ nebo „pěstoun“) a zároveň odpovědět na všechny Tvé otázky.

Možná pomůže, když budeš číst postupně, po malých částech.

Proč mi dal lékař tento lék?

Tento lék může pomoci s „ADHD“.

ADHD může způsobit, že:

– pořád pobíháš, – nedokážeš udržet pozornost, – jednáš rychle, bez přemýšlení o tom, co se bude dít dál (impulzivně).

Má vliv na učení, nacházení přátel a na to, co si o sobě myslíš. Není to Tvoje chyba.

Při užívání tohoto léku Stejně, jako Ti lékař dává tento lék, zařídí, aby ses naučil(a), jak se s ADHD vyrovnat. Domluví třeba schůzku s lidmi, kteří Ti mohou dát užitečné rady nebo Tě naučit způsoby, jak dělat věci jinak. Tento lék by Ti měl s ADHD pomoci. Několikrát budeš muset jít na kontrolu ke svému lékaři. Tím se potvrdí, že lék účinkuje a že dobře rosteš a rozvíjíš se. Jestliže užíváš tento lék déle než jeden rok, může lékař léčbu tímto lékem přerušit, aby zjistil, jestli ji ještě potřebuješ. To se pravděpodobně stane o prázdninách. Dívky se musí před užíváním tohoto léku poradit se svým lékařem, pokud si myslí, že mohou být těhotné, nebo plánují otěhotnět.
Někteří lidé nemohou tento lék užívat

Nemůžeš užívat tento lék, jestliže:

– máš problém se srdcem, – se cítíš neobvykle rozrušený(á) nebo nesmírně čilý(á).

Někteří lidé se musí poradit se svým lékařem dříve, než začnou užívat tento lék

Musíš se poradit s lékařem, jestliže:

– máš záchvaty, – jsi těhotná nebo kojíš, – užíváš jiné léky – Tvůj lékař musí vědět o všech lécích, které užíváš, – jsi někdy měl(a) velké problémy s ledvinami.

Jak se tento lék (tobolky) užívá? Spolkni tobolku a zapij ji vodou. Nebo tobolku otevři a celý obsah rozpusť ve sklenici vody nebo pomerančové šťávy. Nebo obsah smíchej s kašovitým jídlem, třeba jogurtem. Hned po smíchání sněz všechen jogurt nebo vypij všechnu vodu či pomerančovou šťávu. Užij každé ráno jednu tobolku. Můžeš ji užít s jídlem nebo bez jídla. Nepřestávej lék užívat bez porady s lékařem. Pokud zapomeneš lék užít, řekni to dospělému. NESMÍŠ užít 2 tobolky, abys nahradil(a) dávku, na kterou jsi zapomněl(a).
Možné nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou nechtěné věci, které se mohou stát, když užíváš lék. Pokud se u Tebe objeví některá z následujících věcí, hned to řekni dospělému. Ten to potom může říci lékaři. Nejdůležitější věci, kterých by sis měl(a) všimnout, jsou, když:

– cítíš, že Ti srdce tluče nepravidelně nebo rychleji než obvykle, – vidíš, cítíš nebo slyšíš věci, které nejsou skutečné, – se cítíš neobvykle rozrušený(á) nebo nesmírně čilý(á), – máš závažnou alergickou reakci. Ta se může projevit jako točení hlavy (závrať), potíže s dýcháním a svědění, – máš záchvaty, – všimneš si zežloutnutí očí a/nebo kůže, – máš otok kůže nebo ošklivou kožní vyrážku, třeba puchýře na kůži nebo na jiných místech.

Jestli se necítíš při užívání tohoto léku jakýmkoli způsobem dobře, hned to řekni dospělému.

Další věci, na které je třeba pamatovat Tento lék musí být uložený na bezpečném místě, tak, aby ho neužíval nikdo jiný. Lék je jen pro Tebe – NEDOVOL nikomu jinému, aby si ho vzal. Tobě může pomoci, ale někomu jinému může ublížit. Když zapomeneš lék užít, neužívej příště 2 tobolky. Jednoduše si vezmi jednu tobolku v další době, kdy normálně užíváš lék. Je důležité neužívat víc léku, protože z toho můžeš onemocnět. Jestli jsi užil(a) víc léku, řekni to hned mámě, tátovi nebo pečovateli. Nepřestávej užívat lék, dokud Ti lékař neřekne, že můžeš přestat.
Koho se mám zeptat, když něčemu nerozumím?

Máma, táta, pečovatel, lékař, zdravotní sestra nebo lékárník Ti budou umět poradit.

ZDROJ: sukl.cz

Napsat komentář