Čtěte příbalový leták DICLOIN 25 MG/ML INJEKČNÍ ROZTOK online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k DICLOIN 25 MG/ML INJEKČNÍ ROZTOK a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku DICLOIN 25 MG/ML INJEKČNÍ ROZTOK
- Co je DICLOIN 25 MG/ML INJEKČNÍ ROZTOK a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete DICLOIN 25 MG/ML INJEKČNÍ ROZTOK užívat
- Jak se DICLOIN 25 MG/ML INJEKČNÍ ROZTOK užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak DICLOIN 25 MG/ML INJEKČNÍ ROZTOK uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – DICLOIN 25 MG/ML INJEKČNÍ ROZTOK
1. Co je přípravek DICLOIN a k čemu se používá
Přípravek DICLOIN obsahuje léčivou látku diclofenacum natricum (sodná sůl diklofenaku). Přípravek DICLOIN patří do skupiny léčiv zvaných nesteroidní antiflogistika. Mezi nesteroidní antiflogistika patří také kyselina acetylsalicylová a ibuprofen. Tato léčiva tlumí bolest a potlačují zánět.
Přípravek DICLOIN se používá k léčbě řady bolestivých stavů včetně:
– Náhlé bolesti kloubů nebo zad – Záchvatů dny – Bolesti způsobené ledvinovými kameny – Bolesti způsobené poraněním, zlomeninami nebo úrazem – Používá se rovněž k léčbě pooperační bolesti.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek DICLOIN používat
Informujte svého lékaře před předepsáním diklofenaku, pokud:
– kouříte – máte diabetes (cukrovku) – máte anginu pectoris (srdeční onemocnění projevující se častou bolestí na hrudi), krevní sraženiny, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol nebo zvýšené triglyceridy (tuky).
Výskyt nežádoucích účinků může být snížen podáváním nejnižší účinné dávky po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení příznaků.
Informujte svého lékaře dříve, než Vám bude přípravek DICLOIN podán:
– Jestliže jste někdy měla vřed v jícnu, žaludku nebo horní části střev nebo jestliže jste někdy krvácel(a) do zažívacího traktu. Mezi příznaky patří krev ve zvratcích nebo ve stolici nebo černá, dehtovitá stolice. – Jestliže trpíte jakýmkoli onemocněním střev, včetně ulcerativní kolitidy a Crohnovy choroby. – Jestliže máte nebo jste někdy měl(a) problémy s ledvinami nebo játry. – Jestliže jste někdy měl(a) nebo máte onemocnění krve nebo krvácivé poruchy. – Jestliže máte nebo jste někdy měl(a) astma, chronickou obstrukční chorobu plic, nosní polypy nebo sennou rýmu. – Jestliže máte lupus (systémový lupus erythematodes neboli SLE) nebo jakýkoli podobný problém. – Jestliže plánujete těhotenství, neboť přípravek DICLOIN může ovlivnit Vaši schopnost otěhotnět.
Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu (např. volně prodejné léky). Některé léky mohou ovlivnit Vaši léčbu.
Informujte svého lékaře, pokud užíváte kterýkoli z následujících léků:
– Jiné nesteroidní antiflogistikum nebo inhibitor COX-2 (cyklooxygenázy-2), např. kyselina acetylsalicylová nebo ibuprofen (léky na zánět nebo bolest) – Léky k léčbě cukrovky – Antikoagulancia (léky ředící krev, jako je warfarin nebo heparin) – Protidestičkové látky (k prevenci krevních sraženin) – Diuretika (tablety na zvýšení močení) – Lithium (lék k léčbě některých typů deprese) – Fenytoin (lék k léčbě epilepsie) – Srdeční glykosidy (např. digoxin; léky k léčbě srdečních onemocnění) – Methotrexát (lék používaný u některých typů zánětu a rakoviny) – Cyklosporin a takrolimus (léky používané u některých typů zánětu a po transplantacích orgánů) – Chinolonová antibiotika (léky k léčbě některých infekcí) – Steroidy (léky k léčbě zánětu a problémů s imunitním systémem) – Kolestipol (lék ke snižování cholesterolu) – Cholestyramin (lék používaný k léčbě onemocnění jater a Crohnovy choroby) – Sulfinpyrazon (lék k léčbě dny) – Vorikonazol (lék k léčbě houbových (mykotických) onemocnění) – Pemetrexed (chemoterapeutikum používané k léčbě některých forem rakoviny) – Deferasirox (lék používaný u pacientů, kterým jsou dlouhodobě podávány krevní transfuze) – Mifepriston (látka používaná během ukončování těhotenství) – Léky k léčbě srdečních onemocnění nebo vysokého krevního tlaku, např. betablokátory nebo inhibitory ACE – Léky k léčbě úzkosti a deprese označované jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) – Zidovudin (lék k léčbě pacientů infikovaných virem lidské imunodeficience, HIV).
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
– Přípravek DICLOIN může způsobit potíže s otěhotněním. Jestliže máte potíže s otěhotněním, měla byste se poradit se svým lékařem – Musíte svého lékaře informovat, jestliže jste těhotná nebo plánujete otěhotnět, aby mohl zvážit, zda je pro Vás přípravek DICLOIN vhodný – Přípravek DICLOIN se nesmí používat, jestliže jste více než 6 měsíců těhotná, neboť může negativně ovlivnit krevní oběh dítěte nebo poškodit jeho ledviny a může oddálit nebo prodloužit porod. – Musíte informovat svého lékaře, jestliže kojíte. Jestliže kojíte, Váš lékař zváží, zda je pro Vás přípravek DICLOIN vhodný.
Někteří lidé mohou po přípravku DICLOIN pociťovat točení hlavy, únavu, ospalost nebo mohou mít rozostřené vidění. Pokud se u Vás tyto účinky projeví, neřiďte dopravní prostředky, nepoužívejte nástroje ani neobsluhujte stroje.
3. Jak se přípravek DICLOIN používá
Váš lékař rozhodne o tom kdy a jak Vás léčit přípravkem DICLOIN injekční roztok. Buď Vám bude podána nitrosvalová injekce (injekce do svalu, obvykle do hýždě), nebo podkožní injekce (injekce do kůže, obvykle do hýždě nebo stehna). Přípravek DICLOIN nesmí být podán do žíly (intravenózně, i.v.).
Dospělí: Obvyklá počáteční dávka je 25 až 75 mg v závislosti na závažnosti bolesti. Jestliže i nadále trpíte silnou bolestí, může lékař rozhodnout o podání druhé injekce po 6 hodinách. Maximální denní dávka je 150 mg. Přípravek DICLOIN Vám bude podáván pouze jeden nebo dva dny.
Starší pacienti: Jestliže jste starší osoba, může Vám být podána dávka, která je nižší než obvyklá dávka pro dospělé.
Použití u dětí a dospívajících: Není vhodné pro děti (do 18 let).
Injekce bude připravena lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem. Injekce je pak obvykle aplikována lékařem nebo zdravotní sestrou. Lékař ani sestra Vám injekci nebudou aplikovat dvakrát do stejného místa.
Jestliže Vám byla podána nadměrná dávka přípravku DICLOIN, mohou se u Vás objevit následující příznaky: nevolnost a zvracení, bolesti břicha, krvácení do žaludku nebo střev, vzácně průjem, závratě, tinitus (bzučení, šumění/syčení, zvonění, pískání nebo jiné přetrvávající hluky v uchu) a příležitostně konvulze (záchvaty nebo křeče). V závažných případech může dojít k poškození ledvin nebo jater (mezi příznaky patří potíže při močení nebo nadměrné močení, svalové křeče, únava, otok rukou, nohou nebo obličeje, nevolnost nebo zvracení, zežloutnutí kůže).
Pokud se domníváte, že Vám byla podána příliš vysoká dávka přípravku DICLOIN, okamžitě informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek DICLOIN nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Velmi časté nežádoucí účinky(mohou se vyskytnout až u 1 pacienta z 10)
– Bolest, zarudnutí nebo zatvrdnutí v místě aplikace
Časté nežádoucí účinky(mohou se vyskytnout u 1 ze 100 až 1 z 10 pacientů)
– Nevolnost
Méně časté nežádoucí účinky(hlášeny 1 pacientem z 1000 až 1 pacientem ze 100)
– Závratě a bolest hlavy – Průjem, zvracení a zácpa – Zánět žaludeční sliznice způsobující bolesti břicha, nevolnost a ztrátu chuti k jídlu – Onemocnění jater – Kožní vyrážka, svědění
U pacientů léčených nesteroidními antiflogistiky byly hlášeny následující nežádoucí účinky.
Účinky na srdce, hrudník nebo krev
– Léčivé přípravky, jako je DICLOIN, mohou mírně zvyšovat riziko srdečního infarktu a cévní mozkové příhody – Vysoký krevní tlak, srdeční infarkt, rychlý nebo nepravidelný srdeční rytmus, bolest na hrudi a otok těla, rukou nebo nohou – Astma, dušnost – Onemocnění krve jako je anemie (snížení počtu červených krvinek). Mezi příznaky patří únava, bolesti hlavy, závrať, bledost.
Účinky na žaludek a trávicí trakt
– Peptické (žaludeční) vředy, vřídky v ústech, infekce jazyka, choroby dolní části zažívacího systému (včetně zánětu střev a zhoršení Crohnovy choroby) – Zánět slinivky břišní nebo žaludeční sliznice (příznaky zahrnují silnou bolest žaludku, která může vystřelovat do zad nebo ramen).
Účinky na nervový systém
– Brnění nebo necitlivost, mravenčení v rukou nebo nohou nebo v končetinách, třes, rozostřené nebo dvojité vidění, ztráta sluchu nebo jeho poškození, tinitus (zvonění v uších), ospalost, únava – Halucinace (vidění nebo slyšení něčeho, co není), deprese, dezorientace, poruchy spánku, podrážděnost, úzkost, potíže s pamětí a konvulze (záchvaty nebo křeče). – Zánět vrstev, které obalují mozek. Příznaky zahrnují ztuhnutí šíje, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, horečku nebo dezorientaci a extrémní citlivost na ostré světlo.
Účinky na játra a ledviny
– Onemocnění jater. Příznaky mohou zahrnovat zvracení, ztrátu chuti k jídlu, celkový pocit nemoci, někdy se žloutenkou – Onemocnění ledvin nebo selhání ledvin. Mezi příznaky patří krev v moči, napěněná moč, otok nohou a rukou nebo těla.
Účinky na kůži a vlasy
– Závažné kožní vyrážky jako je Stevens-Johnsonův syndrom a jiná onemocnění kůže, která se při expozici slunečnímu záření mohou zhoršit – Vypadávání vlasů
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
5. Jak přípravek DICLOIN uchovávat
– Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. – Přípravek DICLOIN nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na ampulce za EXP (doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce). – Uchovávejte při teplotě do 25 oC. Chraňte před chladem nebo mrazem. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. – Po otevření okamžitě použijte. Veškerý nepoužitý přípravek zlikvidujte. – Léčivý přípravek nepoužívejte, je-li zakalený nebo pokud jsou v něm přítomny malé částice.
Po injekci správné dávky lékař nebo sestra zlikvidují všechen nepoužitý roztok, stříkačku, jehly i obaly.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí
6. Další informace
Léčivou látkou je: diclofenacum natricum.
Jedna 1 ml ampulka obsahuje:
diclofenacum natricum 25 mg nebo
diclofenacum natricum 50 mg nebo
diclofenacum natricum 75 mg.
Pomocnými látkami jsou: hydroxypropylbetadex, polysorbát 20, voda na injekci.
Tento léčivý přípravek je bezbarvý až slabě jantarově zbarvený čirý injekční roztok v ampulce z čirého skla. Tento léčivý přípravek je dodáván se sterilní aplikační sadou obsahující:
– 2 ml stříkačku – jehlu pro subkutánní injekci (27 gauge) šedou – jehlu pro intramuskulární injekci (21 gauge) zelenou
Balení obsahují 1 ampulku s 1 aplikační sadou, 3 ampulky se 3 aplikačními sadami nebo 5 ampulek s 5 aplikačními sadami.
Tento léčivý přípravek je rovněž dodáván v předplněných stříkačkách.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci :
IBSA Slovakia s.r.o.
Mýtna 42, 811 07 Bratislava
Slovenská republika
Výrobce:
IBSA Farmaceutici Italia Srl
Lodi, Itálie
Česká republika: DICLOIN 25/50/75 mg/ml
Belgie: DICLOIN 25/50/75 mg/ml
Řecko: DICLOIN 25/50/75 mg/ml
Velká Británie: AKIS 25,50,75 mg/ml
Kypr: AKIS 25,50,75 mg/ml
Španělsko: AKIS 25,50,75 mg/ml
Francie: AKIS 25,50,75 mg/ml
Maďarsko: FLECTOR RAPID 25,50,75 mg/ml
Slovenská republika: AKIS 25,50,75 mg/ml
Německo : AKIS 25,50,75 mg/ml
Itálie: AKIS 25,50,75 mg/ml
Polsko: AKIS 25,50,75 mg/ml
Tato příbalová informace byla naposledy schválena 17.12.2015
IBI, spol. s r.o.
Senovážné nám. 5, 110 00 Praha 1
Tel.: 00420 221 111 500, fax: 00420 222 247 428
e-mail: ibi@ibi.cz
ZDROJ: sukl.cz