Čtěte příbalový leták ACCUPRO 20 online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k ACCUPRO 20 a napsat své zkušenosti.
Obsah příbalového letáku ACCUPRO 20
- Co je ACCUPRO 20 a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete ACCUPRO 20 užívat
- Jak se ACCUPRO 20 užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak ACCUPRO 20 uchovávat
- Obsah balení a další informace
Příbalový leták – ACCUPRO 20
1. Co je přípravek ACCUPRO a k čemu se používá
Léčivá látka přípravku ACCUPRO – chinapril patří do skupiny tzv. ACE inhibitorů. Chinapril potlačuje v těle tvorbu látek, které se podílejí na zvyšování krevního tlaku. Usnadňuje srdeční činnost, brání zesílení srdeční stěny, a tím zlepšuje zásobování srdečního svalu kyslíkem.
Přípravek ACCUPRO se užívá při léčbě zvýšeného krevního tlaku a srdeční slabosti.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek ACCUPRO užívat
Váš lékař může v pravidelných intervalech kontrolovat funkci ledvin, krevní tlak a množství elektrolytů (např, draslíku) v krvi (viz také informace v bodě: Neužívejte přípravek ACCUPRO)
Tento léčivý přípravek není určen k léčbě dětí a dospívajících.
Další léčivé přípravky a přípravek ACCUPRO
Možná bude nutné, aby Váš lékař změnil Vaši dávku a/nebo udělal jiná opatření,pokud užíváte:
tetracyklin (antibiotikum), protože chinapril může snižovat jeho účinnost; diuretika (močopudné tablety), které mohou zvyšovat riziko nízkého krevního tlaku; přípravky obsahující draslík (včetně náhražek soli, které často nahrazují draslík), protože draslík může zvýšit výše uvedenou očekávanou hladinu; přípravky s obsahem trimethoprimu, které u starších pacientů nebo pacientů s porušenou funkcí ledvin mohou způsobit závažné zvýšení hladin draslíku; lithium (pomáhá léčit výkyvy nálad a těžké deprese), protože může být zvýšena hladina lithia; nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDs), např. kyselina acetylsalicylová, diklofenak, ibuprofen, piroxikam, protože mohou snižovat účinnost chinaprilu; injekční zlato, protože může způsobit snížený krevní tlak, či zvracení; alopurinol (užívaný k léčbě dny), který zvyšuje riziko výskytu poruchy krve – leukopenie (snížení počtu bílých krvinek); prokainamid (užívaný k léčbě nepravidelného srdečního tepu) a cytostatika, např. merkaptopurin, protože zvyšují riziko leukopenie; imunosupresivní léky, např. azathioprin, cyklosporin a kortikoidy, např. prednizolon, hydrokortizon, protože zvyšují riziko leukopenie; alkohol a barbituráty (léky na spaní), např. fenobarbital, tricyklická antidepresiva, např. amitryptylin nebo neuroleptika, např. haloperidol, které mohou zvyšovat riziko nízkého krevního tlaku; narkotika (používaná k léčbě středně silné nebo silné bolesti), např. diamorfin, morfin, pethidin, protože mohou zvyšovat riziko nízkého krevního tlaku; antacida (užívaná k léčbě špatného trávení a pálení žáhy), např. hydroxid hlinitý, dimetikon, protože mohou snižovat účinnost chinaprilu; blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB) nebo aliskiren (viz také informace v bodě Neužívejte přípravek ACCUPRO a Upozornění a opatření). Jestliže užíváte antidiabetické léky (DPP-4 inhibitory, např. vildagliptin), léky používané k prevenci odmítnutí transplantátu (mTOR inhibitory , např. temsirolimus), nebo léky na srdeční nedostatečnost nebo vysoký tlak (inhibitory neutrální endopeptidázy, např. racekadotril) které mohou zvyšovat riziko tzv. angioedému (otok tváře, končetin, rtů, jazyka nebo hrtanu), který může být spojen s obtížným polykáním nebo dušností) Je třeba zvláštní opatrnosti pokud již používáte přípravek ACCUPRO, a je zahájena terapie inhibitory mTOR, inhibitory DPP-4, nebo inhibitory neutrální endopeptidázy.
Během léčby není vhodné požívat alkoholické nápoje.
Těhotenství, kojení a plodnost
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Lékař Vám doporučí vysazení přípravku ACCUPRO ještě dříve, než otěhotníte, nebo jakmile zjistíte, že jste těhotná, a převede Vás na jinou léčbu. Užívání přípravku ACCUPRO není vhodné na počátku těhotenství. Ve druhé a třetí třetině těhotenství se přípravek ACCUPRO nesmí užívat, protože by mohl způsobit závažné poškození plodu.
Informujte svého lékaře, pokud kojíte. Při kojení novorozence (v prvních týdnech po porodu) a obzvláště nedonošeného dítěte není léčba přípravkem ACCUPRO vhodná. Pokud kojíte starší dítě, musí Váš lékař zvážit přínos léčby a její možná rizika ve srovnání s léčbou jinými přípravky.
Přípravek ACCUPRO může, zejména na počátku léčby, při zvýšené únavě a závrati, nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost a rychlé rozhodování (řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách apod.).
Přípravek ACCUPRO obsahuje monohydrát laktosy.Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.
3. Jak se přípravek užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka a podle informací uvedených na obalu přípravku. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem, lékárníkem. nebo zdravotní sestrou.
Obvyklé dávkovací schéma je uvedeno níže:
Vysoký krevní tlak- doporučená zahajovací dávka je 10 nebo 20 mg jedenkrát denně. V případě potřeby může lékař tuto dávku zvýšit na 20 – 40 mg, obvykle podávané jako jedna dávka nebo rozděleně ve dvou dávkách.
U pacientů léčených diuretiky (močopudné tablety) je doporučená počáteční dávka 5 mg jedenkrát denně. Poté může být dávka přípravku postupně zvýšena.
Městnavé srdeční selhání- obvyklá zahajovací dávka je 5 mg jedenkrát nebo dvakrát denně. Poté Vám lékař zvýší dávku na (maximálně) 40 mg denně, podávanou jako jednu nebo dvě dávky. Příležitostně někteří pacienti potřebují vyšší dávkování než je uvedeno výše.
Doporučená úvodní dávka je 2,5 mg nebo 5 mg podle závažnosti poškození ledvin. O změně dávky rozhodne lékař.
Použití u dětí a dospívajících
Dětem se podávání chinaprilu nedoporučuje.
Tablety se polykají a zapíjí se vodou.
Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.
Jestliže jste užil(a) (nebo kdokoli jiný) více tablet přípravku ACCUPRO, než Vám lékař doporučil, vyhledejte svého lékaře nebo nejbližší nemocnici s pohotovostní službou.
Jestliže jste zapomněl(a) užít tabletu, vezměte si ji okamžitě, jakmile si to uvědomíte, pokud nenastal čas pro další dávku. Nezdvojnásobujte následujícíc dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Pokračujte v následující dávce ve stanovený čas.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku nebo si přejete léčbu ukončit, zeptejte se svého lékaře,lékárníka nebo zdravotní sestry.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Jestliže zaznamenáte jakýkoliv z uvedených nežádoucích účinků, vysaďte přípravek a okamžitě to sdělte lékaři nebo vyhledejte příjmové oddělení nejbližší nemocnice.
Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky jsou bolest hlavy, závratě, kašel, únava, rýma, nevolnost, zvracení a bolest svalů.
Časté nežádoucí účinky ( postihují 1–10 pacientů ze 100) zahrnují
zvýšená hladina draslíku nespavost závratě bolest hlavy pocit brnění nízký krevní tlak kašel zánět nosohltanu dušnost rýma průjem zvracení nevolnost porucha trávení bolesti břicha bolesti zad bolesti svalů bolest na prsou únava laboratorní změny nervozita deprese zmatenost nespavost mozková příhoda tupozrakost závratě hučení v uších bušení srdce angina pectoris zvýšení tepové frekvence infarkt myokardu rozšíření cév zánět nosních dutin infekce horních cest dýchacích zánět průdušek sucho v ústech nebo krku nadýmání vyrážka zvýšené pocení otok podkoží porucha funkce ledvin infekce močových cest impotence horečka otoky porucha rovnováhy krátkodobá ztráta vědomí zápal plic změna chuti zácpa zánět jazyka kopřivka závažná kožní reakce zánětlivé onemocnění kůže rozmazané vidění neprůchodnost střev otok střevní sliznice vyrážka podobná lupénce změny laboratorních výsledků cévní mozková příhoda pokles krevního tlaku při změně polohy zúžení průdušek zánět slinivky porucha žlučových cest závažné kožní reakce citlivost na světlo ztráta vlasů nízké hladiny sodíku v krvi
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře.Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků,které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky:
5. Jak přípravek ACCUPRO uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí. Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na blistru a krabičce za Použitelné do: .Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
Léčivou látkou je quinaprilum.
Jedna potahovaná tableta obsahuje quinaprilum 5, 10 nebo 20 mg ve formě quinaprili hydrochloridum.
Pomocnými látkami jsou:
Těžký zásaditý uhličitan hořečnatý, monohydrát laktosy, želatina, krospovidon, magnesium-stearát, oxid titaničitý (E171), hyprolosa, hydroxypropylmethylcelulosa, makrogol 400, kandelilový vosk.
Accupro 5 – bílé, oválné, bikonvexní, potahované tablety s půlicí rýhou na obou stranách a vyraženým kódem „5“ na obou stranách v opačném směru.
Accupro 10 – bílé, trojúhelníkovité, bikonvexní, potahované tablety s vyraženým kódem „10“ na jedné straně a půlicí rýhou na obou stranách.
Accupro 20 – bílé, kulaté, bikonvexní potahované tablety s půlicí rýhou na jedné straně a vyraženým kódem „20“ na druhé straně.
Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.
Velikosti balení: 10 (pouze Accupro 10), 30, 50, 100 tablet.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Pfizer, spol s r.o., Praha, Česká republika
Pfizer Manufacturing Deutschland GmbH Betriebsstatte Freiburg, Freiburg, Německo
Tato příbalová informace byla naposledy revidována 16. 8. 2017
7
ZDROJ: sukl.cz