Čtěte příbalový leták DOXORUBICIN „EBEWE“ 2 MG/ML online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k DOXORUBICIN „EBEWE“ 2 MG/ML a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku DOXORUBICIN „EBEWE“ 2 MG/ML
- Co je DOXORUBICIN „EBEWE“ 2 MG/ML a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete DOXORUBICIN „EBEWE“ 2 MG/ML užívat
- Jak se DOXORUBICIN „EBEWE“ 2 MG/ML užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak DOXORUBICIN „EBEWE“ 2 MG/ML uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – DOXORUBICIN „EBEWE“ 2 MG/ML
1. CO JE DOXORUBICIN „EBEWE“ A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Doxorubicin „Ebewe“ patří do skupiny léčiv nazývaných cytostatika, která se používají k léčbě rakoviny.
Doxorubicin se používá k léčbě rakoviny krve (leukemie či lymfomy), rakoviny svalů či kostí, rakoviny u dětí a nádorů (zejména prsu a plic). Může se používat samotný nebo v kombinaci s dalšími protinádorovými léčivy.
Doxorubicin působí tak, že narušuje růst rakovinných buněk, takže postupně dojde k jejich odumření.
2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE DOXORUBICIN „EBEWE“ UŽÍVAT
– jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na doxorubicin-hydrochlorid nebo na kteroukoli další složku přípravku,
– jestliže trpíte poruchou funkce kostní dřeně,
– jestliže máte vředy v ústech nebo pocit pálení v ústech po předchozím cyklu léčby doxorubicinem.
– jestliže jste nedávno podstoupil/a léčbu doxorubicinem nebo jinými léky na rakovinu nebo jestliže podstupujete radioterapii (ozařování),
– jestliže trpíte nebo jste trpěl/a závažnou poruchou srdeční funkce,
– jestliže trpíte celkovým vyčerpáním organismu.
Pokud se Vás některé z uvedených upozornění týká nebo se Vás týkalo v minulosti, poraďte se s lékařem.
Lékař před každým cyklem léčby, během cyklu léčbě a po jeho ukončení zkontroluje funkci Vašich ledvin, jater a krev a bude sledovat funkci Vašeho srdce pomocí EKG. Jestliže výsledky některého vyšetření nebudou normální, léčba bude zahájena až po návratu všech hodnot k normálu.
Léčba jinými léky během léčby doxorubicinem může ovlivnit účinek souběžně užívaných léků. Informujte lékaře, jestliže užíváte cyklosporin (lék používaný po transplantacích), který by mohl ovlivnit účinek doxorubicinu.
Prosím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Jestliže jste těhotná, Doxorubicin „Ebewe“ Vám nesmí být podáván, neboť může způsobit závažné vrozené vady. Ženy se musí chránit proti početí během léčby a nejméně 6 měsíců po ukončení léčby přípravkem Doxorubicin „Ebewe“. Muži léčení doxorubicinem musí používat vhodné metody ochrany proti početí, aby jejich partnerka během uvedeného období neotěhotněla. Pokud během léčby plánujete počít dítě, poraďte se s lékařem.
Muži, kteří by chtěli počít dítě v budoucnu, by se měli poradit o možnosti zmrazení spermatu před zahájením léčby doxorubicinem.
Jestliže kojíte, nesmíte být přípravkem Doxorubicin „Ebewe“ léčena, neboť doxorubicin se vylučuje do mateřského mléka a mohl by ublížit dítěti.
Jestliže zaznamenáte nežádoucí účinky, která by mohly ovlivnit Vaši schopnost řídit, neřiďte motorová vozidla a neobsluhujte stroje, dokud tyto účinky nevymizí.
Doxorubicin „Ebewe“ obsahuje v jednom ml 3,54 mg sodíku. To je třeba mít na paměti u pacientů na dietě s omezeným příjmem sodíku.
3. JAK SE DOXORUBICIN „EBEWE“ UŽÍVÁ
Doxorubicin „Ebewe“ Vám bude podáván pod dohledem odborného lékaře se zkušenostmi s tímto typem léčby.
Před zahájením léčby, během léčby a po jejím ukončení bude pečlivě sledován Váš celkový zdravotní stav.
Doxorubicin „Ebewe“ bude ředěn pomocí roztoku glukózy nebo chloridu sodného a bude Vám podáván intravenózní infuzí (po kapkách do žíly).
Obvyklá dávka doxorubicinu u dospělých je 60 až 75 mg na m2 tělesného povrchu každé tři týdny. Pokud Vám bude doxorubicin podáván současně s dalšími léky na rakovinu, dávkování bude sníženo na 30 až 40 mg na m2 tělesného povrchu každé tři týdny.
Případně můžete dostávat nižší dávky 20 až 25 mg na m2 tělesného povrchu denně po dobu tří dnů v intervalu tří týdnů nebo 20 mg na m2 tělesného povrchu jednou týdně.
Celková dávka, kterou dostanete, nebude obvykle vyšší než 450 – 500 mg na m2 tělesného povrchu.
Dávkování bude sníženo u dětí a starších pacientů a u pacientů s poruchou jater.
Jestliže máte další otázky o použití tohoto přípravku, zeptejte se lékaře nebo lékárníka.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Doxorubicin „Ebewe“ nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Doxorubicin může mít následující nežádoucí účinky:
Velmi časté nežádoucí účinky: vyskytují se u více než 1 z 10 pacientů. Časté nežádoucí účinky: vyskytují se u více než 1 až 10 ze 100 pacientů.
Méně časté nežádoucí účinky: vyskytují se u více než 1 až 100 z 1000 pacientů. Vzácné nežádoucí účinky: vyskytují se u více než 1 až 1000 z 10000 pacientů. Velmi vzácné nežádoucí účinky: vyskytují se u méně než 1 z 10000 pacientů.
Není známo: četnost není možno z dostupných údajů zjistit.
Nežádoucí účinky jsou velmi časté. Mezi nežádoucí účinky omezující dávku patří myelosuprese (porucha funkce kostní dřeně), která se vyskytuje až u > 10% pacientů, a kardiotoxicita (toxické poškození srdce), která se vyskytuje u 1 – 10% pacientů.
Doxorubicin může zvýšit toxicitu (škodlivé účinky) radioterapie (ozařování) a jiných protinádorových léků (streptozocin, methotrexat, cyklofosfamid).
Velmi časté:
Útlum kostní dřeně, který může zahrnovat přechodnou leukopenii, neutropenii, horečku, zvýšené riziko infekce, anémii a trombocytopenii, které dosahují svých nejvyšších hodnot 1014 dnů po léčbě. Hyperurikemie (zvýšená hladina kyseliny močové v krvi) Kardiotoxicita se může bezprostředně po podání léčiva projevit arytmií. Změny na EKG včetně zploštění T-vlny a potlačení S-T mohou přetrvávat až dva týdny po podání. Může se vyskytnout perikarditida a myokarditida. Riziko rozvoje kardiomyopatie se zvyšuje postupně Za 5 až 10 dnů po podání se může objevit nauzea, zvracení, zánět sliznic (např. žaludku, jícnu a konečníku) a průjem. Poškození gastrointestinálního ústrojí může vyústit v tvorbu vředů, krvácení a perforaci (proděravění). Zánět sliznice běžně začíná pálením v ústech a v krku 5–10 dnů po podání léčiva a může vést až k ulceracím se souvisejícím nebezpečím sekundární infekce. Zánět sliznice může rovněž postihnout pochvu, konečník a jícen. Reverzibilní alopecie (vypadávání vlasů) u většiny pacientů, hyperpigmentace (nadměrné zbarvení) nehtových lůžek, kožní řasy, onycholýza. Doxorubicin je vysoce dráždivý a jeho vylití v místě infuze může způsobit místní bolest, podráždění, pálení, tromboflebitidu, někdy i ulcerace a kožní nekrózy. Ojediněle byly zaznamenány reakce z přecitlivělosti, např. kožní reakce (vyrážky, svědění, kopřivka, angioedém, horečka a anafylaxe). Doxorubicin ovlivňuje a posiluje běžné reakce tkání na ozáření. Je-li doxorubicin podán určitý čas po ozáření, mohou se vyskytnout pozdní („paměťové“) reakce na záření.
Časté:
Bylo zaznamenáno mírné přechodné zvýšení hladiny jaterních enzymů. Souběžná radioterapie jater může vyvolat závažnou jaterní toxicitu, která se někdy může rozvinout na cirhózu. Intravezikální podání může vyvolat následující nežádoucí reakce: hematurie, podráždění močového měchýře a močové trubice, strangurie a polyurie. Tyto reakce jsou obvykle středně závažné a krátkodobé. Intravezikální podání doxorubicinu může občas vyvolat hemoragickou cystitidu, a tím snížení kapacity močového měchýře. Doxorubicin vyvolává červené zbarvení moči.
Méně časté:
Pediatričtí pacienti mohou mít zvýšené riziko pozdního neoplastického onemocnění, zejména akutní myeloidní leukemie (AML). Invazivní chemoterapeutické režimy mohou vyvolat předpubertální selhání růstu a endokrinní poruchy.
Vzácné:
Výskyt sekundární akutní myeloidní leukemie s preleukemickou fází nebo i bez ní byl vzácně Zánět spojivek, slzení. Při příliš rychlém podání injekce může dojít ke zčervenání obličeje.
Velmi vzácné:
Byla zaznamenána tromboflebitida (zánět žil spojený s krevní sraženinou).
Není známo:
Palmární-plantární erytrodysestezie (bolestivé zarudnutí dlaní a chodidel provázené olupováním
5. JAK DOXORUBICIN „EBEWE“ UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Uchovávejte při teplotě 2°C – 8°C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu nebo při známkách poškození, např. změně barvy.
Přípravek je určen pouze k jednorázovému podání. Nespotřebovaný roztok by měl být zlikvidován ihned po prvním použití.
Po naředění dle pokynů by měl být přípravek uchováván při teplotě 2°C – 8°C po dobu 24 hodin.
6. DALŠÍ INFORMACE
– Léčivá látka je doxorubicini hydrochloridum 2 mg/ml.
– Pomocné látky jsou: kyselina chlorovodíková, chlorid sodný a voda na injekci.
Doxorubicin „Ebewe“ koncentrát pro přípravu infuzního roztoku je čirý červený roztok bez částic. Sterilní roztok se dodává v zapertlovaných lahvičkách z hnědého skla s/bez průhledného plastového obalu (ONKO-Safe) s pryžovou zátkou a chráničem z plastické hmoty.
Velikost balení:
Lahvička 5 ml: 10 mg doxorubicin-hydrochloridu.
Lahvička 25 ml: 50 mg doxorubicin-hydrochloridu.
Lahvička 50 ml: 100 mg doxorubicin-hydrochloridu.
Lahvička 100 ml: 200 mg doxorubicin-hydrochloridu.
EBEWE Pharma Ges.m.b.H. Nfg. KG
A-4866 Unterach
RAKOUSKO
Tel.: +43 7665 8123–0
Fax: +43 7665 8123–11
6.3.2014
Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky:
Pouze pro jednorázové podání.
Používejte v souladu s pokyny pro cytotoxické látky.
Doporučují se následující ochranná opatření:
– Zaměstnanci by měli být vyškoleni ve správných postupech manipulace.
– S tímto léčivým přípravkem by neměly pracovat těhotné ženy.
– Zaměstnanci pracující s doxorubicinem by měli nosit ochranné oblečení: ochranné brýle, pláště a jednorázové rukavice a masky.
– Všechny věci používané při manipulaci nebo čištění včetně rukavic by měly být odkládány do pytlů s odpadem o vysokém stupni rizika pro likvidaci spálením při vysokých teplotách (700°C).
Náhodný kontakt s kůží nebo očima by měl být ihned ošetřen propláchnutím větším množstvím vody nebo mýdlem a vodou nebo roztokem hydrouhličitanu sodného a mělo by být vyhledáno lékařské ošetření.
Vystříknuté nebo rozlité léčivo by mělo být ošetřeno roztokem hypochloridu sodného (obsahující 1% chlorid), který se optimálně ponechá působit přes noc, a pak se opláchne vodou.
Veškeré čisticí materiály by měly být zlikvidovány, jak bylo uvedeno výše.
Doporučené infuzní roztoky jsou nitrožilní infuze chloridu sodného 0,9%, nitrožilní infuze glukózy 5% nebo chloridu sodného a nitrožilní infuze glukózy.
Protože existují různé režimy dávkování, doporučuje se použití přípravku pouze pod dohledem zkušených odborníků v cytotoxické léčbě.
Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
Extravazace má za následek závažnou a progresivní nekrózu tkání. Extravazace se projevuje bolestí a/nebo pocitem pálení v místě nitrožilního podání doxorubicinu. V případě podezření na extravazaci by injekce měla být okamžitě ukončena a je nutno pokračovat s jinou žílou. Na místo výronu je třeba přiložit obklad s ledem. Byly zaznamenány střídavé úspěchy s okamžitým ochlazením oblasti a pravidelnou lokální aplikací dimethylsulfoxidu. Měl by být konzultován plastický chirurg a je třeba zvážit rozsáhlou excisi takto zasažené oblasti.
Měl by se vyloučit kontakt s jakýmkoli roztokem se zásaditým pH, protože bude mít za následek hydrolýzu léčiva.
Vzhledem k tomu, že nejsou k dispozici studie kompatibility, tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivy.
Doxorubicin by se neměl směšovat zejména s heparinem a 5-fluororuacilem, neboť mohou vznikat sraženiny.
Doxorubicin lze podávat
intravenózní injekcí (bolus) v trvání 2–5 minut nebo jako kontinuální infuzi v probíhající infuzi chloridu sodného v koncentraci 0,9%, intravenózní injekcí dextrózy v koncentraci 5% nebo intravenózní injekcí chloridu sodného a dextrózy, intravenózní infuzí po naředění 0,9% roztokem chloridu sodného, intravenózní injekcí 5% glukózy w/v nebo intravenózní injekcí chloridu sodného a dextrózy.
Roztok z lahvičky natáhněte až těsně před použitím.
Z mikrobiologického hlediska má být roztok použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchování přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a doba by neměla být delší než 24 hodin při 2°C – 8°C, pokud ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek. Testy naředěného roztoku uchovávaného až 24 hodin při teplotě 2 – 8°C neprokázaly signifikantní změny při ochraně před světlem či bez ochrany před světlem.
Uchovávejte v chladničce (2 – 8oC) v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Uchovávání injekčního roztoku v chladničce může vést k vytvoření gelovité hmoty. Tato gelovitá hmota se navrátí do mírně viskózní podoby roztoku po dvou, maximálně čtyřech hodinách vyrovnávání teploty při kontrolované pokojové teplotě (15–25 °C).
7/7
ZDROJ: sukl.cz