Čtěte příbalový leták DEVIPASTA online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k DEVIPASTA a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku DEVIPASTA
- Co je DEVIPASTA a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete DEVIPASTA užívat
- Jak se DEVIPASTA užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak DEVIPASTA uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – DEVIPASTA
1. Co to je lék Devipasta a za jakým účelem se používá
Devipasta je bezarzénová pasta používaná v endodoncii k devitalizaci zubní dřeně v mortálních metodách léčby nevratných zánětů dřeně.
Farmakoterapeutická skupina: zažívací trakt a metabolismus; stomatologické preparáty; jiné přípravky pro lokální perorální aplikaci; kód ATC: A01AD11
Po vložení léčivého přípravku Devipasta do otevřené zubní dutiny a zakrytí zubní dutiny dentálním cementem se z paraformaldehydu pomalu uvolňuje formaldehyd, působí denaturizačně na cévy a také ničí nervová zakončení zubu. Vytvořená demarkační linie denaturované zuboviny zabraňuje vstřebávání paraformaldehydu do organismu a zabraňuje vstřebávání lidokainu, který působí pouze lokálně. Lidokain v alkalické formě není rozpustný ve vodě a po vytvoření demarkační linie pomocí paraformaldehydu se rovněž nevstřebává do organismu.
Po vložení léčivého přípravku Devipasta do zubní dutiny má přítomný v tomto produktu paraformaldehyd denaturující účinek na zubní dřeň a dentocity a není distribuován do jiných tkání organismu.
Rovněž lidokain aplikovaný spolu s paraformaldehydem se nevstřebává ze zubní dutiny do tkání.
2. Důležité informace před použitím léku Devipasta
pokud je pacient přecitlivělý na paraformaldehyd nebo lidokain, jak rovněž i na j iné přípravky lokální anestézie s amidovou složkou, nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto léku (uvedenou v bodě 6);
u dětí mladších 4 let;
pokud existuje možnost biologické léčby zánětlivých stavů zubní dřeně metodou vitální amputace a extirpace.
Věnujte mimořádnou pozornost datu expirace léku. Nepoužívejte lék po uplynutí expirační doby.
Nebyl hlášen žádný případ předávkování.
Chybí dostatečné důkazy ohledně bezpečného používání léku Devipasta u těhotných žen, proto by tento lék neměl být používán u žen v těhotenství.
Nebylo stanoveno bezpečné používání u kojících žen.
Devipasta nemá vliv na schopnost řízení vozidel a obsluhování strojů.
3. Jak používat lék Devipasta
Proveďte trepanaci klenby dřeňové dutiny.
Jestli se pod zubním kazem nachází silná vrstva zuboviny, můžeme provést znecitlivění, navrtání tkáně pak bude bezbolestné. V případě, že je tato vrstva tenká nebo zubním kazem změněná, lze otevření provést bez znecitlivění, bolest je pak krátkodobá. V každém případě otvor do dřeňové dutiny musí být natolik velký, aby mohl exudát vytéct, umožní to, aby po aplikaci nenastaly bolesti.
Na odkrytou zubní dřeň (v místě trepanace) naneseme pomocí sondy přibližně 2 až 4 mg pasty tj. kuličku o průměru 1,5 až 2 mm, podle velikosti zubu, lehce, bez tlaku.
Přestože není důvod obávat se předávkování, musí být být pasta vkládána na obnažení v množství 2 až 4 mg.
Přímo na pastu položíme kuličku vaty a dbáme na to, aby nedošlo ke vtlačení devitalizujícího přípravku do dutiny zubní, a následně bez tlaku vložíme těsnou prozatímní ochranu, např. ze sklo-ionomemího cementu. Výplň musí být vložena těsně, abychom předešli vyplavování devitalizačního přípravku směrem k okraji periodontia.
Vložka by v zubu měla zůstat 10 až 14 dnů. Po 6–8 dnech produkt způsobuje nekrózu zubní dřeně, po dalších 2–6 dnech dochází k mumifikaci zubní dřeně.
Léčivý přípravek lze aplikovat opakovaně, pokud nenastala devitalizace zubní dřeně, avšak nikdy mimo hranice kořenového kanálku.
Léčivý přípravek je nutné používat výhradně v případě, kdy chybí možnost léčby zánětlivých stavů zubní dřeně metodou vitální amputace a extirpace.
4. Možné nežádoucí účinky
Jako každý lék může i tento lék vyvolávat nežádoucí účinky, třebaže se neprojeví u každého pacienta. Po použití pasty se vyskytnout pomíjivá bolest.
Vzácně se vyskytuje přecitlivělost na paraformaldehyd.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se vyskytnou jakékoli nežádoucí účinky, včetně veškerých nežádoucích projevů, jenž nejsou v uvedeny v příbalovém letáku, nahlaste to lékaři nebo farmaceutovi nebo zdravotní sestře. Nežádoucí účinky hlaste přímo na Departament Monitorowania Niepožqdanych Dzialaň Produktów Leczniczych Urz^du Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych AI. Jerozolimskie 181C 02–
222 Warszawa
Tel.:+ 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
e-mail:
Nežádoucí účinky lze rovněž nahlásit odpovědnému subjektu.
Díky hlášení nežádoucích účinků bude možné shromažďovat více informací ohledně bezpečného používání léku.
5. Jak uchovávat lék Devipasta
Uchovávejte v chladničce (2°C – 8°C). Nezmrazujte.
Nádobku uchovávejte neprodyšně uzavřenou.
Chraňte před dětmi. Uchovávejte na místě pro ně nedostupném.
Věnujte pozornost datu expirace léku.
Nepoužívejte lék Devipasta po uplynutí expirační lhůty uvedené na obalu. Expirační lhůta znamená poslední den daného měsíce.
6. Obsah balení a další informace
Aktivními látkami léku jsou paraformaldehyd a lidokain.
1 g pasty obsahuje 450 mg paraformaldehydu a 370 mg lidokainu.
Dalšími složkami jsou: buničitá vata čištěná, glycerol.
Devipasta je bílá, homogenní, tvrdá hmota s charakteristickým zápachem parafonnaldehydu. Balení se skládá z nádobky z PP a víčka z PP s těsněním z polypropylenu, obsahuje 5 g pasty, která je umístěna spolu s příbalovým letákem v kartónové krabičce.
CHEMA-ELÉKTROMET
Spóldzielnia Pracy
ul. Przemyslowa 9
35–105 Rzeszów
tel. 17 862 05 90
e-mail:
Datum poslední aktualizace příbalového letáku:
ZDROJ: sukl.cz