Čtěte příbalový leták DUROGESIC 75 MCG/H online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k DUROGESIC 75 MCG/H a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku DUROGESIC 75 MCG/H
- Co je DUROGESIC 75 MCG/H a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete DUROGESIC 75 MCG/H užívat
- Jak se DUROGESIC 75 MCG/H užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak DUROGESIC 75 MCG/H uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – DUROGESIC 75 MCG/H
1. Co je přípravek DUROGESIC a k čemu se používá
Název přípravku je DUROGESIC
Náplasti pomáhají tlumit silnou a dlouhotrvající bolest:
– u dospělých, kteří potřebují trvalou léčbu bolesti. – u dětí starších 2 let, které již opioidní léčbu užívají a které potřebují trvalou léčbu bolesti.
Přípravek DUROGESIC obsahuje léčivou látku zvanou fentanyl. Patří do skupiny silných léků proti bolesti nazývaných opioidy.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek DUROGESIC používat
Pokud se Vás nebo Vašeho dítěte cokoli z výše uvedeného týká, tento lék nepoužívejte. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se předtím, než začnete přípravek DUROGESIC používat, se svým lékařem.
Náplast musí být použita pouze na kůži osoby, které byla předepsána. Existují hlášení o náhodných nalepeních náplasti na člena rodiny při těsném tělesném kontaktu nebo při sdílení lože s osobou s nalepenou náplastí. Náplast náhodně nalepená na jinou osobu (zejména dítě) může vést k tomu, že léčivá látka z náplasti projde kůží jiné osoby a vyvolá závažné nežádoucí účinky, jako jsou dýchací potíže s pomalým nebo mělkým dýcháním, což může být smrtelné. Pokud se náplast přilepí na kůži jiné osoby, ihned ji odlepte a vyhledejte lékařskou pomoc.
Před použitím tohoto přípravku se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud se Vás týká cokoli z následujícího – Váš lékař Vás bude možná muset pečlivěji sledovat, pokud:
– jste někdy měl(a) problémy s plícemi nebo dýcháním – jste někdy měl(a) problémy se srdcem, játry, ledvinami nebo nízkým krevním tlakem – jste někdy měl(a) nádor na mozku – jste někdy měl(a) přetrvávající bolesti hlavy nebo poranění hlavy – jste starší osoba – můžete být na účinky tohoto léku citlivější – trpíte nemocí zvanou „myasthenia gravis“, při které se svaly snadno oslabí a unaví – jste zneužíval(a) nebo byl(a) závislý(á) na alkoholu, lécích na předpis nebo ilegálních drogách. Pokud se Vás cokoli z výše uvedeného týká (nebo si nejste jist(a)), poraďte se předtím, než začnete přípravek DUROGESIC používat, se svým lékařem nebo lékárníkem.
Úplný přehled nežádoucích účinků je uveden v bodě 4.
Nalepenou náplast nevystavujte přímému teplu, jako jsou nahřívací podušky, elektricky vyhřívané dečky, ohřívací lahve, vyhřívaná vodní lůžka, ohřívací nebo opalovací lampy. Neopalujte se, nedávejte si dlouhé horké lázně ani nechoďte do sauny ani si nedávejte horké vířivé koupele. Pokud to uděláte, může se zvýšit množství léčivé látky, které se z náplasti uvolní.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. To se týká i léků, které zakoupíte bez lékařského předpisu i bylinných přípravků. Svého lékárníka musíte rovněž informovat o tom, že používáte přípravek DUROGESIC, pokud si v lékárně kupujete jakékoli léky.
Váš lékař bude vědět, které léky lze spolu s přípravkem DUROGESIC užívat bezpečně. Možná bude potřeba, abyste byl(a) pečlivě sledován(a), pokud budete užívat některé druhy léků, které jsou uvedeny dále nebo pokud některé z dále uvedených druhů léků brát přestanete, protože by to mohlo mít vliv na sílu přípravku DUROGESIC, kterou budete potřebovat.
Svého lékaře nebo lékárníka informujte, zejména pokud užíváte:
– jiné léky proti bolesti, jako jsou jiná opioidní analgetika (jako je buprenorfin, nalbufin nebo pentazocin). – léky na spaní (jako je temazepam, zaleplon nebo zolpidem). – léky na uklidnění (trankvilizéry, jako je alprazolam, klonazepam, diazepam, hydroxyzin nebo lorazepam) a léky na duševní nemoci (antipsychotika, jako je aripiprazol, haloperidol, olanzapin, risperidon nebo fenothiaziny). – léky na uvolnění svalů (jako je cyklobenzaprin nebo diazepam). – některé léky používané k léčbě deprese nazývané SSRI nebo SNRI (jako je citalopram, duloxetin, escitalopram, fluoxetin, fluvoxamin, paroxetin, sertralin nebo venlafaxin) – více informací je uvedeno dále. – některé léky používané k léčbě depresí nebo Parkinsonovy choroby nazývané IMAO (jako je isokarboxazid, fenelzin, selegilin nebo tranylcypromin). Přípravek DUROGESIC nesmíte používat během 14 dní po vysazení těchto léků – více informací je uvedeno dále. – některá antihistaminika, zvláště ta, která vyvolávají ospalost (jako je chlorfeniramin, klemastin, cyproheptadin, difenhydramin nebo hydroxyzin). – některá antibiotika používaná k léčbě infekcí (jako je erythromycin nebo klarithromycin). – léky používané k léčbě plísňových infekcí (jako je itrakonazol, ketokonazol, flukonazol nebo vorikonazol). – léky používané k léčbě infekce HIV (jako je ritonavir). – léky používané k léčbě nepravidelného tepu (jako je amiodaron, diltiazem nebo verapamil). – léky k léčbě tuberkulózy (jako je rifampicin). – některé léky používané k léčbě epilepsie (jako je karbamazepin, fenobarbital nebo fenytoin). – některé léky používané k léčbě pocitu na zvracení nebo cestovní nevolnosti (jako jsou fenothiaziny). – některé léky používané k léčbě pálení žáhy nebo vředů (jako je cimetidin). – některé léky používané k léčbě anginy pectoris (bolest na hrudi) nebo vysokého krevního tlaku (jako je nikardipin). – některé léky používané k léčbě rakoviny krve (jako je idelalisib).
Riziko nežádoucích účinů se zvyšuje, pokud užíváte léky, jako například některá antidepresiva. Přípravek DUROGESIC se s těmito léky může ovlivňovat, přičemž Vás mohou postihnout změny duševního stavu, jako je pocit neklidu, vidění, pociťování, slyšení nebo cítění věcí, které nejsou skutečné (halucinace), a další účinky, jako je změna krevního tlaku, zrychlený tep, vysoká tělesná teplota, zvýšené reflexy, nedostatečná koordinovanost pohybů, svalová ztuhlost, pocit na zvracení, zvracení a průjem.
Pokud si myslíte, že podstoupíte anestezii, oznamte svému lékaři nebo zubnímu lékaři, že používáte přípravek DUROGESIC.
Nepijte během používání přípravku DUROGESIC alkohol, pokud jste se nejprve neporadil(a) se svým lékařem.
Přípravek DUROGESIC může vyvolat ospalost nebo zpomalit dýchání. Požívání alkoholu může tyto účinky zhoršit.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.
Přípravek DUROGESIC se v těhotenství nemá používat, pokud jste se nejprve neporadila se svým lékařem.
Přípravek DUROGESIC se nesmí používat během porodu, protože tento lék může mít vliv na dýchání novorozence.
Přípravek DUROGESIC nepoužívejte, pokud kojíte. Po odstranění náplasti přípravku DUROGESIC nesmíte kojit 3 dny. To proto, že tento lék může prostupovat do mateřského mléka.
Přípravek DUROGESIC může mít vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebo nástroje, protože může vyvolávat ospalost nebo závrať. Pokud k tomu dojde, neřiďte ani nepoužívejte žádné nástroje ani neobsluhujte stroje. Během používání tohoto přípravku neřiďte, dokud nebudete vědět, jaký má přípravek na Vás vliv.
Pokud si nejste jistý(á), že je pro Vás bezpečné řídit během používání tohoto přípravku, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
3. Jak se přípravek DUROGESIC používá
Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Váš lékař rozhodne, jaká síla přípravku DUROGESIC je pro Vás nejvhodnější, s přihlédnutím k závažnosti bolesti, celkovému zdravotnímu stavu a druhu léku proti bolesti, který jste dosud užíval(a).
pondělí → čtvrtek
úterý → pátek
středa → sobota
čtvrtek → neděle
pátek → pondělí
sobota → úterý
neděle → středa
Dospělí
Náplast nalepte na plochou horní část trupu nebo paže (nikoli nad kloubem).
Děti
Náplast vždy nalepujte na horní část zad, aby na ni dítě nemohlo snadno dosáhnout nebo ji odlepit. Často kontrolujte, zda náplast zůstává přilepená na kůži. Je důležité, aby si dítě náplast neodlepovalo a nedávalo do úst, protože to může být život ohrožující nebo dokonce smrtelné. Své dítě velmi pečlivě sledujte po dobu 48 hodin poté, co: – byla nalepena první náplast, – byla nalepena náplast s vyšší dávkou. Než náplast dosáhne maximálního účinku, může to nějakou dobu trvat. Proto může dítě potřebovat další léky proti bolesti, než náplast dosáhne svého účinku. Váš lékař to s Vámi probere.
Dospělí a děti: Náplast nenalepujte na
– stejné místo dvakrát po sobě. – místa, která se hodně hýbají (klouby), podrážděnou nebo poraněnou kůži. – silně ochlupenou kůži. Pokud je kůže ochlupená, neholte ji (holení dráždí kůži). Místo toho ochlupení přistřihněte co nejblíže ke kůži.
Krok 1: příprava kůže
Ujistěte se, že před nalepením náplasti je kůže zcela suchá, čistá a chladná. Pokud je třeba kůži očistit, použijte pouze studenou vodu. Před nalepením náplasti nepoužívejte mýdlo ani žádné jiné čisticí prostředky, krémy, hydratační přípravky, oleje ani mastek. Náplast nenalepujte ihned po horké koupeli nebo sprše.
Krok 2: otevření sáčku
Každá náplast je neprodyšně uzavřena ve vlastním sáčku. Sáček roztrhněte nebo rozstřihněte v místě zářezu, který je označen šipkou. Opatrně odtrhněte nebo odstřihněte okraj sáčku (pokud použijete nůžky, stříhejte co nejblíže uzavřeného okraje sáčku, aby se náplast nepoškodila).
Uchopte obě strany otevřeného sáčku a odtrhněte je od sebe. Náplast vyjměte ven a ihned ji použijte. Prázdný sáček si ponechejte k pozdější likvidaci použité náplasti. Náplast použijte pouze jednou. Náplast ze sáčku nevytahujte, dokud nebudete připraven(a) ji použít. Zkontrolujte náplast, zda není poškozena. Pokud byla náplast rozdělena, nastřižena nebo jakkoli poškozena, nepoužívejte ji. Náplast nikdy nedělte ani nestříhejte.
Krok 3: sloupnutí a přitlačení
Zajistěte, aby náplast byla kryta volným oděvem a nebyla nalepena pod těsnou nebo elastickou látkou. Ze středu náplasti opatrně odlepte jednu polovinu lesklé plastové fólie. Snažte se nedotýkat lepivé plochy náplasti. Lepivou část náplasti přitlačte na kůži. Odstraňte zbývající část fólie a celou náplast přitlačte dlaní na kůži. Držte nejméně 30 sekund. Ujistěte se, že náplast je dobře nalepená, zejména na okrajích.
Krok 4: likvidace náplasti
Jakmile náplast odlepíte, pevně ji složte napůl lepivou stranou dovnitř. Vložte ji do originálního sáčku a sáček zlikvidujte podle pokynů lékárníka. Použité sáčky uchovávejte mimo dohled a dosah dětí – i použité náplasti obsahují určité množství léčiva, které by dětem mohlo uškodit a které dokonce může být smrtelné.
Krok 5: mytí
Po každém zacházení s náplastí si vždy umyjte ruce, a to pouze čistou vodou.
Pokud jste si nalepil(a) příliš mnoho náplastí nebo náplast o nesprávné síle, náplasti odlepte a ihned se obraťte na svého lékaře.
Příznaky předávkování zahrnují potíže s dýcháním nebo mělké dýchání, únavu, mimořádnou ospalost, neschopnost jasného myšlení, neschopnost normální chůze nebo řeči a pocit na omdlení, závrati nebo zmatenosti.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Pokud Vy nebo Váš partner nebo osoba o Vás pečující zaznamená u osoby používající náplast cokoli z následujícího, ihned náplast odstraňte a zavolejte lékaře nebo jděte do nejbližší nemocnice. Můžete potřebovat bezodkladnou lékařskou péči.
Cítíte se neobvykle ospalý(á), dýchání je pomalejší nebo mělčí, než by se dalo čekat. Držte se pokynů uvedených výše a osobu, která má náplast nalepenou, udržujte co nejvíce v pohybu a mluvte s ní, jak je jen možno. Velmi vzácně mohou tyto dýchací potíže být život ohrožující nebo dokonce smrtelné, zvláště u lidí, kteří silné léky proti bolesti (jako je přípravek DUROGESIC nebo morfin) dosud neužívali. (Méně časté, mohou postihnout až 1 ze 100 osob) Náhlý otok obličeje nebo hrdla, silné podráždění, zarudnutí nebo tvoření puchýřů na kůži. Může jít o známky těžké alergické reakce. (četnost nelze z dostupných údajů určit.) Záchvaty (křeče)í. (Méně časté, mohou postihnout až 1 ze 100 osob.) Snížená úroveň vědomí nebo bezvědomí. (Méně časté, mohou postihnout až 1 ze 100 osob.)
Velmi časté (mohou postihnout více než 1 z 10 osob)
Pocit na zvracení, zvracení, zácpa Pocit spavosti (somnolence) Pocit točení hlavy Bolest hlavy
Časté (mohou postihnout až 1 z 10 osob)
Alergická reakce Ztráta chuti k jídlu Potíže se spaním Deprese Pocit úzkosti nebo zmatenosti Vidění, pociťování, slyšení nebo cítění věcí, které nejsou skutečné (halucinace) Svalový třes nebo křeče Neobvyklé pocity na kůži, jako je brnění nebo mravenčení (parestezie) Pocit závrati (vertigo) Srdeční tep je vnímán jako rychlý nebo nepravidelný (palpitace, tachykardie) Vysoký krevní tlak Dušnost (dyspnoe) Průjem Sucho v ústech Bolesti žaludku nebo poruchy trávení Nadměrné pocení Svědění, kožní vyrážka nebo zarudnutí na kůži Neschopnost močení nebo vyprázdnění močového měchýře Silný pocit únavy, slabosti nebo celkový pocit nemoci Pocit chladu Otok rukou, kotníků nebo nohou (periferní edém)
Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100 osob)
Pocit neklidu nebo dezorientovanosti Pocit mimořádného štěstí (euforie) Snížené vnímání nebo citlivost, zvláště v kůži (hypoestezie) Ztráta paměti Rozmazané vidění Pomalý tep (bradykardie) nebo nízký krevní tlak Modravé zabarvení kůže vyvolané nízkou hladinou kyslíku v krvi (cyanóza) Neprůchodnost střev (ileus) Svědivá kožní vyrážka (ekzém), alergická reakce nebo jiné kožní poruchy v místě nalepení náplasti Onemocnění podobné chřipce Pocit změny tělesné teploty Horečka Svalové záškuby Potíže s dosahováním a udržováním erekce (impotence) nebo problémy se sexem
Vzácné nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 1000 osob)
Zúžení zornic (mióza) Občasná zástava dechu (apnoe)
V místě náplasti si můžete všimnout vyrážek, zarudnutí nebo lehkého svědění. Jsou obvykle mírné a po odstranění náplasti vymizí. Pokud ne nebo pokud náplast kůži dráždí silně, informujte o tom svého lékaře.
Opakované používání náplastí může vést k tomu, že lék bude méně účinný (objeví se na něj „tolerance“) nebo se na něm stanete závislý(á).
Pokud na přípravek DUROGESIC přejdete z jiného léku proti bolesti nebo pokud přípravek DUROGESIC přestanete náhle užívat, můžete zaznamenat abstinenční příznaky, jako je zvracení, pocit na zvracení, průjem, úzkost nebo třes. Pokud některý z těchto účinků zaznamenáte, informujte o tom svého lékaře.
Rovněž existují hlášení o novorozencích stižených abstinenčními příznaky poté, co jejich matky během těhotenství přípravek DUROGESIC užívaly dlouhodobě.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10 Webové stránky:ucinek: www.sukl.cz/…douci-ucinek.
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek DUROGESIC uchovávat
Kde musíte náplasti uchovávat
Všechny náplasti (použité i nepoužité) uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
Jak dlouho přípravek DUROGESIC uchovávat
Přípravek DUROGESIC nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a sáčku. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Pokud jsou náplasti prošlé, vezměte je do lékárny.
Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
Jak likvidovat použité náplasti nebo náplasti, které už nebudete potřebovat
Náhodné nalepení použité nebo nepoužité náplasti na jinou osobu, zvláště dítě, může být smrtelné.
Použité náplasti musí být pevně přeloženy napůl lepivou stranou dovnitř. Poté musí být bezpečně zlikvidovány vložením do originálního sáčku a uchovávány mimo dohled a dosah jiných lidí, zvláště dětí, dokud nebudou bezpečně zlikvidovány. Na to, jak zlikvidovat léky, které již nepotřebujete, se zeptejte svého lékárníka.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
DUROGESIC 12 pg/h: oranžový inkoust, DUROGESIC 25 pg/h: červený inkoust, DUROGESIC 50 pg/h: zelený inkoust, DUROGESIC 75 pg/h: modrý inkoust, DUROGESIC 100 pg/h: šedý inkoust.
DUROGESIC je průhledná náplast obdélníkového tvaru se zakulacenými rohy, okraje náplasti, název a síla přípravku jsou vyznačeny barevným potiskem.
DUROGESIC existuje v pěti různých silách v barevně odlišených baleních:
– DUROGESIC 100 pg/h obsahuje fentanylum 16,8 mg v náplasti, o velikosti 42,0 cm2, – DUROGESIC 75 pg/h obsahuje fentanylum 12,6 mg v náplasti o velikosti 31,5 cm2, – DUROGESIC 50 pg/h obsahuje fentanylum 8,4 mg v náplasti o velikosti 21,0 cm2, – DUROGESIC 25 pg/h obsahuje fentanylum 4,2 mg v náplasti o velikosti 10,5 cm2. – DUROGESIC 12 pg/h obsahuje fentanylum 2,1 mg v náplasti o velikosti 5,25 cm2.
Velikost balení
5 náplastí v jednom balení
Držitel rozhodnutí o registraci
Janssen-Cilag s.r.o. Karla Engliše 3201/6 150 00 Praha 5, Česká republika
Výrobce
Janssen Pharmaceutica N.V. Turnhoutseweg 30 2340 Beerse, Belgie
Rakousko, Belgie, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Island, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Slovinsko, Švédsko: Durogesic
Německo: Durogesic SMAT
Irsko, Malta, Velká Británie: Durogesic DTrans
Španělsko: Durogesic Matrix
Tato příbalová informace byla naposledy revidována 22. 9. 2016.
ZDROJ: sukl.cz